RTSH 24 Live

Kulturë

Çelet bonusi i rijetëzimit të shtëpive muze, Elva Margariti: Përparësi të rinjtë, gratë, emigrantët

Çelet bonusi i rijetëzimit të shtëpive muze, Elva Margariti: Përparësi të rinjtë, gratë, emigrantët

Nga 100 milionë lekë që ishte vitin e kaluar që ishte edhe vitlindja e tij, 150 milionë do të jetë këtë vit i ashtuquajturi

Mbrëmja e dytë e Sanremos, rikthehet pas 10 vitesh në Ariston grupi i famshëm Modà

Mbrëmja e dytë e Sanremos, rikthehet pas 10 vitesh në Ariston grupi i famshëm Modà

Ka fillura mbrëmja e dytë e Festivalit të Sanremo 2023, ku edhe në këtë mbrëmje janë rezervuar jo pak surpriza për publikun.

“Europa Nostra” inspekton ‘urën e Zogut’/ Monumenti i kulturës pritet t’i nënshtrohet procesit të restaurimit

“Europa Nostra” inspekton ‘urën e Zogut’/ Monumenti i kulturës pritet t’i nënshtrohet procesit të restaurimit

Pasi e shpallën si një nga 7 monumentet e kulturës më të rrezikuara në Europë, një ekip arkitektësh dhe inxhinierësh

Qeveria rrit me 50 përqind  Bonusin e Rijetëzimit

Qeveria rrit me 50 përqind Bonusin e Rijetëzimit

Emigrantët që duan të investojnë në shtëpitë e tyre muzeale, pronaret gra të këtyre shtëpive apo të rinjtë

Çel siparin edicioni i 73-të i Festivalit të Sanremos, në Ariston sonte edhe Presidenti Mattarella

Çel siparin edicioni i 73-të i Festivalit të Sanremos, në Ariston sonte edhe Presidenti Mattarella

Ka çelur siparin këtë të martë edicioni i 73-të i Festivalit të Sanremos. Gianni Morandi do të jetë përkrah Amadeus

Ekspozitë për 555-vjetorin e vdekjes, pasqyrohen gravura dhe portrete të jetës e betejave të heroit kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu

Ekspozitë për 555-vjetorin e vdekjes, pasqyrohen gravura dhe portrete të jetës e betejave të heroit kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu

Në përkujtim të 555-vjetorit të vdekjes së Skënderbeut, Muzeu Historik Kombëtar çel ekspozitën me titull “Gjergj

“Duje” e Albina Kelmendit, mes këngëve më të klikuara të janarit në Eurovision! Në listë edhe performanca e Luiz Ejllit

“Duje” e Albina Kelmendit, mes këngëve më të klikuara të janarit në Eurovision! Në listë edhe performanca e Luiz Ejllit

Kënga “Duje” e Albina dhe Familjes Kelmendi është renditur mes këngëve më të klikuara të janarit në Eurovision.

Baleti “Pulcinella” në TKOB, Vaso: Kemi sjellë elementë koreografikë të neoklasikes dhe modernes

Baleti “Pulcinella” në TKOB, Vaso: Kemi sjellë elementë koreografikë të neoklasikes dhe modernes

Trupa e Baletit të TKOB-së , do të sjellë magjishëm për herë të parë në skenën e Teatrit Kombëtar të

Sanremo 2023/Programi, prezantuesit dhe të ftuarit

Sanremo 2023/Programi, prezantuesit dhe të ftuarit

SANREMO 2023, DATAT Sanremo 2023 shënon edicionin e 73-të të Festivalit të Këngës Italiane. Festivali i Sanremos 2023 transmetohet

“Ricchi e Poveri”, dhuron koncert në Vlorë, grupi mitik i muzikës italiane emocionon artdashësit me hitet e viteve 80‘

“Ricchi e Poveri”, dhuron koncert në Vlorë, grupi mitik i muzikës italiane emocionon artdashësit me hitet e viteve 80‘

“Ricchi e Poveri”, grupi mitik i muzikës italiane ka dhuruar një mbrëmje të magjishme për artdashësit vlonjatë, në

Eurovision 2023, Shqipëria performon në gjysmëfinalen e dytë

Eurovision 2023, Shqipëria performon në gjysmëfinalen e dytë

Shqipëria do të këndojë natën e dytë të gjysmëfinales së Eurovision 2023 që do të zhvillohet në Liverpool,

Filmi shqiptar vlerësohet me dy çmime në Trieste, produksioni “Sheets” i Evi Gjonit, rrëmben Çmimin e Publikut në Festivalin e Filmit

Filmi shqiptar vlerësohet me dy çmime në Trieste, produksioni “Sheets” i Evi Gjonit, rrëmben Çmimin e Publikut në Festivalin e Filmit

Filmi shqiptar me metrazh të shkurtër “Sheets”, ka korrur sukses në Festivalin e Filmit në Trieste. Ky produksion që mban firmën

Eurovision 2023/ Zbulohet logoja dhe slogani i Festivalit që do të mbahet në Liverpool

Eurovision 2023/ Zbulohet logoja dhe slogani i Festivalit që do të mbahet në Liverpool

Eurovizioni i këtij viti në Liverpool do të ketë sloganin "United by Music" (Të Bashkuar nga Muzika), ndërsa imazhi tregon zemrat që

Ismail Kadare feston sot 87-vjetorin e lindjes, publikohet dorëshkrimi i romanit të parë

Ismail Kadare feston sot 87-vjetorin e lindjes, publikohet dorëshkrimi i romanit të parë

Shkrimtari i njohur shqiptar, Ismail Kadare feston sot 87-vjetorin e lindjes së tij. Ismail Kadare u lind në 28 janar të vitit 1936 në Gjirokastër

Publiku mirëpret ''Profesionistin'', suksesi në Vlorë i komedisë, me regji të Leka Bungos

Publiku mirëpret ''Profesionistin'', suksesi në Vlorë i komedisë, me regji të Leka Bungos

Në mbrëmjen e së premtes, teatri Petro Marko në Vlorë hapi dyert për të shfaqur për herë të parë premierën

Pas 32 vitesh/ Orkestra Simfonike e Shkodrës, do të ketë në përbërje 45 instrumentistë

Pas 32 vitesh/ Orkestra Simfonike e Shkodrës, do të ketë në përbërje 45 instrumentistë

Ndonëse nuk kishte një koncert apo premierë, në Shkodër kishte emocione pasi rinisi nga puna pas një mungese prej 32 vitesh Orkestra

Ermonela Jaho, sopranoja shqiptare me famë botërore fiton Çmimin Ndërkombëtar të Muzikës Klasike "Artistja e Vitit"

Ermonela Jaho, sopranoja shqiptare me famë botërore fiton Çmimin Ndërkombëtar të Muzikës Klasike "Artistja e Vitit"

Sukseset për sopranon e mirënjohur shqiptare, Ermonela Jaho, duket se nuk kanë të reshtur. I radhës, për yllin e muzikës klasike

Mbahet mbledhja e redaksisë qendrore Shqipëri-Kosovë për realizimin e enciklopedisë shqiptare

Mbahet mbledhja e redaksisë qendrore Shqipëri-Kosovë për realizimin e enciklopedisë shqiptare

Akademia e Shkencave të Shqipërisë ka zhvilluar mbledhjen e parë të redaksisë qendrore të projektit shkencor ndërqeveritar

Veshjet tradicionale dropullite, artizanët po kujdesen të trashëgojnë zanatin në brezat e rinj

Veshjet tradicionale dropullite, artizanët po kujdesen të trashëgojnë zanatin në brezat e rinj

Zona e Dropullit në Gjirokastër është e njohur për pasurinë dhe trashëgimin e traditave të tyre në breza. Kjo përcillet

Gjirokastër, shtëpia e Kadaresë më e vizituara për vitin 2022, edhe fillimi i 2023-shit fluks vizitorësh

Gjirokastër, shtëpia e Kadaresë më e vizituara për vitin 2022, edhe fillimi i 2023-shit fluks vizitorësh

Shtëpia e shkrimtarit të shquar shqiptar, Ismail Kadare, në qytetin e tij të lindjes, ishte këtë vit më e vizituara informojnë

Destinacionet më të mira për t'u vizituar gjatë 2023

Destinacionet më të mira për t'u vizituar gjatë 2023

Viti i ri duhet të sjellë perspektiva të reja, ku përtej objektivave që i keni vendosur vetes për të arritur, shtojini dhe disa

“Njerëz dhe fate” do të rinisë/ Arben Derhemi: Do jem producent i 10 serive të ardhshme

“Njerëz dhe fate” do të rinisë/ Arben Derhemi: Do jem producent i 10 serive të ardhshme

Seriali shumë i dashur për publikun shqiptar "Njerëz dhe fate" do të rikthehet në ekran me 10 seri të reja. I ftuar në emisionin

Zbulimet arkeologjike shqiptare, viti 2022 ishte një vit i rëndësishëm

Zbulimet arkeologjike shqiptare, viti 2022 ishte një vit i rëndësishëm

Viti 2022 ishte një vit i rëndësishëm për institutin e arkeologjisë dhe zbulimeve arkeologjike mbresëlënëse, që

Ekspozita “Muri” bën bashkë 12 artistë në GAT, Meksi: Çelja e degës së Karikaturës, domosdoshmëri

Ekspozita “Muri” bën bashkë 12 artistë në GAT, Meksi: Çelja e degës së Karikaturës, domosdoshmëri

Karikaturisti, Arben Meksi, së bashku me 11 artistë të tjerë bashkëkohorë janë bërë pjesë e ekspozitës “Muri”