RTSH 24 Live

Kulturë

15 fëmijë zhvillojnë talentin në kursin e këngës pranë Qendrës Kulturore “Fato Berberi”

15 fëmijë zhvillojnë talentin në kursin e këngës pranë Qendrës Kulturore “Fato Berberi”

Prej tre muajsh ajo është bërë pjesë e kursit të këngës në Qendrën Kulturore “Fato Berberi” në

Mbi 62 mijë vizitorë shqiptarë dhe të huaj në monumentet e kulturës

Mbi 62 mijë vizitorë shqiptarë dhe të huaj në monumentet e kulturës

Muzetë, parqet arkeologjike dhe kalatë në vendin tonë u vizituan gjatë 2020 nga turistë vendas dhe të huaj, edhe pse ishte vit

Teatri Kombëtar vazhdon shfaqjet online për publikun

Teatri Kombëtar vazhdon shfaqjet online për publikun

Teatri Kombëtar vazhdon që të jetë aktiv sa i përket shfaqjeve të projekteve të ndryshme të cilat kanë qenë të

Përfundon faza e parë e restaurimit të banesës së piktorit Sali Shijakut

Përfundon faza e parë e restaurimit të banesës së piktorit Sali Shijakut

Ministrja e Kulturës, Elva Margaritim inspektoi sot përfundimin e fazës së parë të punimeve për restaurimin e banesës së

80 vite nga lindja e aktorit korçar Jani Riza

80 vite nga lindja e aktorit korçar Jani Riza

Në 17 janar të vitit 1941 ka ardhur në jetë aktori i njohur korçar Jani Riza. Ai lindi në fshatin Bulgarec të Korçës.

“Rrebelimi i shpirtit të poetit”, poezi nga Ylber Merdani

“Rrebelimi i shpirtit të poetit”, poezi nga Ylber Merdani

“Rrebelimi i shpirtit të poetit”, është botimi më i ri i poetit Ylber Merdani. Janë poezi të cilat janë shkruar gjatë

Ndërtesa e vjetër e Radio Tiranës do të rindërtohet

Ndërtesa e vjetër e Radio Tiranës do të rindërtohet

Gjendja e mjerueshme në të cilën është katandisur ish-godina e Radio Tiranës, monument kulture i kategorisë së dytë,

Kita: “Ekspozita muzeale”, një atraksion turistik kulturor

Kita: “Ekspozita muzeale”, një atraksion turistik kulturor

Ekspozita muzeale e pozicionuar në ambientet e brendshme të Teatrit “Andon Zako Çajupi” do të jetë e hapur për të

Gjirokastër, 3000 turistë vizitojnë muzeun e armëve

Gjirokastër, 3000 turistë vizitojnë muzeun e armëve

Muzeumet janë ndër qëndrat kryesore për zhvillimin e turizmit, ndërsa mirëadministrimi i tyre është në vëmendje

Bashkia kërkon investim për manastirin e Shën Marenës

Bashkia kërkon investim për manastirin e Shën Marenës

Kryetari i Këshillit Bashkiak Pogradec i ka drejtuar një letër të hapur Kryepeshkopit Anastas Janullatos duke i kërkuar të bëjë

Në Golem me presidentin Meta, për promovimin e librit ‘‘Atdheu në zemrën e klerikëve myslimanë‘‘

Në Golem me presidentin Meta, për promovimin e librit ‘‘Atdheu në zemrën e klerikëve myslimanë‘‘

Libri “Atdheu në zemrën e klerikëve myslimanë” i autorit Gëzim Abdishahi, u inagurua të dielën në xhaminë

Gjirokastër,shpallen fituesit e konkursit kombëtar “Fatos Baxhaku’’

Gjirokastër,shpallen fituesit e konkursit kombëtar “Fatos Baxhaku’’

  Një vit pas shpalljes së konkursit  të parë kombëtar “Fatos Baxhaku” me temën ”Media lokale për

Karnavalet e Pojanit, “Dita e Rrogeçëve”

Karnavalet e Pojanit, “Dita e Rrogeçëve”

Zhvillohen karnavalet në fshatin Pojan pavarësisht situatës së pandemisë dhe motit të keq. Siç shprehet edhe organizatori Klajdi

Komedia “Ëndrra e një nate vere” vjen online për publikun

Komedia “Ëndrra e një nate vere” vjen online për publikun

Komedia “Ëndrra e një nate vere” e Shekspirit është pjesë e programit artistik online që do sjellë teatri “Aleksandër

Qeveria shqiptare marrëveshje me qeverinë e turke për restaurimin e Xhamisë së Plumbit në Shkodër

Qeveria shqiptare marrëveshje me qeverinë e turke për restaurimin e Xhamisë së Plumbit në Shkodër

Ministrja e Kulturës Elva Margariti ka njoftuar se është nënshkruar një marrëveshje me qeverinë e Turqisë për restaurimin

Sot 139 vjet nga lindja e Fan Nolit

Sot 139 vjet nga lindja e Fan Nolit

Në 6 janar të vitit 1882, në Ibrik Tepe në Turqi lindi shkrimtari, politikani, përkthyesi, shtetari, diplomati dhe historiani i madh, Fan

Hilari Athanas, një zë premtues në muzikë

Hilari Athanas, një zë premtues në muzikë

Hilari Athanas është vetëm 10 vjeç, por një emër premtues në muzikë. Ajo ka filluar të këndojë që në

Përkujtohet 101-vjetori i lindjes së aktorit Sandër Prosi

Përkujtohet 101-vjetori i lindjes së aktorit Sandër Prosi

Përkujtohet sot 101-vjetori i lindjes së aktorit të madh, Sandër Prosi. Ai lindi më 6 janar të vitit 1920 në qytetin e Shkodrës. Familja

Gjirokastër, pandemia kushtëzon ceremonitë e ditës së "Ujit të Bekuar"

Gjirokastër, pandemia kushtëzon ceremonitë e ditës së "Ujit të Bekuar"

Dita e “Ujit të Bekuar”,një prej festave më të rëndësishme të kalendarit ortodoks, ka mbledhur në katedralen

Ndahet nga jeta aktori i njohur Xhemil Tagani

Ndahet nga jeta aktori i njohur Xhemil Tagani

Dita e sotme nis me një lajm të trishtë për artin shqiptar. Ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare aktori i njohur

“Mbledhja e Kryeëngjëjve”, një ndër ikonat më të bukura në Muzeun e Artit Mesjetar

“Mbledhja e Kryeëngjëjve”, një ndër ikonat më të bukura në Muzeun e Artit Mesjetar

 Ikona “Mbledhja e Kryeëngjëjve” është një ndër ikonat më të bukura e ekspozuar në Muzeun Kombëtar

Ndahet nga jeta aktori i njohur korçar, Dhimitër Orgocka

Ndahet nga jeta aktori i njohur korçar, Dhimitër Orgocka

Aktori dhe regjisori i njohur, Dhimitër Orgocka është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare. Mësohet se aktori ndodhej prej

Gjirokastër, spektakël fishekzjarresh, me rrugët bosh

Gjirokastër, spektakël fishekzjarresh, me rrugët bosh

2020 apo viti i pandemisë i ktheu edhe një herë shqiptarët në kohët e shkuara, ku nata e ndërrimit të viteve festohej në

“Lindja e Krishtit”, ikona e rrallë e Kishës së Shën Kollit të Rehovës

“Lindja e Krishtit”, ikona e rrallë e Kishës së Shën Kollit të Rehovës

Ikonat janë pjesë e trashëgimisë shpirtërore që ruhen në mjaft kisha të vendit, e që kanë njohur mirëmbajtje