RTSH 24 Live

Teknologji

Vetëprodhuesit e energjisë, janë 1760 impiante fotovoltaike me kapacitet 160 MW

Vetëprodhuesit e energjisë, janë 1760 impiante fotovoltaike me kapacitet 160 MW

Në Shqipëri numri i subjekteve që instalojnë impiante fotovoltaikë për vetëkonsum është shtuar nga viti në vit. Të

NASA krijon një planet Mars në Tokë dhe është në kërkim të banorëve vullnetarë

NASA krijon një planet Mars në Tokë dhe është në kërkim të banorëve vullnetarë

NASA po kërkon katër vullnetarë për të kaluar një vit duke jetuar në “Mars”, që është në fakt

E thani telefonin e lagur duke e futur në oriz? Apple tregon pse nuk duhet ta bëni më

E thani telefonin e lagur duke e futur në oriz? Apple tregon pse nuk duhet ta bëni më

Nëse iPhone juaj laget, mos e thani duke e futur brenda në oriz, këshillon Apple. Pavarësisht popullaritetit të teknikës, ekspertët

Elon Musk nominohet për Çmimin Nobel Për Paqe

Elon Musk nominohet për Çmimin Nobel Për Paqe

Themeluesi i SpaceX dhe Tesla, Elon Musk, është nominuar për Çmimin Nobel për Paqen Për Mbrojtjen E Fjalës Së Lirë

Dhuna, keqinformimi dhe bullizmi në rrjetet sociale - Balla dhe drejtori i TikTok takojnë nxënësit

Dhuna, keqinformimi dhe bullizmi në rrjetet sociale - Balla dhe drejtori i TikTok takojnë nxënësit

Paketa e Sigurisë në shkolla po fokusohet edhe tek vigjilenca kundër dhunës, dezinformimit, shantazheve e gjuhës së urrejtjes online.

I verbri që bën jetë digjitale - Aleksandër Lala ndihmon edhe persona të tjerë me aftësi të kufizuara

I verbri që bën jetë digjitale - Aleksandër Lala ndihmon edhe persona të tjerë me aftësi të kufizuara

Aleksandër Lala është modeli i njerëzve që nuk i nënshtrohen fatit. I lindur në qytetin e Sarandës me probleme serioze në

Pacienti i parë njerëzor i Neuralink, i aftë të kontrollojë mausin përmes të menduarit

Pacienti i parë njerëzor i Neuralink, i aftë të kontrollojë mausin përmes të menduarit

Pacienti i parë njerëzor të cilit i është  implantuar një çip truri nga Neuralink duket se është rikuperuar plotësisht

"Luftë" për mineralet e rralla, organizata e OKB: Gërmimet nëndetare janë të pashmangshme

"Luftë" për mineralet e rralla, organizata e OKB: Gërmimet nëndetare janë të pashmangshme

Nxjerrja e mineraleve të çmuara poshtë oqeaneve mund të kthehet së shpejti në realitet, sipas shefit të Autoritetit Ndërkombëtar

Rritja e vigjilencës ndaj dhunës, shantazheve e urrejtjes online, Balla takon drejtorin e TikTok

Rritja e vigjilencës ndaj dhunës, shantazheve e urrejtjes online, Balla takon drejtorin e TikTok

Ministri i Brendshëm Taulant Balla priti sot në një takim Drejtorin e TikTok për Politikat Publike dhe Marrëdhëniet me Qeverinë

Dea Rozhani, programuesja shqiptare që u mor shembull nga sekretari i Shtetit, Blinken

Dea Rozhani, programuesja shqiptare që u mor shembull nga sekretari i Shtetit, Blinken

Dje në fjalimin e sekretarit amerikan të Shtetit, Antoni Blinken (o. Antony), tërhoqi vëmendjen përmendja e shqiptarëve të suksesshëm

Bashkia e Nju Jorkut padit rrjetet sociale për dëmtim të dyshuar të shëndetit mendor të fëmijëve

Bashkia e Nju Jorkut padit rrjetet sociale për dëmtim të dyshuar të shëndetit mendor të fëmijëve

Kryetari i bashkisë së Nju Jorkut, Eric Adams deklaroi se administrata e tij ka ngritur një padi kundër kompanive mëmë të TikTok,

“Fshatra digjitalë”, FAO synon fuqizimin e komuniteteve rurale në veri të vendit

“Fshatra digjitalë”, FAO synon fuqizimin e komuniteteve rurale në veri të vendit

Zona e Tropojës, Bajram Currit dhe fshatrat përreth, po përqafojnë inovacionin digjital përmes Nismës së Fshatrave Digjitalë

“Microsoft” investon 3,5 miliardë dollarë për zgjerimin e IA-së në Gjermani

“Microsoft” investon 3,5 miliardë dollarë për zgjerimin e IA-së në Gjermani

Microsoft do të investojë më shumë se tre miliardë euro në dy vitet e ardhshme në fushën e inteligjencës artificiale

Projektligji “Për sigurinë kibernetike”, qeveria formulon mekanizma për t’u përballur me sfidat aktuale 

Projektligji “Për sigurinë kibernetike”, qeveria formulon mekanizma për t’u përballur me sfidat aktuale 

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali prezantoi të mërkurën në Komisionin për Ekonominë

Shqipëria i bashkohet Sistemit Botëror të Monitorimit të Rrezatimit Bërthamor, IRMIS

Shqipëria i bashkohet Sistemit Botëror të Monitorimit të Rrezatimit Bërthamor, IRMIS

Shqipëria së bashku me Gjeorgjinë janë dy vendet anëtare më të reja që do të pasurojnë Agjencinë Ndërkombëtare

Dita e Grave në Shkencë, rasti i suksesit të shkencëtares Lisiena Hysenaj

Dita e Grave në Shkencë, rasti i suksesit të shkencëtares Lisiena Hysenaj

Çdo 11 shkurt që nga 2013-ta, Dita Ndërkombëtare e Grave dhe Vajzave në Shkencë shënon një datë që Kombet e Bashkuara

Popullsia e medias sociale arrin në pesë miliardë

Popullsia e medias sociale arrin në pesë miliardë

Numri i përdoruesve aktivë në median sociale është rritur në mbi pesë miliardë, e barabartë me afërsisht 60% të

MEKI bashkëpunim me UT për të ofruar mundësi edukimi të specializuar për të rinjtë

MEKI bashkëpunim me UT për të ofruar mundësi edukimi të specializuar për të rinjtë

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja zhvilloi një takim me rektorin e Universitetit të Tiranës, Prof. Dr. Artan

Podkasti “Flasim”, Rama bashkëbisedim me nxënësit shqiptarë që triumfuan në finalen e “CodeWeek"

Podkasti “Flasim”, Rama bashkëbisedim me nxënësit shqiptarë që triumfuan në finalen e “CodeWeek"

Kryeministri Edi Rama në episodin 2 të Sezonit 3 të Podkastit "FLASIM", bashkëbisedoi me disa talente shqiptare që kanë triumfuar në

AKEP: 51% e abonentëve kanë internet me shpejtësi të lartë!

AKEP: 51% e abonentëve kanë internet me shpejtësi të lartë!

Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP) konstaton se në Shqipëri shpejtësia e lidhjeve të internetit fiks është rritur

Gonxhja me përfaqësues të Formula 1: Plotësim i standardeve maksimale në automotoparkun e Elbasanit!

Gonxhja me përfaqësues të Formula 1: Plotësim i standardeve maksimale në automotoparkun e Elbasanit!

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja bëri të ditur se qeveria do të kërkojë ndihmë nga partnerët

 Zuckerberg : “Threads”, rivali i X tani ka 130 milionë përdorues në muaj

Zuckerberg : “Threads”, rivali i X tani ka 130 milionë përdorues në muaj

Shërbimi i mesazheve të shkurtra “Threads”, rivali i Meta -s kundrejt platformës X, tani ka 130 milionë përdorues aktivë

Informatikani: Sulmi kompjuterik ndaj INSTAT pa rrezik për të dhënat bankare, por kujdes

Informatikani: Sulmi kompjuterik ndaj INSTAT pa rrezik për të dhënat bankare, por kujdes

Bankat dhe institucionet publike janë vazhdimisht objektiv i sulmeve kibernetike, të cilat herë kanë për synim të vjedhin të dhëna

E Albania do të mbylli në fundjavë shërbimet publike

E Albania do të mbylli në fundjavë shërbimet publike

  E Albania njoftoi se do të mbylli në fundjavë shërbimet e saj për publikun. Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së