RTSH 24 Live

Teknologji

Rrjedhjet “shqetësuese” të Nord Stream tregojnë rrezikun e emetimeve globale të metanit

Rrjedhjet “shqetësuese” të Nord Stream tregojnë rrezikun e emetimeve globale të metanit

Metani që ngroh planetin që derdhet në atmosferë nga tubacionet e dëmtuara Nord Stream ka vetëm një ndikim modest në ndryshimin

Fondi amerikan GIP merr përsipër projektet e erës në det të hapur në Rumani

Fondi amerikan GIP merr përsipër projektet e erës në det të hapur në Rumani

Fondi amerikan i investimeve në infrastrukturë Global Infrastructure Partners (GIP), me aktive nën menaxhim prej 81 miliardë dollarësh,

Asnjë njeri nuk mund ta bënte këtë: A po bëhet AI shumë e huaj?

Asnjë njeri nuk mund ta bënte këtë: A po bëhet AI shumë e huaj?

Kompjuterët po zgjidhin probleme që asnjë njeri nuk mund t'i deshifrojë kurrë - dhe në mënyra që ndihen dukshëm jo-njerëzore

Tentativa e parë për t’u mbrojtur nga kometat kërcënuese, NASA do të godasë anijen e saj kozmike me një asteroid

Tentativa e parë për t’u mbrojtur nga kometat kërcënuese, NASA do të godasë anijen e saj kozmike me një asteroid

Anija kozmike e Testit të Ridrejtimit të Dyfishtë të Asteroidit (DART) e NASA-s do të përplaset me një asteroid të hënën

Britania e Madhe heq ndalimin e nxjerrjes së naftës me metodën e injektimit

Britania e Madhe heq ndalimin e nxjerrjes së naftës me metodën e injektimit

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar tha se po i jep fund moratoriumit të Anglisë për nxjerrjen e naftës me metodën e injektimit,

Ferma e re me erë prej 40 milionë paund merr dritë jeshile

Ferma e re me erë prej 40 milionë paund merr dritë jeshile

Një fermë e re me erë prej 40 milionë paund i është dhënë leja e planifikimit nga Këshilli i South Lanarkshire, njofton

E kthen ujin e detit në ujë të ëmbël duke “përdorur” vetëm rrezet e diellit, pajisja lundruese që premton shumë

E kthen ujin e detit në ujë të ëmbël duke “përdorur” vetëm rrezet e diellit, pajisja lundruese që premton shumë

Një verë e nxehtësisë ekstreme dhe thatësirës në mbarë botën ka qenë një kujtesë se mungesa e ujit është

Trenat do ofrojnë suita për të fjetur për pasagjerët! Shërbimi nis në Austri në 2023

Trenat do ofrojnë suita për të fjetur për pasagjerët! Shërbimi nis në Austri në 2023

Trenat janë fokusuar në gjeneratën e së ardhmes duke krijuar sa më shumë komoditet për pasagjerët. Hekurudha kombëtare

Çmenduritë arkitekturore, ndërtesa më e lartë në botë mund të rrethohet nga një ‘qytet’ unazë

Çmenduritë arkitekturore, ndërtesa më e lartë në botë mund të rrethohet nga një ‘qytet’ unazë

Ndërtesa më e lartë në botë Burj Khalifa mund të rrethohet nga një qytet gjigant në formë unaze. Kjo është

Nga aksidenti te thirrja për ndihmë/ Lajm i mirë për përdoruesit e Apple, prezantohet gama e re e iPhone 14, Watch dhe AirPod

Nga aksidenti te thirrja për ndihmë/ Lajm i mirë për përdoruesit e Apple, prezantohet gama e re e iPhone 14, Watch dhe AirPod

Apple ka zbuluar katër versione të celularit të ri në selinë e saj në Cupertino. Apple ka zbuluar gamën e re të iPhone 14

Shkeli privatësinë e fëmijëve, Instagram gjobitet me 405 milionë euro

Shkeli privatësinë e fëmijëve, Instagram gjobitet me 405 milionë euro

Rregullatorët irlandezë kanë gjobitur me 405 milionë euro Instagram për shkeljen e privatësisë së fëmijëve. "Ne

Twitter njofton ndryshimin e ri, përdoruesit do kenë mundësinë e redaktimit të postimeve

Twitter njofton ndryshimin e ri, përdoruesit do kenë mundësinë e redaktimit të postimeve

Twitter do të vijë me një ndryshim të ri. Në një njoftim të dhënë nga kompania, bëhet me dije se Twitter do u japë

Ura e Peljeshacit i jep shtysë të fuqishme ekonomisë kroate

Ura e Peljeshacit i jep shtysë të fuqishme ekonomisë kroate

Ura e Peljeshacit në jug të Kroacisë, e ndërtuar nga një konsorcium kinez i udhëhequr nga Korporata e Rrugëve dhe Urave e Kinës

Gjermania nxjerr linjën e parë hekurudhore që do funksionojë me hidrogjen

Gjermania nxjerr linjën e parë hekurudhore që do funksionojë me hidrogjen

Gjermania nxjerr linjën e parë hekurudhore që do funksionojë me hidrogjen. Sipas CNN, katërmbëdhjetë trena me hidrogjen do të

Mjeti ajror pa pilot me energji diellore  kryen fluturimin e parë

Mjeti ajror pa pilot me energji diellore  kryen fluturimin e parë

Një model i përditësuar i mjetit ajror pa pilot "Ylberi-4", një nga seritë e para të dronëve me energji diellore të Kinës,

“Kujdes se mund të hakeroheni”, Apple thirrje përdoruesve: Përditësoni software-in

“Kujdes se mund të hakeroheni”, Apple thirrje përdoruesve: Përditësoni software-in

Apple ka dhënë një deklaratë për përdoruesit e iPhone 6s dhe versionet më të reja, iPad Pro, iPad Air2 dhe iPad 5 që

"Ksou-Ksou", aplikacioni më i ri që largon mushkonjat

"Ksou-Ksou", aplikacioni më i ri që largon mushkonjat

“Ksou-Ksou” është aplikacioni më i ri që largon mushkonjat. Sipas SKAI, krijuesi i aplikacionit, 26-vjeçari Christos Apostolos,

Google nuk do t'u përgjigjet më pyetjeve të “pakuptimta”

Google nuk do t'u përgjigjet më pyetjeve të “pakuptimta”

Google do të ndalojë shfaqjen e përgjigjeve ndaj disa pyetjeve të konsideruara të pakuptimta ndërkohë që po përmirëson

Helikopteri pa pilot "AR-500CJ"  përfundon fluturimin e parë

Helikopteri pa pilot "AR-500CJ"  përfundon fluturimin e parë

Një lloj i ri helikopteri pa pilot i transportueshëm me anije, i prodhuar nga Korporata e Industrisë së Aviacionit e Kinës (AVIC), kreu

Chatbot i Metës: Kompania shfrytëzon njerëzit për para, duhet të ndalet

Chatbot i Metës: Kompania shfrytëzon njerëzit për para, duhet të ndalet

“Mark Zuckerberg i shfrytëzon përdoruesit e tij për para”. Kështu ka thënë prototipi i ri i chatbot-it të Metës

WhatsApp sjell disa risi, përdoruesit vendosin kush do i shohë 'online' dhe largimin nga grupet pa tërhequr vëmendje

WhatsApp sjell disa risi, përdoruesit vendosin kush do i shohë 'online' dhe largimin nga grupet pa tërhequr vëmendje

Ndryshime të reja vijnë për përdoruesit e WhatsApp. Disa veçori të reja i janë shtuar aplikacionit. Përdoruesit e WhatsApp

Snapchat nxjerr opsionin e ri, tashmë prindërit do mund të shohin me kë shkëmbejnë SMS fëmijët e tyre

Snapchat nxjerr opsionin e ri, tashmë prindërit do mund të shohin me kë shkëmbejnë SMS fëmijët e tyre

Snapchat ka nxjerrë një opsion të ri për të mbrojtur përdoruesit e mitur, duke lejuar prindërit e tyre që të shohin

Makina ‘valixhe’ me një vend, koncepti inovativ për të kursye hapësirë parkimi

Makina ‘valixhe’ me një vend, koncepti inovativ për të kursye hapësirë parkimi

Teksa teknologjia përparon e njëjta gjë ndodh edhe me konceptet e gjërave që janë përdorur deri më sot nga njerëzit.

Zgjidhja e problemit të plastikës në botë, inovacioni që i kthen ato në blloqe ndërtimi

Zgjidhja e problemit të plastikës në botë, inovacioni që i kthen ato në blloqe ndërtimi

Një inovacion i ri duket se mund të sjellë edhe zgjidhjen e problemit të përdorimit të plastikës në botë. Teksa e gjithë