RTSH 24 Live

Letërsi

"Romanet e mia janë fokusuar te fantazia" - Njihuni me 16-vjeçaren që ka shkruar tri romane

"Romanet e mia janë fokusuar te fantazia" - Njihuni me 16-vjeçaren që ka shkruar tri romane

Aleksandra Pano është një autore e re, vetëm 16 vjeçe. Por rinia e saj është vetëm në moshë, sepse nxënësja

Ribotohet romani i parë në shqip, "Marcia" në 160-vjetorin e lindjes së Dom Ndoc Nikaj

Ribotohet romani i parë në shqip, "Marcia" në 160-vjetorin e lindjes së Dom Ndoc Nikaj

Në bibliotekën "Zoja e Shkodrës", miq të librit morën pjesë në promovimin e romanit të parë në gjuhën shqipe,

“Dhimbje shpirtit”, promovohet libri i katërt i autores shkodrane, Marjana Sulejmani

“Dhimbje shpirtit”, promovohet libri i katërt i autores shkodrane, Marjana Sulejmani

Në Qendrën Rinore “Atelie” u promovua libri me poezi “Dhimbje shpirtit” i autores Marjana Sulejmani. Edhe pse prej vitesh larg

Erik Faje: Do vazhdoj të shkruaj për kulturën shqiptare, francezët s'e njohin mirë

Erik Faje: Do vazhdoj të shkruaj për kulturën shqiptare, francezët s'e njohin mirë

Shkrimtari francez Erik Faje (o. Eric Faye), romancieri i vlerësuar me disa çmime prestigjoze, ka thënë se do të vazhdojë ta promovojë

Muaji i letërsisë për fëmijë - Sfidat e leximit, shkrimtarët thirrje për lëvrimit e këtij zhanri letrar

Muaji i letërsisë për fëmijë - Sfidat e leximit, shkrimtarët thirrje për lëvrimit e këtij zhanri letrar

Muaji qershor është shpallur muaji i letërsisë për fëmijë nga Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit. Sfidat e kësaj

“Gegnisht” me poezi dhe muzikë, juria ndau çmimet për më të mirët në ese, poezi, prozë dhe përkthim

“Gegnisht” me poezi dhe muzikë, juria ndau çmimet për më të mirët në ese, poezi, prozë dhe përkthim

Poezi që krijojnë melodi të ndërthurura bukur me këngët e traditës erdhën në mënyrë elegante në një

Fondi i Përkthimit Letrar, Qëndra e Librit dhe e Leximit shpall 6 veprat fituese

Fondi i Përkthimit Letrar, Qëndra e Librit dhe e Leximit shpall 6 veprat fituese

Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit shpalli veprat fituese për “Fondin e Përkthimit Letrar nga Gjuha Shqipe në Gjuhë të Huaj”

“Rrënjët  e mia”, fjalori tri gjuhësh nga arbëreshi Agostino Çiftelia

“Rrënjët  e mia”, fjalori tri gjuhësh nga arbëreshi Agostino Çiftelia

Nuk është as shkrimtar, as poet as politikan, por sjell nga Italia një fjalor tri gjuhësh. Ky është arbëreshi, Agostino Çiftelia

Kujtohet Jorgo Papingji, në Ditën e Jetimëve publikohet libri me krijimet e poetit

Kujtohet Jorgo Papingji, në Ditën e Jetimëve publikohet libri me krijimet e poetit

Jorgo Papingji, poeti dhe tekstshkruesi i mjaft prej këngëve të njohura është kujtuar mes familjarëve, miqve e kolegëve. Ata sollën

“Bibliografi Gjergj Kastrioti Skëndërbeu”, libri i Hysen Dizdari u promovua në Elbasan

“Bibliografi Gjergj Kastrioti Skëndërbeu”, libri i Hysen Dizdari u promovua në Elbasan

Në bibliotekën e Elbasanit është promovuar libri “Bibliografi Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Autori i librit është studiuesi

Tomas Venclova: Vendet tona po vuajnë prej korrupsionit. Kam frikë vetëm luftën

Tomas Venclova: Vendet tona po vuajnë prej korrupsionit. Kam frikë vetëm luftën

Poeti dhe publicisti disident lituanez, Tomas Venclova, teksa lexonte Plautin përkthyer nga gjyshi i tij, fantazia e çonte në Epidamnos, në

Shtëpitë e huaja botuese aplikojnë për Fondin e Përkthimit të Letërsisë shqipe

Shtëpitë e huaja botuese aplikojnë për Fondin e Përkthimit të Letërsisë shqipe

12 shtëpi botuese të huaja kanë aplikuar në Fondin e Përkthimit të Letërsisë shqipe në gjuhë të tjera. Çdo

Shqipëria dhe Lufta e Dytë Botërore, viti kushtuar 80-vjetorit të Çlirimit

Shqipëria dhe Lufta e Dytë Botërore, viti kushtuar 80-vjetorit të Çlirimit

Në kuadër të vitit kushtuar 80-vjetorit të Çlirimit të vendit, Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit organizoi tryezën

Komunikimi në letërsi, takime dhe diskutime me shkrimtarë dhe përkthyes në javën e librit

Komunikimi në letërsi, takime dhe diskutime me shkrimtarë dhe përkthyes në javën e librit

Të shumta ishin aktivitetet, takimet dhe diskutimet e ndryshme me shkrimtar, botues, përkthyes dhe lexues në ditën botërore të librit. Një

Panairi i 3-të i librit akademik, synimi të bëhen të njohura arritjet më cilësore në botimet akademike

Panairi i 3-të i librit akademik, synimi të bëhen të njohura arritjet më cilësore në botimet akademike

Ka nisur panairi i 3- të i librit akademik dhe shkencor i cili këtë vit zhvillohet në Tiranë nga data 23 prill deri në datën 25

Java dedikuar librit - Takim letrar me Natasha Lakon, ndër zërat e parë femëror të letërsisë

Java dedikuar librit - Takim letrar me Natasha Lakon, ndër zërat e parë femëror të letërsisë

Aktivitetet, takimet dhe diskutimet dedikuar ditës botërore të librit kanë nisur. Në një takim letrar për të folur e diskutuar

“Simfonia e papërfunduar” e shkrimtarit Grigor Banushi botohet në bullgarisht

“Simfonia e papërfunduar” e shkrimtarit Grigor Banushi botohet në bullgarisht

  Shkrimtari Grigor Banushi, ish gazetar i RTSH,  prezantoi të premten në Universitetin e Sofjes librin e tij “Simfonia e Papërfunduar”

“Kritika e mendjes politike”, libri i ambasadorit kroat në Shqipëri në gjuhën shqipe

“Kritika e mendjes politike”, libri i ambasadorit kroat në Shqipëri në gjuhën shqipe

“Kritika e mendjes politike” është libri i ambasadorit kroat në Shqipëri Zlatko Kramaric i cili vjen për lexuesin në gjuhën

“Biri i Armikut”- Një vit pa Nebil Çikën, promovohet libri i tij i fundit

“Biri i Armikut”- Një vit pa Nebil Çikën, promovohet libri i tij i fundit

Në 13 prill të vitit 2023 u nda nga jeta gazetari, publicisti dhe ish-kreu i të përndjekurve politikë, Nebil Çika. Në një-vjetorin

Ilir Ikonomi fiton çmimin ”Lumo Skëndo”, vlerësohet për librin ”Fan Noli-Apostulli”

Ilir Ikonomi fiton çmimin ”Lumo Skëndo”, vlerësohet për librin ”Fan Noli-Apostulli”

Çmimi ”Lumo Skëndo” këtë vit është fituar nga gazetari dhe studiuesi i mirënjohur Ilir Ikonomi, për librin

Peter Stam në Shqipëri, autori i mbi 1,5 milionë librave të shitur bashkëbisedim me lexuesit

Peter Stam në Shqipëri, autori i mbi 1,5 milionë librave të shitur bashkëbisedim me lexuesit

Peter Stam (o. Stamm) një nga autorët më të njohur bashkëkohorë ka qenë në një takim me lexuesit e tij në Tiranë

Prirje e re në Nju Jork: Fikni celularët dhe lexoni një libër!

Prirje e re në Nju Jork: Fikni celularët dhe lexoni një libër!

Ashtu si në Amsterdam, edhe në Nju Jork mbrëmjet letrare po bëhen të njohura. Por, vetëm me një  rregull. ”Fikni celularët

Fjalor i Punës Sociale - Një vepër disavjeçare e një grupi pedagogësh të Shkencave Sociale

Fjalor i Punës Sociale - Një vepër disavjeçare e një grupi pedagogësh të Shkencave Sociale

Botohet për herë të parë fjalori i Punës Sociale në Shqipëri. Një punë disa vjeçare mes një grupi pedagogësh

 “Ditët e librit”- Rritet ndjeshëm interesi për librin, letërsia e huaj ndër preferencat kryesore

“Ditët e librit”- Rritet ndjeshëm interesi për librin, letërsia e huaj ndër preferencat kryesore

Nga data 1 prill deri në  30 prill janë ditët e librit të cilat përkojnë me dy data të rëndësishme si 2 prilli.