RTSH 24 Live

Letërsi

Rritet interesi për leximin e librave/ Zhanri më i pëlqyer për këtë vit janë romanca dhe klasikja

Rritet interesi për leximin e librave/ Zhanri më i pëlqyer për këtë vit janë romanca dhe klasikja

Libri ndër vite vijon të mbetet shoqëruesi besnik i lexuesve edhe gjatë sezonit të verës. Sipas punonjësve të librarive për

Sherif Bundo sjell librin studimor "Dollia' dhe romanin “Revolta e fundit”

Sherif Bundo sjell librin studimor "Dollia' dhe romanin “Revolta e fundit”

Profesori i njohur i Ekonomisë, Sherif Bundo, autor i 32 librave të botuara në Shqipëri dhe në Francë për ekonominë, financën,

Berat, organizohet edicioni i 4-t i Çmimit Letrar "Vexhi Buharaja"

Berat, organizohet edicioni i 4-t i Çmimit Letrar "Vexhi Buharaja"

I kthyer tashmë në traditë të përvitshme, është zhvilluar në Berat edicioni i IV-t i Çmimit Letrar "Vexhi Buharaja". Organizimi

Livio Muci: Shqipëria duhet të tregojë se po bëhet një kulturë e re.  

Livio Muci: Shqipëria duhet të tregojë se po bëhet një kulturë e re.  

“Për mua autorët shqiptarë sjellin një letërsi të thellë përkundrejt një letërsie të sipërfaqshme

Presidenti Begaj: Të kthejmë vëmendjen te libri shqip! 

Presidenti Begaj: Të kthejmë vëmendjen te libri shqip! 

Në Ditën Botërore të Librit, presidenti i vendit Bajramn Begaj ka bërë thirrje për të kthyer vëmendjen te libri shqip.

Tre krijues të rinj fitues të fondit për letërsinë

Tre krijues të rinj fitues të fondit për letërsinë

Enxhi Naumi me një vëllim me poezi, Alban Tufa me romanin “Ata që ishin dhe mbetën dy” dhe Andrin Kabashi nga Kosova me vëllimin

“Ato gdhendin dhimbjen”/ Gazetarja, Alketa Fazliu, sjell një triologji që vjen si artefakt kundër harresës

“Ato gdhendin dhimbjen”/ Gazetarja, Alketa Fazliu, sjell një triologji që vjen si artefakt kundër harresës

“Pesëmbëdhjetë histori dhimbje nënash zemërshpuara”, ashtu siç i emërton nënat e dëshmorëve të

"Kohë dashurish të harruara", aktori Ardian Cerga promovon librin në bibliotekën "Marin Barleti"

"Kohë dashurish të harruara", aktori Ardian Cerga promovon librin në bibliotekën "Marin Barleti"

Aktori i njohur me shumë role në kinematografinë shqiptare, Ardian Cerga, solli në Shkodër, në mjediset e Bibliotekës publike

Poeti laureat Rudolf Marku sjell “Antologjinë e poezisë moderne shqipe”

Poeti laureat Rudolf Marku sjell “Antologjinë e poezisë moderne shqipe”

Dy vjet pasi u shpall si i pari poet laureat, Rudolf Marku sjell “Antologjinë e poezisë moderne shqipe”. Si titull ka zgjedhur vargjet e Shën

Fatos Tarifa promovon librin “Afrimi i madh”: E kam shkruar për 17 vite në tri kontinente

Fatos Tarifa promovon librin “Afrimi i madh”: E kam shkruar për 17 vite në tri kontinente

Për autorin, ky libër është libri i tij i jetës, pasi i ka marrë jo pak, por 17 vite punë për ta shkruar  dhe se ai

Klodian Briçi është shpallur fitues i Çmimit të madh “Andersen”

Klodian Briçi është shpallur fitues i Çmimit të madh “Andersen”

Përkthyesi shqiptar Klodian Briçi është shpallur fitues i Çmimit të madh “Andersen”, për përkthimin “Përrallat

Me “Duhet të jetë dashuria”, Nurie Emrullai shpallet fituese e Çmimit Kadare për vitin 2023

Me “Duhet të jetë dashuria”, Nurie Emrullai shpallet fituese e Çmimit Kadare për vitin 2023

Shkrimtarja e re nga Kërçova e Maqedonisë së Veriut, Nurie Emrullai u shpall këtë vit fituese e Çmimit Letrar Kadare për

Viti 2023, viti i Petro Markos

Viti 2023, viti i Petro Markos

Viti 2023 do të jetë viti i publicistit, gazetarit, shkrimtarit, luftëtarit intenacionalist, intelektualit disident Petro Marko.  Këtë

“Një jetë për Shqipërinë”/ Promovohet libri kushtuar atdhetarit dhe nacionalistit Riza Drini

“Një jetë për Shqipërinë”/ Promovohet libri kushtuar atdhetarit dhe nacionalistit Riza Drini

Të dhëna historike, dokumente dhe rrefime mbi kontributin e elites shqiptare që formësimin e ka në Stamboll e që kontriboi në

Tiranë, "Javën e Kulturës Kosovare" përkujtohet poeti kosovar Ali Podrimja

Tiranë, "Javën e Kulturës Kosovare" përkujtohet poeti kosovar Ali Podrimja

Në "Javën e Kulturës Kosovare", në mjediset e Qendrës Kombëtare e Librit dhe Leximit, u organizua takimi letrar “Poezia e Podrimjes”,

Panairi i Librit, Kadare: Jam duke shkruar sërish !

Panairi i Librit, Kadare: Jam duke shkruar sërish !

Pas 4 vitesh mungesë, Panairin e Librit në edicionin e 25-të jubilar, e nderoi edhe prezenca e gjeniut të letrave shqipe, Ismail Kadare, së

Çelet Panairi i 25-të i Librit në Tiranë! Veliaj: Libri është ushqim për shpirtin dhe mendjen, largohuni nga kafenetë

Çelet Panairi i 25-të i Librit në Tiranë! Veliaj: Libri është ushqim për shpirtin dhe mendjen, largohuni nga kafenetë

Edicioni i 25-të i Panairit të Librit u çel të mërkurën në Pallatin e Kongreseve në Tiranë. Ai konsiderohet ngjarja

Fuga sjell krijimin e fundit  mbi totalitarizmin si koncept në shoqërinë shqiptare

Fuga sjell krijimin e fundit  mbi totalitarizmin si koncept në shoqërinë shqiptare

Në një mënyrë krejt origjinale prof. dr. Artan Fuga prezantoi për kolegët, miqtë dhe publikun e zgjedhur botimin e tij më

Libri i princit Harry në treg nga 1 janari, “Spare” tregon lojën e pushtetit brënda Buckingham Palace

Libri i princit Harry në treg nga 1 janari, “Spare” tregon lojën e pushtetit brënda Buckingham Palace

  Libri në lidhje me kujtimet e Dukës së Suseksit, do publikohet më datë 10 janar, u shpreh shtëpia botuese Penguin Random.  Libri

Annie Ernaux merr çmimin Nobel në Letërsi

Annie Ernaux merr çmimin Nobel në Letërsi

Shkrimtarja franceze, Annie Ernaux mori çmimin Nobel për Letërsinë. ”Shkrimtarja 82-vjeçare shpërblehet për guximin

“Magjia e fjalës”, shkrimtari Halil Rama publikon librin e tij të 20-të

“Magjia e fjalës”, shkrimtari Halil Rama publikon librin e tij të 20-të

Publicisti dhe shkrimtari i njohur Halil Rama promovoi këtë të martë librin e tij më të fundit. “Magjia e Fjalës”

"Fetullah Gulen, një jetë në shërbim", ditëhijet e një filozofi

"Fetullah Gulen, një jetë në shërbim", ditëhijet e një filozofi

Historiani dhe studiuesi amerikan për çështjet fetare Xhon Pal mblodhi në Tiranë miq e dashamirë të librit në promovimin

Kujtohet Drita Agolli, në 95 vjetorin e saj ribotohet libri autobiografik “I paemri”

Kujtohet Drita Agolli, në 95 vjetorin e saj ribotohet libri autobiografik “I paemri”

Në siparin e aktiviteteve të ndryshme këtë të enjte Universiteti i Arteve përkujtoi një artiste shumë dimensionale Drita

Dy libra me poezi nga Zize Pepshi

Dy libra me poezi nga Zize Pepshi

Poetja me një karrierë mbi 35-vjeçare nga Peja, Zize Pepshi promovoi këtë të shtunë në Shkodër dy nga librat e saj