RTSH 24 Live

Lifestyle

Ekspertja: Nuk ka rëndësi vetëm ajo që hamë, por edhe kur ushqehemi dhe si

Ekspertja: Nuk ka rëndësi vetëm ajo që hamë, por edhe kur ushqehemi dhe si

Ajo që hamë dhe nuk hamë mund të zvogëlojë rrezikun e disa sëmundjeve si sëmundjet e zemrës dhe kancerin dhe të

Shkencëtarët zbulojnë shkakun themelor të mjegullës së trurit nga COVID

Shkencëtarët zbulojnë shkakun themelor të mjegullës së trurit nga COVID

Mjegulla e trurit nga e cila kanë vuajtur disa persona të infektuar me COVID, mund të shkaktohet nga rrjedhjet e enëve të gjakut, tregon

Sindroma e zorrës së irrituar, studimi: Ja ndryshimet e thjeshta të stilit të jetesës që mund të zvogëlojnë rrezikun

Sindroma e zorrës së irrituar, studimi: Ja ndryshimet e thjeshta të stilit të jetesës që mund të zvogëlojnë rrezikun

Ndryshimet e thjeshta të stilit të jetesës së përditshme mund të zvogëlojnë rrezikun e sindromës së zorrës

Vlogerja Arsola Prenga: Në Tik-Tok më ndjekin më shumë femrat, ja rrengu që i punova mamasë

Vlogerja Arsola Prenga: Në Tik-Tok më ndjekin më shumë femrat, ja rrengu që i punova mamasë

Vlogerja Arsola Prenga ka rrëfyer se si është bërë e njohur në rrjetin social, në Tik-Tok, ku së bashku me të dashurin

Sfidat e brezit të ri - Çfarë lloj të ardhmeje kanë fëmijët tanë?

Sfidat e brezit të ri - Çfarë lloj të ardhmeje kanë fëmijët tanë?

Udhëtimi jetësor i fëmijës fillon në minutën e lindjes dhe zhvillimi fizik, mendor dhe psikologjik para moshës tetë vjeç

A ia vlen vërtet vaji i ullirit që po konsumoni për përfitime shëndetësore? Ja se si ta kuptoni

A ia vlen vërtet vaji i ullirit që po konsumoni për përfitime shëndetësore? Ja se si ta kuptoni

Vaji i ullirit ka shumë përfitime shëndetësore, duke përfshirë uljen e rrezikut për demencë, shëndet të dobët

Çfarë i bën njerëzit më të lumtur se paratë?

Çfarë i bën njerëzit më të lumtur se paratë?

Lumturia është një qëllim i përbashkët për të gjithë ne, por shpesh shoqërohet me kërkimin e parasë dhe

Sa kohë i duhet antibiotikëve të veprojnë?

Sa kohë i duhet antibiotikëve të veprojnë?

Antibiotikët përdoren posaçërisht për të ndihmuar trupin tonë të luftojë infeksionet. Por shumë vende i janë

Ndryshimet klimatike po përkeqësojnë dhimbjet e kokës dhe sëmundjet e tjera

Ndryshimet klimatike po përkeqësojnë dhimbjet e kokës dhe sëmundjet e tjera

Ndërsa planeti bëhet më i ngrohtë, njerëzit me sëmundje neurologjike si dhimbja e kokës, skleroza e shumëfishtë dhe

Dhimbjet e gjurit dhe shkaqet më të shpeshta që e shkaktojnë

Dhimbjet e gjurit dhe shkaqet më të shpeshta që e shkaktojnë

Dhimbja e gjurit, ndryshe nga sa mund të mendohet, nuk është çështje moshe. Sigurisht, vitet përfshijnë një rritje të

Si po dëmton shëndetin tuaj ndotja akustike

Si po dëmton shëndetin tuaj ndotja akustike

Popullsia globale po rritet, dhe po kështu po rriten qytetet, aeroportet, trafiku dhe shumë burime të tjera të ndotjes akustike. Shumica prej

Trigliceridet e larta, shkaqet, simptomat e mundshme dhe si ti mbani në kontroll

Trigliceridet e larta, shkaqet, simptomat e mundshme dhe si ti mbani në kontroll

Trigliceridet janë një klasë e lipideve që mund të kenë një ndikim vendimtar në rrezikun kardiovaskular të një

Çfarë ndodh me trupin kur lini duhanin?

Çfarë ndodh me trupin kur lini duhanin?

Varësia nga duhani është një nga vrasësit më të mëdhenj në botë sot. Megjithatë, trupat tanë mund të

Foto më e bukur e Jetës së Egër/ Ngrohja globale i prish habitatin, ariu polar fle mbi të vetmin ajsberg në oqean

Foto më e bukur e Jetës së Egër/ Ngrohja globale i prish habitatin, ariu polar fle mbi të vetmin ajsberg në oqean

Imazhi i një ariu polar duke fjetur në një ajsberg pothuajse të shkrirë nga fotografja britanike Nima Sarikhani, ka fituar çmimin

Mis Japonia heq dorë nga titulli, 26-vjeçarja Karolina Shino u kurorëzua dy javë më parë

Mis Japonia heq dorë nga titulli, 26-vjeçarja Karolina Shino u kurorëzua dy javë më parë

Misi nga Japonia, Karolina Shino, e cila u kurorëzua dy javë më parë me këtë titull ka dhënë dorëheqjen këtë

Sa kohë i duhet trupit që të shërohet nga helmimi ushqimor?

Sa kohë i duhet trupit që të shërohet nga helmimi ushqimor?

Kushdo që është përballur me helmimin nga ushqimi e di se është një përvojë që askush nuk dëshiron ta përsërisë.

Studimi: Njerëzit indigjenë të izoluar po aq të lumtur sa edhe personat e pasur në vendet e zhvilluara

Studimi: Njerëzit indigjenë të izoluar po aq të lumtur sa edhe personat e pasur në vendet e zhvilluara

Njerëzit që jetojnë në komunitete të largëta indigjene janë po aq të lumtur sa ata në vendet e zhvilluara të pasura,

Shkalla e lindjeve të parakohshme po rritet, ndërsa arsyet janë mister

Shkalla e lindjeve të parakohshme po rritet, ndërsa arsyet janë mister

Shkalla e lindjeve të parakohshme në Shtetet e Bashkuara ka ardhur në rritje, sipas një raporti të ri nga Qendra Kombëtare për

Sindroma Piriformis, pse ndihet si dhimbje e nervit shiatik?

Sindroma Piriformis, pse ndihet si dhimbje e nervit shiatik?

Kur muskuli piriformis shtyp nervin shiatik dhe për këtë arsye simptomat mund të jenë shumë të ngjashme me ato të dhimbjes

Më i dobët nuk do të thotë domosdoshmërisht më i shëndetshëm. Mitet dhe të vërtetat për peshën trupore

Më i dobët nuk do të thotë domosdoshmërisht më i shëndetshëm. Mitet dhe të vërtetat për peshën trupore

Shkencëtarët dhe mjekët po hedhin poshtë mitin se njerëzit mbipeshë nuk janë të shëndetshëm, në krahasim me

Shkenca pas rënies në dashuri

Shkenca pas rënies në dashuri

I njihni ato ndjenja të ngrohta të paqarta që na bëjnë të dëshirojmë të jemi me një person më shumë se

Hendeku në jetëgjatësinë mes burrave dhe grave po ngushtohet, çfarë tregojnë të dhënat

Hendeku në jetëgjatësinë mes burrave dhe grave po ngushtohet, çfarë tregojnë të dhënat

Njerëzit në mbarë botën, në përgjithësi, jetojnë më gjatë se më parë. Në të njëjtën

A kanë nevojë edhe njerëzit për gjumë letargjik? Përgjigjet shkenca

A kanë nevojë edhe njerëzit për gjumë letargjik? Përgjigjet shkenca

A e gjeni veten duke u zvarritur gjatë ditëve në dimër, duke ndier sikur gjumi që bëni zakonisht edhe në periudha të tjera

Kjo është arsyeja pse jemi më të uritur në dimër

Kjo është arsyeja pse jemi më të uritur në dimër

Një hulumtim i publikuar në Gazetën Evropiane të të ushqyerit klinik ekzaminoi sjelljen e të ngrënit të 600 të rriturve