RTSH 24 Live

Art

Morgan Spurlock, dokumentarist i nominuar për Oscar, shuhet në moshën 53-vjeçare

Morgan Spurlock, dokumentarist i nominuar për Oscar, shuhet në moshën 53-vjeçare

Morgan Spurlock, regjisori dhe ish-prezantuesi i serialit të CNN, dokumentari i McDonald's "Super Size Me" ( " Me madhesi super" ) i cili u nominua për

“Na ishte njëherë celuloidi” - Interes, vetëm për restaurimin e fotove të vjetra

“Na ishte njëherë celuloidi” - Interes, vetëm për restaurimin e fotove të vjetra

Fotot janë pjesë e pandashme e jetës sonë. Prej kohësh stampimi i tyre  nuk ka më të njëjtin interes siç

Sonte koncerti-homazh për Liljana Cingun, "mbretëreshën e valles shqiptare"

Sonte koncerti-homazh për Liljana Cingun, "mbretëreshën e valles shqiptare"

Ansambli Popullor mban sot një koncert-homazh për valltaren e njohur Liljana Cingu, "mbretëresha e valles shqiptare" që u shuajt në

Festivali i Akuarelit në Lushnjë promovon zonat turistike dhe bukuritë e natyrës në vend

Festivali i Akuarelit në Lushnjë promovon zonat turistike dhe bukuritë e natyrës në vend

Festivali Ndërkombëtar i Akuarelit 2024 po zhvillohet këto ditë në Lushnjë. Artistë të shumtë, nga vendi dhe bota, pjesëmarrës

Hapet muzeu i Akuarelit në Belsh, Haliti: Kjo qendër do shërbejë si pikë takim mes artistëve

Hapet muzeu i Akuarelit në Belsh, Haliti: Kjo qendër do shërbejë si pikë takim mes artistëve

Për herë të parë Shqipëria ka një muze Akuareli, ai u inagurua sot në Bashkinë Belsh. “Dy Botë” tashmë

Ekspozita e Abaz Hados, artisti tregon raportin me natyrën dhe botën universal

Ekspozita e Abaz Hados, artisti tregon raportin me natyrën dhe botën universal

Artisti Abaz Hado ka çelur ekspozitën personale “Trunks and Trees”. Një ekspozitë të cilën artisti projekton raportin

“A4 Print” , Edi Hila çel ekspozitë në Prishtinë

“A4 Print” , Edi Hila çel ekspozitë në Prishtinë

Në Galerinë e Ministrisë së Kulturës të Kosovës u hap ekspozita vetjake e artistit Edi Hila. Ekspozita mban titullin “A4

Kubanezi Carlos Montalvan, drejtori i ri artistik i trupës së baletit të TKOB

Kubanezi Carlos Montalvan, drejtori i ri artistik i trupës së baletit të TKOB

Trupa e baletit e TKOB-së tashmë ka një drejtori të ri artistik. Ai është kubanezi Carlos Montalvan.  Carlos Montalvan, vjen nga

"Para Perëndimit” e nobelistit Gerhart Hauptmann në Teatrin e Metropolit

"Para Perëndimit” e nobelistit Gerhart Hauptmann në Teatrin e Metropolit

Teatri Metropol ka sjellë premierën e tij më të re. "Para Perëndimit”. Një kast i madh aktorësh ka sjellë këtë

I jepet lamtumira e fundit Ali Osekut! Begaj: Artist antikoformist, solli modernizmin në Shqipërinë e izoluar

I jepet lamtumira e fundit Ali Osekut! Begaj: Artist antikoformist, solli modernizmin në Shqipërinë e izoluar

Familjarë, miq dhe dashamirës së artit të tij i dhanë sot lamtumirën e fundit “Nderit të Kombit” piktorit Ali Oseku,

"Lule Mimoza" për 8 Marsin, Bonici: Mos më dhuro një lule, ofro respekt të përditshëm

"Lule Mimoza" për 8 Marsin, Bonici: Mos më dhuro një lule, ofro respekt të përditshëm

Arti revolucionar i gruas nis në Amerikë pas “Summer Love” dhe lëvizjeve studentore ne Berklej. Si art feminist u krijua, nga njëra

Ndahet nga jeta piktori Ali Oseku

Ndahet nga jeta piktori Ali Oseku

Piktori i njohur Ali Oseku u nda nga jeta në moshën 80 vjeçare pas një sëmundjeje të rëndë. Ai ishte një prej artistëve

Nis edicioni i 20 i Festivalit Ndërkombëtar të Vokalit Operistik “Marie Kraja”

Nis edicioni i 20 i Festivalit Ndërkombëtar të Vokalit Operistik “Marie Kraja”

Festivali Ndërkombëtar i Vokalit Operistik “Marie Kraja” rikthehet në datat 27, 28 dhe 29 mars 2024 në skenën e Teatrit Kombëtar

Ekspozita e 6 arkitektëve, punimet tregojnë vende ikonike të Shqipërisë

Ekspozita e 6 arkitektëve, punimet tregojnë vende ikonike të Shqipërisë

Robert Kote, Maksim Mitrojorgji, Valentin Voshtina, Agron Jano, Pirro Stefa, dhe Olsi Plasa janë 6 arkitektët që u bënë bashkë për

Restaurohet ikona “Ungjillëzimi” e Onufër Qipriotit

Restaurohet ikona “Ungjillëzimi” e Onufër Qipriotit

Pas një pune disamujore, kryer në laboratorin e Konservimit dhe Restaurimit në Muzeun Ikonografik “Onufri” nga restauratori Erion Lezi,

Ekspozita "Ëndrra metalurgjike" - formë reflektimi për tranzicionin

Ekspozita "Ëndrra metalurgjike" - formë reflektimi për tranzicionin

Artisti Ardian Isufi ka çelur ekspozitën e tij të titulluar "Ëndrra metalurgjike" në qytetin e Barit, në ambientet e teatrit "Kursaal

Sa i shërben arti politikës? Ago: Kur artistët pozicionohen gabim në politikë, shkatërrojnë edhe karrierën artistike

Sa i shërben arti politikës? Ago: Kur artistët pozicionohen gabim në politikë, shkatërrojnë edhe karrierën artistike

Këngëtarja dhe kantautorja Taylor Swift ka një ndikim të madh në rininë amerikane, e cila sipas mediave amerikane mund të ndikojë

Besnik Iliri pikturon ambientet e shkollave të Maliqit me murale

Besnik Iliri pikturon ambientet e shkollave të Maliqit me murale

Besnik Iliri është një piktor, i cili i ka dhënë ngjyra institucioneve arsimore të bashkisë Maliq. Ai ka realizuar piktura me

Ekspozita "Brio" e Orion Shimës, cikli i punimeve frymëzohet nga muzika klasike

Ekspozita "Brio" e Orion Shimës, cikli i punimeve frymëzohet nga muzika klasike

Muzika klasike dhe pjesëmarrja në operë ishin indicia e parë që piktori Orion Shima mori për të nisur ciklin e punimeve të

Sanremoja ngre siparin, nis Festivali i 74-t i këngës italiane

Sanremoja ngre siparin, nis Festivali i 74-t i këngës italiane

Të martën në mbrëmje në Teatrin Ariston të Sanremos ka ngritur siparin Festivali i 74-t i këngës italiane.  Nën

IKRTK: Objekte të trashëgimisë kulturore të transformuara në “mobilje”

IKRTK: Objekte të trashëgimisë kulturore të transformuara në “mobilje”

Instituti Kombëtar i Regjistrimit të Trashëgimisë Kulturore ka shprehur shqetësimin se disa objekte të trashëgimisë kulturore

Dudushi: Të ka lodhur Bungo apo personazhi? Përgjigje epike e Viktor Zhustit | 3D

Dudushi: Të ka lodhur Bungo apo personazhi? Përgjigje epike e Viktor Zhustit | 3D

Viktor Zhusti flet me shumë kënaqësi për personazhin e tij tek "Testamenti". "Më ka lodhur shumë" thotë aktori që sapo ka

"Simfonitë e shpirtit" - TKOB nis sezonin me muzikë shqiptare

"Simfonitë e shpirtit" - TKOB nis sezonin me muzikë shqiptare

Pas një sezoni të suksesshëm në vitin 2023, Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit nis sezonin e ri të shfaqjeve.Nën titullin "Simfonitë

Ndahet nga jeta bateristi i grupit Scorpions 

Ndahet nga jeta bateristi i grupit Scorpions 

Bateristi i grupit të njohur Scorpions për dy dekada, James Kotak vdiq të martën në moshën 61-vjeçare. Lajmi u raportua nga