RTSH 24 Live

Film

Filmi “Oppenheimer” triumfon në BAFTA me 7 çmime, përfshirë fotografinë më të mirë

Filmi “Oppenheimer” triumfon në BAFTA me 7 çmime, përfshirë fotografinë më të mirë

Filmi “Oppenheimer” triumfoi në ceremoninë e çmimeve BAFTA, duke rrëmbyer 7 të tilla, përfshirë filmin më të

Nis Berlinalja, Shqipëria dhe Kosova me pavijon të përbashkët në festivalin e filmit

Nis Berlinalja, Shqipëria dhe Kosova me pavijon të përbashkët në festivalin e filmit

Në edicionin e 74 të European Film Market (EFM) i cili po zhvillohet gjatë Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Berlin (Berlinale)

Xhon Xhost: Arti e ka humbur pavarësinë, aq sa edhe Trampi ka për t'u rizgjedhur

Xhon Xhost: Arti e ka humbur pavarësinë, aq sa edhe Trampi ka për t'u rizgjedhur

Ky është profili i një vetmitari të kinemasë indipendente amerikane, Xhon Xhost (Jon Jost), artist jo i zakontë. Ka realizuar filma

Shuhet Sandra Milo, aktorja-muzë e Felinit që shoqëroi disa breza italianësh

Shuhet Sandra Milo, aktorja-muzë e Felinit që shoqëroi disa breza italianësh

Është shuar në moshën 90-vjeçare, aktorja italiane Sandra Milo. E njohur për një sërë rolesh që nga viti 1959,

"Oppenheimer" kryeson pretendentët për Oscar me 13 nominime

"Oppenheimer" kryeson pretendentët për Oscar me 13 nominime

Të martën u zbuluan nominimet për çmimet e 96-të të Oscar. Ashtu siç pritej, filmi i Christopher Nolan "Oppenheimer" pati

Fotografi Arian Mavriqi, gati dokumentarin për "ujkun gri": Do jetë hera e parë në Ballkan!

Fotografi Arian Mavriqi, gati dokumentarin për "ujkun gri": Do jetë hera e parë në Ballkan!

Fotografi Arian Mavriqi, bukuritë dhe botën e egër të Kosovës tashmë po ia shpalos edhe botës. Vite më parë atij do

100-vjetori i lindjes së Kadri Roshit, i biri rrëfen të pathënat e aktorit të madh

100-vjetori i lindjes së Kadri Roshit, i biri rrëfen të pathënat e aktorit të madh

Kliti Roshi, i biri i kolosit të artit shqiptar, Kadri Roshi, i ftuar në emisionin “Mirëmëngjesi Shqipëri” në RTSH foli

Karmelo Bene në "Artes": Asnjë e mirë nuk vjen nga publiku

Karmelo Bene në "Artes": Asnjë e mirë nuk vjen nga publiku

“Un teatro per Bene” ishte homazhi për veprën e artistit italian Karmelo Bene (o. Carmelo) që u mbajt në Tiranë në dhjetor. Krahas

“Oppenheimer” dhe “Poor things” triumfojnë në Golden Globe 2024

“Oppenheimer” dhe “Poor things” triumfojnë në Golden Globe 2024

Edicioni i 81 i Golden Globes 2024 u mbajt të dielën në mbrëmje në një ceremoni e cila u zhvillua në The Beverly Hilton në

Nis edicioni i shtatë i "Balkan Market" për industrinë kinematografike

Nis edicioni i shtatë i "Balkan Market" për industrinë kinematografike

Ka nisur edicioni i 7-të i "Balkan Film Market". Në datat 14-17 dhjetor, në kryeqytet do të vijnë producentët  më të

Dimension i ri i “Lulëkuqet mbi mure”- Filmi ikonë është restauruar nga një studio ndërkombëtare

Dimension i ri i “Lulëkuqet mbi mure”- Filmi ikonë është restauruar nga një studio ndërkombëtare

Pas 47 viteve, filmi ikonë i kinematografisë shqiptare “Lulëkuqet mbi mure”, u shfaq në një version 4K me një dimension

Amaneti i Zef Dedës, Drande Xhaji rrëfen fjalët e fundit të aktorit

Amaneti i Zef Dedës, Drande Xhaji rrëfen fjalët e fundit të aktorit

Sot u nda në moshën 73-vjeçare nga jeta mjeshtri shkodran i humorit, Zef Deda. Batutat e tij i kanë rezistuar kohërave që kur

"Më ngrihen nervat, ç’kanë me Ermalin e Luizin?" Isai: Më mirë t'i shohin, sesa të pinë hashash!

"Më ngrihen nervat, ç’kanë me Ermalin e Luizin?" Isai: Më mirë t'i shohin, sesa të pinë hashash!

Edhe pse është në krye të Kolonjës, Erion Isai s’mund të rrijë larg artit, teatrit e televizionit. I ftuar i Ermal

Lindi djalin në gusht, Delinda Disha gati emrin e vajzës? Emocionet e bekimit të ri

Lindi djalin në gusht, Delinda Disha gati emrin e vajzës? Emocionet e bekimit të ri

Delinda Disha ishte në programin "E diela jonë" me Ermal Peçin. Në gusht të këtij viti ajo u bekua me djalin e dytë dhe për

Shuhet "Mjeshtri" Vladimir Prifti, regjisori i shquar i "Udhës së shkronjave"

Shuhet "Mjeshtri" Vladimir Prifti, regjisori i shquar i "Udhës së shkronjave"

Kinematografia shqiptare ka humbur një nga regjisorët e saj më të shquar, "Mjeshtrin e Madh" Vladimir Prifti. Prifti u nda nga jeta në

Takimi i fundit, yjet e serialit “Friends“ përcjellin me Methju Perrin

Takimi i fundit, yjet e serialit “Friends“ përcjellin me Methju Perrin

Familjarët i kanë dhënë lamtumirën e fundit aktorit Methju Perri ( Matthew Perry ) në një ceremoni private të zhvilluar të

"Nuk ka vese Luizi, s'mërzitem se jemi në hije!" Zamira Kita kapet mat, drejt izolimit?

"Nuk ka vese Luizi, s'mërzitem se jemi në hije!" Zamira Kita kapet mat, drejt izolimit?

Zamira Kita iu bashkua programit "E diela jonë" me Ermal Peçin në ekranin e RTSH 1. Aktorja vazhdon turneun e filmit "Në kuadër të

Ndahet nga jeta Methju Peri, aktori i famshëm i komedisë "Shokët"

Ndahet nga jeta Methju Peri, aktori i famshëm i komedisë "Shokët"

Aktori Methju Peri (o. Matthew Perry), i cili mori famë në vitet 1990 duke luajtur personazhin e Çendler Bingut në komedinë amerikane

“Përrallë nga e kaluara” në "Festival Lumière" në Lion

“Përrallë nga e kaluara” në "Festival Lumière" në Lion

Për të dytin vit radhazi, kinematografia klasike shqiptare është prezantuar para publikut europian në festivalin prestigjioz ndërkombëtar

“Festival Lumiere”, kinematografia shqiptare për herë të dytë në Francë me filmin "Përrallë nga e kaluara"

“Festival Lumiere”, kinematografia shqiptare për herë të dytë në Francë me filmin "Përrallë nga e kaluara"

Për të dytin vit radhazi, kinematografia shqiptare prezantohet para publikut europian në Festivalin prestigjioz ndërkombëtar të filmit

TIFF, 192 filma do të shfaqen në kinema në 23-29 shtator

TIFF, 192 filma do të shfaqen në kinema në 23-29 shtator

 192 filma nga të cilët 158 filma me metrazh të shkurtër dhe 34 filma të metrazhit të gjatë dhe 10 skenarë, do të

Dita e gjashtë e Festivalit të Filmit në Venecia, “E keqja nuk ekziston” pretendent për Oscar

Dita e gjashtë e Festivalit të Filmit në Venecia, “E keqja nuk ekziston” pretendent për Oscar

Pjesëmarrësit në festivalin ndërkombëtar të filmit që po mbahet në Venecia të Italisë kanë pritur me entuziazëm

Festivali i filmit në Venecia, shfaqet premiera e “Poor things” e regjisorit grek Yorgos Lanthimos

Festivali i filmit në Venecia, shfaqet premiera e “Poor things” e regjisorit grek Yorgos Lanthimos

Bela Bakster ( Bella Baxter ) është një vajzë e re e cila një ditë vendos t’i japë fund jetës së saj. Por prehjen

Dhjetë filmat më të shtrenjtë të shfaqur ndonjëherë

Dhjetë filmat më të shtrenjtë të shfaqur ndonjëherë

Renditja e dhjetë filmave më të shtrenjtë u përpilua duke përdorur të dhëna nga IMDb dhe Indeksi i Çmimeve të