RTSH 24 Live

Film

“Një film i papërfunduar”, Lou Ye tregon historinë e një projekti filmik të dënuar

16/05/2024

“Një film i papërfunduar”,  Lou Ye tregon historinë e një projekti filmik të dënuar

Pesëmbëdhjetë vjet pasi fitoi çmimin e skenarit më të mirë për “Ethet e Pranverës”, skenaristi dhe reisori kinez Lou Ye kthehet në Kanë për të prezantuar filmin e tij të fundit artistik, “Një film i papërfunduar”,  një vepër shumë personale, por ende misterioze, në një shfaqje speciale.

“Një film i papërfunduar” është historia e një projekti të dënuar. Historia zhvillohet në një hotel pranë Wuhan në janar 2020. Ndërsa një ekip rifillon prodhimin e një projekti filmik të ndërprerë dhjetë vjet më parë, një virus fillon të përhapet. Ekipi e gjen veten të bllokuar, me ekranet që ofrojnë dritaren e tyre të vetme drejt botës së jashtme.

Përveç paraleleve të dukshme me pandeminë e fundit botërore, filmi i fundit i Lou Ye është ende i mbuluar me mister në prag të shfaqjes së tij. E vetmja siguri, sipas bashkëproducentit Philippe Bober, është se është filmi i tij "më personal", i xhiruar si "ditari i një intelektuali".

Në një karrierë që përfshin pothuajse njëzet e pesë vjet, Lou Ye e ka vendosur veten si një zë i zjarrtë në kinemanë kineze, edhe nëse kjo do të thotë të shkaktojë zemërimin e autoriteteve.

Në vitin 2006, ai prezantoi Pallatin Veror në Konkurrencë pa autorizimin e regjimit. Filmi, i cili eksploron tabunë e seksualitetit dhe ngjarjet e Sheshit Tiananmen (edhe pse jashtë ekranit), çoi në një ndalim pesë-vjeçar nga krijimi i filmave.

Regjisori do të duhej të ishte dinak për filmat e tij të ardhshëm: “Ethet e Pranverës“, „Historia e një trekëndëshi dashurie“ dhe „Dashuria dhe mavijosjet“, të xhiruara në Francë dhe me aktorët Corinne Yam dhe Tahar Rahim. Ai u shfaq për herë të fundit në Kanë në 2012.

 

/ rtsh.al /