RTSH 24 Live

Kuriozitete

Kampioni i boksit ukrainas Usyk do të luajë në filmin MMA me “The Rock”

06/06/2024

Kampioni i boksit ukrainas Usyk do të luajë në filmin MMA me “The Rock”

Oleksandr Usyk, boksieri ukrainas i cili në maj u bë kampioni i padiskutueshëm i peshave të rënda, do të luajë në filmin "The Smashing Machine" së bashku me Dwayne "The Rock" Johnson dhe Emily Blunt.

Usyk, i cili mundi Tyson Fury muajin e kaluar për të fituar titullin në peshën e rëndë, do të portretizojë Igor Vovchanyn, një konkurrent ukrainas në pension në artet marciale të përziera (MMA) dhe kampion në kikboks nga rajoni i Kharkiv.

Në film, Vovchanyn lufton kundër personazhit të Johnson, amerikanin Mark Kerr, një ish-kampion MMA me nofkën "The Smashing Machine". Filmi, i prodhuar nga studio A24, bazohet në jetën dhe ngritjen e Kerr-it në botën e MMA-s, e cila për fat të keq u prish nga varësia ndaj opioideve. Filmi është planifikuar të dalë vitin e ardhshëm.

“Kam respekt të madh për Oleksandr Usyk dhe [do të jetë] nderi im të ndaj unazën me të – pasi ai më troket në nofullën javën e ardhshme”, tha Johnson në një postim në Instagram .

"Mos ma thyej nofullën, kampion," shtoi Johnson.

Nuk është roli i parë në film për Usyk. Boksieri luajti në filmin ukrainas "Rules of the Fight" dhe shprehu një bandit në një karikaturë ukrainase "Princesha e Vjedhur".

Thashethemet për rolin e tij të parë në Hollywood u shfaqën në maj, por ai dhe Johnson zyrtarisht konfirmuan rolin këtë javë.

 Usyk është bërë i preferuari i fansave në shumë vende. I vetëdijshëm për aftësitë e tij mjaft mediokre në gjuhën angleze, Usyk e ka bërë përgjigjen e tij të vitit 2018 ndaj pyetjes së një gazetari se si ndihet si kampion i peshave të rënda, në frazën e tij të njohur: “ I am feel, I am very feel!”

 

/rtsh.al/