RTSH 24 Live

Ekonomi

Shoqata SHPPAT, Tafaj: Duhet një ligj për mbrojtjen e vlerave profesionale, etike dhe cilësisë

Shoqata SHPPAT, Tafaj: Duhet një ligj për mbrojtjen e vlerave profesionale, etike dhe cilësisë

Shoqata SHPPAT organizoi Konferencën e dytë për vazhdimin e aksionit për mbrojtjen e vlerave profesionale, etike dhe cilësisë sipas

Avancon puna për ndërtimin e HEC-it të Skavicës

Avancon puna për ndërtimin e HEC-it të Skavicës

Puna për ndërtimin e HEC Skavicës po avancon, njoftoi zëvendëskryeministrja dhe ministrja e infrastrukturës dhe Energjitikës Belinda

KESH: Ta kursejmë energjinë, që ta kemi

KESH: Ta kursejmë energjinë, që ta kemi

Ndërsa dimri i krizës energjetike, na ka mbërritur në prag e ndërsa edhe këtu tek ne, ashtu si në rajon e Evropë, po merren

Mbështetja për grurin, 3 195 fermerë aplikuan në qarqet Fier, Vlorë dhe Gjirokastër

Mbështetja për grurin, 3 195 fermerë aplikuan në qarqet Fier, Vlorë dhe Gjirokastër

Pavarësisht rritjes së çmimeve në sektorin bujqësor, përgatitja e tokave për mbjelljet e vjeshtës ka nisur kudo nëpër

Balluku- Kim vizitojnë 2 anijet për prodhimin e energjisë: Kursehen rreth 60 % e parave nëse do të importohej

Balluku- Kim vizitojnë 2 anijet për prodhimin e energjisë: Kursehen rreth 60 % e parave nëse do të importohej

Ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës, Belinda Balluku, bashkë me ambasadoren amerikane Yuri Kim, vizituan sot pasdite anijet për prodhimin

Kancelari Scholz viziton vendet e Gjirit Persik, Gjermania siguron më shumë dërgesa gazi

Kancelari Scholz viziton vendet e Gjirit Persik, Gjermania siguron më shumë dërgesa gazi

Kancelari gjerman Olaf Scholz, mbolli sot një pemë në një park rizoforë në Emiratet e Bashkuara Arabe, si një shenjë simbolike

Vijon regjistrimi i tokave bujqësore, në Gjoricë u regjistruan 1600 pasuri në emër të pronarëve

Vijon regjistrimi i tokave bujqësore, në Gjoricë u regjistruan 1600 pasuri në emër të pronarëve

Bulqiza ishte stacioni i radhës ku, në zonën kadastrale 1764 që mbulon fshatin Gjoricë, Agjensia Shtetërore e Kadastrës përfundoi

Kontrabanda e naftës, kontrolle të vazhdueshme në kufirin mes Shqipërisë dhe Malit të Zi 

Kontrabanda e naftës, kontrolle të vazhdueshme në kufirin mes Shqipërisë dhe Malit të Zi 

Prej disa javësh në pikat e kalimit kufitar mes Shqipërisë dhe Malit të Zi po ushtrohen kontrolle të vazhdueshme nga dogana dhe policia

Shqipëria drejt Open Banking, Teknologjia takon Financat

Shqipëria drejt Open Banking, Teknologjia takon Financat

Në Tiranë është mbajtur Konferenca “Aty ku teknologjia takon financat, për trasformimin dixhital”. Në të morën

INSTAT: Eksportet e tekstileve dhe këpucëve, 87.7 miliardë lekë

INSTAT: Eksportet e tekstileve dhe këpucëve, 87.7 miliardë lekë

Eksportet e tekstileve dhe këpucëve, që përbëjnë një zë të rëndësishëm të tregtisë së

Kumbaro: Turizmi malor dhe ruajtja e mjedisit, dy shtylla prioritare

Kumbaro: Turizmi malor dhe ruajtja e mjedisit, dy shtylla prioritare

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro po merr pjesë në Konferencën Ndërkombëtare të Rajoneve Malore Frankofone, që

Sejko: BSH, çdo veprim për të ruajtur qëndrueshmërinë e inflacionit

Sejko: BSH, çdo veprim për të ruajtur qëndrueshmërinë e inflacionit

Banka e Shqipërisë ka reaguar nëpërmjet politikës monetare duke rritur normat e interesit 3 herë deri tani nga niveli më i ulët

OSHEE/ Humbjet janë ulur me 20 përqind, 55 përqind më pak se 2013

OSHEE/ Humbjet janë ulur me 20 përqind, 55 përqind më pak se 2013

Energjia mund të jetë e shtrenjtë në tregun ndërkombëtar, por ajo bëhet më e shtrenjtë për konsumatorin shqiptar

Euro bie në nivelin më të ulët 20-vjeçar mes luftës në Ukrainë

Euro bie në nivelin më të ulët 20-vjeçar mes luftës në Ukrainë

Euro ka rënë në një nivel historik të ulët kundrejt dollarit amerikan si rezultat i inflacionit në rritje, luftës në

Zv/drejtori i FMN-së: Shqipëria ka ruajtur stabilitetin makroekonomik dhe financiar

Zv/drejtori i FMN-së: Shqipëria ka ruajtur stabilitetin makroekonomik dhe financiar

Zëvendësdrejtori i përgjithshëm i Fondit Monetar Ndërkombëtar, Bo Li, tha se “Shqipëria ka treguar një qëndrueshmëri

Interes për skemën e mbështetjes për grurin, Selmanaj: Deri tani 6000 aplikime, edhe 2 ditë për të përfunduar afati

Interes për skemën e mbështetjes për grurin, Selmanaj: Deri tani 6000 aplikime, edhe 2 ditë për të përfunduar afati

Kur duhen edhe dy ditë për të përfunduar afati për të aplikuar për skemën e mbështetjes për grurin janë regjistruar

Rregullatori paralajmëron se emetimet e dioksidit të karbonit të Detit të Veriut mund të rriten

Rregullatori paralajmëron se emetimet e dioksidit të karbonit të Detit të Veriut mund të rriten

Shifrat nga Autoriteti i Tranzicionit të Detit të Veriut (NSTA) tregojnë se emetimet totale ishin 14.6% më të ulëta se nivelet e vitit

Fier/ Nga 14000 aplikime për naftën falas, 7000 fermerë përfitues nga skema

Fier/ Nga 14000 aplikime për naftën falas, 7000 fermerë përfitues nga skema

Ka nisur ne Fier, faza e dytë për aplikimin e fermerëve për naftën falas. Sipas Shqiponja Musaraj, drejtueses së ekstensionit të

Kriza energjetike, Angjeli: Shqipëria nuk përjashtohet nga goditja, të merren masa teknike organizative

Kriza energjetike, Angjeli: Shqipëria nuk përjashtohet nga goditja, të merren masa teknike organizative

Ish-ministri i Financave, Anastas Angjeli, në një intervistë me gazetaren Matilda Mcini në RTSH24, ka deklaruar kriza energjitike ka prekur gjithë

Guvernatori Sejko: Banka e Shqipërisë e gatshme të ndërhyjë me forcën e duhur për të garantuar stabilitetin e çmimeve

Guvernatori Sejko: Banka e Shqipërisë e gatshme të ndërhyjë me forcën e duhur për të garantuar stabilitetin e çmimeve

Banka e Shqipërisë është e gatshme të ndërhyjë me forcën e duhur, për të garantuar stabilitetin e çmimeve

Konfindustria kundër fashës 800 kw: Preken 130 mijë familje, kufiri të rritet në 1200 kw/muaj

Konfindustria kundër fashës 800 kw: Preken 130 mijë familje, kufiri të rritet në 1200 kw/muaj

Konfindustria kërkon që qeveria të rishikojë fashën prej 800 kilovatësh për të mbrojtur familjet nga çmimi i lartë

Lushnjë, rriten ndjeshëm nga fermerët  aplikimet për financimin e mbjelljes së grurit

Lushnjë, rriten ndjeshëm nga fermerët aplikimet për financimin e mbjelljes së grurit

Aplikimet për financimin e mbjelljes së grurit, janë rritur ndjeshëm nga fermerët në Lushnjë. Çdo ditë pranë

BE-ja propozon pezullimin e 7.5 miliardë eurove për Hungarinë

BE-ja propozon pezullimin e 7.5 miliardë eurove për Hungarinë

Dega ekzekutive e Bashkimit Evropian rekomandoi sot (e diel), që blloku të pezullojë rreth 7.5 miliardë euro (dollarë) fonde për Hungarinë,

Përdorimi i rrjetave antibreshër, menaxhimi i riskut klimaterik në pemëtari

Përdorimi i rrjetave antibreshër, menaxhimi i riskut klimaterik në pemëtari

Vitet e fundit, breshëri ka sjellë dëme të konsiderueshme te të mbjellat në qarkun e Korçës. Një nga zgjidhjet më