RTSH 24 Live

Europë

Ukraina kërkon nga NATO-ja vendim të “fuqishëm” në samitin e Uashingtonit

Ukraina kërkon nga NATO-ja vendim të “fuqishëm” në samitin e Uashingtonit

Ukraina dëshiron që NATO-ja të marrë vendim të “fuqishëm” në samitin e NATO-s në Uashington muajin e ardhshëm,

Rusia pretendon t’i ketë rrëzuar 30 dronë ukrainas mbi dy rajone

Rusia pretendon t’i ketë rrëzuar 30 dronë ukrainas mbi dy rajone

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha se kundërajrorët e saj i kanë rrëzuar 29 dronë ukrainas mbi rajonin Belgorod dhe një mbi rajonin

BE dhe Ukraina nisin negociatat e anëtarësimit

BE dhe Ukraina nisin negociatat e anëtarësimit

Bashkimi Evropian nisi në Luksemburg negociatat me  Ukrainën dhe Moldavinë, me synim që këto vende të jenë anëtare të

Ministrat e Jashtëm të BE-së miratojnë vendimin për transferimin e fitimeve nga asetet ruse në Ukrainë

Ministrat e Jashtëm të BE-së miratojnë vendimin për transferimin e fitimeve nga asetet ruse në Ukrainë

Në një takim të rregullt të Këshillit të BE-së, ministrat e jashtëm të 27 vendeve të BE-së miratuan vendimin

Si do të ndikojë në Ballkanin Perëndimor emërimi i Mark Rutte si Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s?

Si do të ndikojë në Ballkanin Perëndimor emërimi i Mark Rutte si Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s?

NATO do të vazhdojë të jetë e angazhuar në Ballkanin Perëndimor pasi kryeministri holandez në largim Mark Rutte së shpejti

Ministri i Jashtëm italian: Ballkani Perëndimor duhet të anëtarësohet në BE përpara Ukrainës

Ministri i Jashtëm italian: Ballkani Perëndimor duhet të anëtarësohet në BE përpara Ukrainës

Shefi i diplomacisë italiane, Antonio Tajani tha se Bashkimi Evropian duhet të ecë përpara me anëtarësimin e vendeve të Ballkanit

Mungesa e fuqisë punëtore, në Greqi hyn në fuqi java 6 ditëshe

Mungesa e fuqisë punëtore, në Greqi hyn në fuqi java 6 ditëshe

Greqia ka probleme nga mungesa e fuqisë punëtore. Që nga industria e ndërtimit deri te turizmi, kudo mungojnë punëtorë. Zgjidhja:

“Ta bëjmë Evropën sërish të madhe” slogani i presidencës hungareze të BE-së

“Ta bëjmë Evropën sërish të madhe” slogani i presidencës hungareze të BE-së

Hungaria merr presidencën e radhës së Këshillit të BE me pasoja të mundshme për Ukrainën dhe politikën ndaj klimës.

Financial Times: Serbia nëpërmjet palëve të treta fiton rreth 800 milionë euro nga shitja e armatimeve për Ukrainën

Financial Times: Serbia nëpërmjet palëve të treta fiton rreth 800 milionë euro nga shitja e armatimeve për Ukrainën

Serbia është një nga dy vendet e vetme evropiane që nuk i bashkohet sanksioneve perëndimore kundër Rusisë por në mënyrë

Të burgosurit në Ukrainë dynden në vijën e parë, kërkojnë hakmarrje kundër Rusisë

Të burgosurit në Ukrainë dynden në vijën e parë, kërkojnë hakmarrje kundër Rusisë

Të burgosurit në Ukrainë duan të luftojnë kundër Rusisë. Një prej tyre është dhe Oleksander, i cili thotë

Paralajmëron ligjvënësi rus: Moska mund të ndryshojë kohën e përdorimit të armëve bërthamore

Paralajmëron ligjvënësi rus: Moska mund të ndryshojë kohën e përdorimit të armëve bërthamore

Kreu i komitetit të mbrojtjes së dhomës së ulët ruse, Andrei Kartapolov, ka deklaruar sot se Moska mund të ndryshojë kohën

BE dhe Kina në bisedime, negociata për vendosjen e tarifave për makinat elektrike kineze

BE dhe Kina në bisedime, negociata për vendosjen e tarifave për makinat elektrike kineze

Kina dhe Bashkimi Evropian kanë rënë dakord të fillojnë bisedimet për vendosjen e planifikuar të tarifave për automjetet

Kievi: Sulm “masiv” rus në infrastrukturën shtetërore të energjisë

Kievi: Sulm “masiv” rus në infrastrukturën shtetërore të energjisë

Ministria e Energjisë në Ukrainë dhe operatori kombëtar i rrjetit, Ukrenerho kanë thënë se infrastruktura shtetërore e energjisë

Gjermania ka arrestuar tre shtetas të dyshuar për spiunazh

Gjermania ka arrestuar tre shtetas të dyshuar për spiunazh

Një shtetas rus, një ukraians dhe një armen janë vënë nën prangat e policisë gjermane pasi dyshohet se kanë spiunuar

Vendet nordike korridor transporti ushtarak në Arktik

Vendet nordike korridor transporti ushtarak në Arktik

Norvegjia, Suedia dhe Finlanda kanë rënë dakord të krijojnë një korridor transporti ushtarak që kalon në veri të secilit

Gjermania kritikohet për shqyrtimin e dëbimit të afganëve dhe sirianëve

Gjermania kritikohet për shqyrtimin e dëbimit të afganëve dhe sirianëve

Përpjekjet e Gjermanisë për të vlerësuar nëse është e mundshme përdorimi i vendeve të treta për dëbimin

Berlin, operacione policore për frenimin e tregtisë ndërkombëtare të armëve

Berlin, operacione policore për frenimin e tregtisë ndërkombëtare të armëve

Policia e Berlinit kreu të enjten në Berlin  një seri kontrollesh, si pjesë e hetimit të saj mbi tregtinë ndërkombëtare

Bien ritmet e emigracionit, aplikimet për azil ulen me 24% në tremujorin e parë

Bien ritmet e emigracionit, aplikimet për azil ulen me 24% në tremujorin e parë

Ndërsa  në vitet 2022 dhe 2023 shqiptarët zgjidhnin të largoheshin në shumicë nga vendi, në muajt e parë të këtij

Vendet e BE-së bien dakord për paketën e re të sanksioneve ndaj Rusisë

Vendet e BE-së bien dakord për paketën e re të sanksioneve ndaj Rusisë

Presidenca belge e BE, njoftoi të enjten se vendet anëtare të BE-së kanë rënë dakord për një paketë të re

Ditët konsullore në Dublin, në ndihmë të shtetasve shqiptarë në Irlandë

Ditët konsullore në Dublin, në ndihmë të shtetasve shqiptarë në Irlandë

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme përfundoi ditët konsullore në Dublin, një nismë për t’i ardhur në

"Gjithçka është gati", Holanda: F-16-të e parë do të dërgohen në Ukrainë këtë verë

"Gjithçka është gati", Holanda: F-16-të e parë do të dërgohen në Ukrainë këtë verë

Pas vonesave në shpërndarjen dhe trajnimin e pilotëve dhe stafit tokësor, Holanda thotë se Ukraina duhet të marrë avionët

KE propozon shpenzime mbi 270 miliardë euro në 2025

KE propozon shpenzime mbi 270 miliardë euro në 2025

Komisioni Evropian ka propozuar një buxhet të BE-së për vitin 2025 prej afro 200 miliardë eurosh (215 miliardë dollarë), plus

Trashëgimtarja e BASF lejon 50 qytetarë të vendosin për pasurinë e saj prej 25 milionë euro!

Trashëgimtarja e BASF lejon 50 qytetarë të vendosin për pasurinë e saj prej 25 milionë euro!

Marlene Engelhorn ka rishpërndarë mbi 25 milionë euro të trashëgimisë së saj në organizata të ndryshme. Në mesin

Mbërritje rekord të migrantëve përmes La Manshit

Mbërritje rekord të migrantëve përmes La Manshit

Mbi 800 emigrantë kanë mbërritur në Britanine e Madhe pasi kaluan La Manshin në një ditë të vetme, një rekord i ri