RTSH 24 Live

Kuzhinë

Këto janë ushqimet të cilat falsifikohen më shpesh

Këto janë ushqimet të cilat falsifikohen më shpesh

Ushqimi i falsifikuar është një industri shumë miliarda dollarësh. Çdo ditë, konsumatorët mashtrohen të blejnë

Gjalpë apo margarinë, cilën duhet të konsumoni?

Gjalpë apo margarinë, cilën duhet të konsumoni?

Kur bëhet fjalë për zgjedhjen midis gjalpit apo margarinës, mund të jetë e vështirë të dimë se cili është

Gabime të zakonshme në gatim që mund të shkaktojnë helmim nga ushqimi

Gabime të zakonshme në gatim që mund të shkaktojnë helmim nga ushqimi

Në kuzhinë, siguria ushqimore është prioriteti kryesor dhe shpesh disa gabime të bëra gjatë përgatitjes së ushqimit

Pjesët e ushqimeve të cilat vërtet nuk duhet t'i hidhni

Pjesët e ushqimeve të cilat vërtet nuk duhet t'i hidhni

Mbetjet e ushqimit janë gjithnjë e më shumë në vëmendjen e njerëzve. Fatkeqësisht, është bërë një

Çfarë janë ushqimet organike dhe sa të shëndetshme janë ato?

Çfarë janë ushqimet organike dhe sa të shëndetshme janë ato?

Në teori, ushqimi organik tingëllon si një zgjedhje më e shëndetshme kur krahasohet me ushqimin jo organik por a janë ushqimet organike

Përfitimet e shumta të uthullës dhe llojet e ndryshme të saj

Përfitimet e shumta të uthullës dhe llojet e ndryshme të saj

Me emrin e saj që rrjedh nga frëngjishtja e vjetër “vin aigre” , ose "verë e thartë", përdorimi i uthullës në

Sa e shëndetshme është në të vërtetë ngrënia e peshkut?

Sa e shëndetshme është në të vërtetë ngrënia e peshkut?

Për një kohë të gjatë peshku është konsideruar si një nga opsionet më të shëndetshme të ushqimit. Nivelet

Shkencëtarët krijojnë miellin me shumë fibra për të prodhuar bukë të bardhë më të shëndetshme

Shkencëtarët krijojnë miellin me shumë fibra për të prodhuar bukë të bardhë më të shëndetshme

Shkencëtarët po përpiqen të krijojnë një lloj të ri buke që është po aq e shëndetshme sa mielli integral,

Carbonara ”feston” 70-vjetorin!

Carbonara ”feston” 70-vjetorin!

Janë botuar libra për lindjen dhe historinë e saj, janë shkruar artikuj të shumtë dhe natyrshëm nuk kanë munguar polemika,

Fuqia shëruese e ushqimeve

Fuqia shëruese e ushqimeve

Frutat dhe perimet e freskëta mund të ndihmojnë në parandalimin dhe lehtësimin e sëmundjeve gjithashtu ndikojnë në përmirësimin

A është lodhja juaj mungesë e selenit?

A është lodhja juaj mungesë e selenit?

Jeta e sotme është stresuese, kështu që nuk është çudi që jemi të lodhur gjatë gjithë kohës. Në

Ushqimet më të shtrenjta në botë që mbase nuk e dinit se kanë çmim marramendës

Ushqimet më të shtrenjta në botë që mbase nuk e dinit se kanë çmim marramendës

Nga havjari te tartufi, ka një sërë ushqimesh shumë të shtrenjta të cilat mund ti keni dëgjuar. Por a mendonit se të gjitha

Drithërat më të shëndetshme dhe si t'i shijoni ato

Drithërat më të shëndetshme dhe si t'i shijoni ato

Karbohidratet janë në të vërtetë thelbësore për të mbajtur një dietë të ekuilibruar dhe të qëndrueshme,

Përfitimet e shumta shëndetësore të kripës së detit

Përfitimet e shumta shëndetësore të kripës së detit

Kripa është një nga përbërësit më të shëndetshëm dhe më të bollshëm në planet. E ngarkuar me

Hudhra përmirëson shëndetin, përfitimet kryesore të saj

Hudhra përmirëson shëndetin, përfitimet kryesore të saj

Hudhra, një përbërës i zakonshëm në kuzhinat në mbarë botën, njihet për shijen dhe aromën e saj të veçantë,

Çfarë përfitimesh ka marrje e rregullt e vitaminave?

Çfarë përfitimesh ka marrje e rregullt e vitaminave?

Shëndeti dhe ushqyerja e mirë janë të domosdoshme për të pasur një jetë të shëndetshme. Njerëzit mund të

Historia e pabesueshme e ish- kampionit të botës me Gjermaninë - “Kam bërë 180 milionë paund me qebap”

Historia e pabesueshme e ish- kampionit të botës me Gjermaninë - “Kam bërë 180 milionë paund me qebap”

Ish sulmuesi i Gjermanisë Lukas Podolski ka arritur pasuri prej 180 milionë paundsh, por jo nga futbolli. Podolski, i cili luajti tre vjet me Gunners,

Shijet më të mira të çajit në botë

Shijet më të mira të çajit në botë

Përveç relaksimit, çajrat e ndryshëm ndihmojnë në mprehjen e mendjes, rritjen e niveleve të energjisë, qetësimin

Ushqime të shëndetshme që mund të jenë të dëmshme nëse konsumoni shumë

Ushqime të shëndetshme që mund të jenë të dëmshme nëse konsumoni shumë

Të gjithë jemi të njohur me konceptin se shumë nga çdo gjë është e keqe kjo ndodh dhe për ushqimet e shëndetshme

Ushqimet që ju ndihmojnë të flini

Ushqimet që ju ndihmojnë të flini

Nëse keni ndonjë problem me gjumin, për fat të mirë ka disa ushqime dhe pije që përmbajnë komponime që ndihmojnë

Ushqimet të cilat rekomandohen të konsumohen të papërpunuara

Ushqimet të cilat rekomandohen të konsumohen të papërpunuara

Si ushqimet e gatuara ashtu edhe ato të papërpunuara kanë përfitime shëndetësore. Gatimi i ushqimit mund të shkatërrojë

Çfarë është koenzima Q10 dhe pse duhet ta merrni atë?

Çfarë është koenzima Q10 dhe pse duhet ta merrni atë?

Të gjithë kemi dëgjuar për vitaminat dhe mineralet, por çfarë ndodh me koenzimën Q10? Kjo lëndë ushqyese gjendet natyrshëm

Ushqimet që duhet të preferoni për të reduktuar fryrjen e stomakut

Ushqimet që duhet të preferoni për të reduktuar fryrjen e stomakut

Shpesh ndihemi të fryrë pas një vakti të madh ose për shkak të tretjes së dobët. Për fat të mirë, ka shumë

Çfarë ndodh me trupin tuaj kur hani ushqime pikante?

Çfarë ndodh me trupin tuaj kur hani ushqime pikante?

Shumë njerëz u rritën në një dietë ku specat djegës ishin një element kryesor në kuzhinën e tyre . Por edhe njerëz