RTSH 24 Live

Kuzhinë

Ushqimet më të shtrenjta në botë që mbase nuk e dinit se kanë çmim marramendës

20/03/2024

Ushqimet më të shtrenjta në botë që mbase nuk e dinit se kanë çmim marramendës

Nga havjari te tartufi, ka një sërë ushqimesh shumë të shtrenjta të cilat mund ti keni dëgjuar. Por a mendonit se të gjitha picat dhe burgerët  ishin të lirë?

Gaforrja e borës - Më 7 nëntor 2019, një gaforre bore u shit në ankand në Tottori, Japoni për 46,000 dollarë.

Mish viçi Wagyu - Ka një arsye pse ky viç japonez është kaq i shijshëm. Lopët trajtohen vërtet, shumë mirë. Një dietë e veçantë, masazhet e përditshme dhe pastrimi me furçë rezultojnë në mish viçi me cilësi të lartë kjo ka një kosto rreth 50 dollarë për 100 gram.

Proshutë Iberico - Kjo proshutë e pjekur prodhohet vetëm në Spanjë dhe Portugali. Që nga 20 Mars 2016 kjo proshutë bën pjesë në Rekordet Botërore Guinness me një kosto prej 4,100 €.

Foie gras - Kjo pate e shtrenjtë është bërë nga mëlçia e rosës ose e patës. Kafshët ushqehen me forcë, gjë që ka bërë që produkti të ndalohet në disa vende. Kjo pate kushton rreth 50 dollarë për kilogram.

Tartufi i bardhë - Vendas në rajonin e Piemonte të Italisë Veriore, kjo kërpudhë është një delikatesë e shtrenjtë. Në vitin 2007, një pronar kazinoje në Macau pagoi 330,000 dollarë amerikanë për një tartuf 1.5 kg.

Havjar Almas - Ky havjar i rrallë dhe i shtrenjtë beluga është shitur me 34,500 dollarë amerikanë për kilogram.

Toni blu - Kjo mund të kushtojë diku nga 20 deri në 200 dollarë, në varësi të vendit nga është peshku. Në vitin 2009, një ton i kuq u shit në ankand në një treg të Tokios për 3 milionë dollarë.

Pjeprat Yubari King - Këto pjepra japoneze mund të kushtojnë rreth 200 dollarë secila, por në maj 2019, dy pjepra u shitën në ankand për mbi 45,000 dollarë.

Pica Louis XIII – Por pica më e shtrenjtë në botë u krijua nga Renato Viola. Ai kishte përbërësit më të hollë, duke përfshirë tre lloje të ndryshme havjarësh. Çmimi arriti vlerën e 12,000 dollarë amerikanë.

Dita e Falenderimeve në Steakhouse Old Homestead - Mund të hani atë që është ndoshta darka më e shtrenjtë e Amerikës për Ditën e Falënderimeve në Old Homestead Steakhouse në qytetin e Nju Jorkut e cila kap vlerën e 76,000 dollarë amerikanë.

Uiski Tullibardine (1952) - Në vitin 1952 u krijua vetëm një fuçi, që do të thotë se u bënë vetëm 70 shishe të tilla. Çmimi për këtë uiski të rrallë arriti vlerën 41,000 dollarë amerikanë.

/rtsh.al/