RTSH 24 Live

Muzikë

Orkestra Simfonike e RTSH mbyll stinën koncertore me një dedikim për Nikolla Zoraqin

Orkestra Simfonike e RTSH mbyll stinën koncertore me një dedikim për Nikolla Zoraqin

Orkestra Simfonike e RTSH-së mbylli të premten (12 korrik) stinën koncertore me një koncert të paharrueshëm. Instrumentistët

Rama fton artdashësit: Përjetoni përvojën magjike të “Zâ Fest” në Shkodër!

Rama fton artdashësit: Përjetoni përvojën magjike të “Zâ Fest” në Shkodër!

Kryeministri Edi Rama ftoi qytetarët që t’i bashkohen aktivitetit “Zâ Fest” në Shkodër që do të mbahet më

Spotify largon artistët rusë që e mbështesin luftën në Ukrainë

Spotify largon artistët rusë që e mbështesin luftën në Ukrainë

Platforma e muzikës Spotify i ka fshirë faqet dhe këngët e disa artistëve rusë, të cilët e mbështesin pushtimin e plotë

Poeti i njohur Agim Doçi pëson hemorragji celebrale 

Poeti i njohur Agim Doçi pëson hemorragji celebrale 

Poeti i njohur, Agim Doçi gjendet prej mëngjesit të së shtunës në reanimacionin e Spitalit  Nr. 5 në Tiranë.  Familjarët

Kompozitori Jani Papadhimitri: Brezi i ri të luajë veprat e klasikëve tanë

Kompozitori Jani Papadhimitri: Brezi i ri të luajë veprat e klasikëve tanë

Prej disa vitesh kompozitori Jani Papadhimitri banon larg Shqipërisë, por vepra e tij jeton në atdhe, ku ai zhvilloi një karrierë të

Celine Dion gati të kthehet në skenë pas problemeve shëndetësore

Celine Dion gati të kthehet në skenë pas problemeve shëndetësore

Ylli i muzikës këngëtarja kanadeze Celine Dion ka zbuluar se planifikon të kthehet në skenë pas diagnostikimit e sëmundjes që

Mes suksesit dhe pengimi nga pushteti i ish Jugosllavisë, “Fontana” mbajti gjallë muzikën rok shqiptare të viteve ‘90

Mes suksesit dhe pengimi nga pushteti i ish Jugosllavisë, “Fontana” mbajti gjallë muzikën rok shqiptare të viteve ‘90

Në vitin 1976 në Kaçanik të Kosovës u krijuar një ndër grupet e para të rokut (rock) “Fontana”, ku solisti

Elhaida Dani, drejtore artistike e Fest 63 në RTSH, “Eurovision Spanjë”: Synimi, kontrata të zgjatet përtej edicionit të ardhshëm

Elhaida Dani, drejtore artistike e Fest 63 në RTSH, “Eurovision Spanjë”: Synimi, kontrata të zgjatet përtej edicionit të ardhshëm

Elhaida Dani do të jetë drejtoresha artistike e Festivalit 63 të Këngës në Radiotelevizionin Shqiptar, ndërsa për emërimin

Këngëtarja e njohur, Elhaida Dani emërohet drejtore artistike e Festivalit të 63-të në RTSH

Këngëtarja e njohur, Elhaida Dani emërohet drejtore artistike e Festivalit të 63-të në RTSH

Elhaida Dani, një nga këngëtaret më të suksesshme të muzikës së lehtë shqiptare, rikthehet në skenën e festivalit

“Albania”, publikohet kënga që do shoqërojë kombëtaren në Kampionatin Evropian, Gjermani 2024

“Albania”, publikohet kënga që do shoqërojë kombëtaren në Kampionatin Evropian, Gjermani 2024

Është publikuar të enjten pasdite kënga zyrtare që do të shoqërojë Kombëtaren e Shqipërisë në Kampionatin

Orkestra e Radiotelevizionit Shqiptar, koncert me vepra të kompozitorëve shqiptarë

Orkestra e Radiotelevizionit Shqiptar, koncert me vepra të kompozitorëve shqiptarë

Vepra të kompozitorëve shqiptarë dhe të huaj do të vijnë në koncertin e radhës të Orkestrës

"Një natë sa një jetë" - Dren Abazi, nga fusha e futbollit në arenën sfiduese të muzikës

"Një natë sa një jetë" - Dren Abazi, nga fusha e futbollit në arenën sfiduese të muzikës

Dren Abazi, një nga përfaqësuesit më tipik të muzikës moderne në hapësirën shqiptare, me zërin e veçantë,

 Rapsodi i njohur Shaban Baksi, Autor i mbi 450 tekste këngësh

Rapsodi i njohur Shaban Baksi, Autor i mbi 450 tekste këngësh

Rapsodi i njohur Shaban Baksi që ka hyrë në zemrat e shqiptarëve përmes këngëve të tij që dëgjohen edhe sot, tregon

Nicki Minaj është arrestuar në aeroportin e Amsterdamit

Nicki Minaj është arrestuar në aeroportin e Amsterdamit

Reperja amerikane Nicki Minaj është arrestuar në aeroportin Schiphol të Amsterdamit në Holandë, sipas raportimeve të mediave locale,

Marko Morrikone flet për RTSH: Babai im e cilësonte veten artizan të muzikës

Marko Morrikone flet për RTSH: Babai im e cilësonte veten artizan të muzikës

Veprat e kompozitorit të njohur Enio Morricone (o. Ennio Morricone) që prej 50 vitesh janë ndërkombëtarisht të njohura, të vlerësuara

Presidentja sllovene viziton RTSH, Orkestra Simfonike luan pjesë nga kompozitori Bojan Adamiç

Presidentja sllovene viziton RTSH, Orkestra Simfonike luan pjesë nga kompozitori Bojan Adamiç

Në kuadër të vizitës së presidentes sllovene Natasha Pirc Musar në Radio Televizionin Shqiptar, Orkestra e RTSH-së do të

Kujtohet Jorgo Papingji, në Ditën e Jetimëve publikohet libri me krijimet e poetit

Kujtohet Jorgo Papingji, në Ditën e Jetimëve publikohet libri me krijimet e poetit

Jorgo Papingji, poeti dhe tekstshkruesi i mjaft prej këngëve të njohura është kujtuar mes familjarëve, miqve e kolegëve. Ata sollën

“Netët e klipit shqiptar” në RTSH - Semi Jaupaj & Emra Brah me “Fotografia” rrëmbejnë trofeun

“Netët e klipit shqiptar” në RTSH - Semi Jaupaj & Emra Brah me “Fotografia” rrëmbejnë trofeun

Kënga “Fotografia” kënduar nga Semi Jaupaj dhe Emra Brah ka rrëmbyer trofeun e spektaklit ”Netët e klipit shqiptar”,

Gjysmëfinalja e dytë e Eurovision, VanityFair vlerëson Besën për veshjen: Më e shkëlqyeshmja e mbrëmjes

Gjysmëfinalja e dytë e Eurovision, VanityFair vlerëson Besën për veshjen: Më e shkëlqyeshmja e mbrëmjes

Gjysmëfinalja e dytë e Eurovision 2024 do të shquhet për sasinë e kristaleve, diamanteve dhe metaleve të ndryshme që ndriçuan

Arkivohet çështja ndaj Shakirës, këngëtarja e famshme akuzohej për evazion fiskal

Arkivohet çështja ndaj Shakirës, këngëtarja e famshme akuzohej për evazion fiskal

Një gjykatë spanjolle ka urdhëruar arkivimin e çështjes së ngritur ndaj ylli kolumbian të popit Shakira, pas një kërkese

“TITAN” sonte në skenën e Eurovision, gazetari Andri Xhaho zbulon detaje para performancës së Besës

“TITAN” sonte në skenën e Eurovision, gazetari Andri Xhaho zbulon detaje para performancës së Besës

Emocionet sa vijnë edhe rriten, teksa të gjithë presim performacën e Besa Kokëdhimës me këngën “TITAN” që

Besa Kokëdhima ngjitet sonte në skenën e Eurovision, mënyrat si të votoni “TITAN”

Besa Kokëdhima ngjitet sonte në skenën e Eurovision, mënyrat si të votoni “TITAN”

“TITAN’’, kënga që do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovision 2024, do të ngjitet në skenën

EKSKLUZIVE! Besa Kokëdhima zbulon për "Jetë shqiptare" veshjen në Eurovision. Tregon edhe dy mënyrat për të votuar “Titan”

EKSKLUZIVE! Besa Kokëdhima zbulon për "Jetë shqiptare" veshjen në Eurovision. Tregon edhe dy mënyrat për të votuar “Titan”

Emocionet sa vijnë edhe shtohen, teksa të gjithë presim natën e dytë gjysmë finale të Eurovision, kur do të ngjitet në

Eurovision 2024, Rama thirrje shqiptarëve: T’i japim Besës mbështetjen tonë

Eurovision 2024, Rama thirrje shqiptarëve: T’i japim Besës mbështetjen tonë

Shqipëria përfaqësohet më 9 maj në Eurovision me këngëtaren Besa Kokëdhima, e cila do të performojë e 2-ta në