RTSH 24 Live

Kuriozitete

Zbulohen kristale me squfur të pastër në Mars, do hedhin dritë mbi jetën në planetin e kuq

Zbulohen kristale me squfur të pastër në Mars, do hedhin dritë mbi jetën në planetin e kuq

Roveri Curiosity ka bërë zbulimin e tij më të pazakontë deri më sot në Mars. Gjen shkëmbinj të bërë nga squfur

Gërmimet arkeologjike në Lin, vendbanimi liqenor më i vjetër në Europë

Gërmimet arkeologjike në Lin, vendbanimi liqenor më i vjetër në Europë

Për të katërtin vit radhazi vijojnë gërmimet arkeologjike në sitin e Linit. Kërkimet udhëhiqen edhe këtë vit nga

Këshilla për krijimin e një zone të qetë gjumi në një apartament të vogël ose studio

Këshilla për krijimin e një zone të qetë gjumi në një apartament të vogël ose studio

Ka shumë për të thënë për energjinë e punës/lojës së një studioje të këndshme ose një apartamenti

Romë – Zbulohen mbetjet e një pallati mesjetar, besohet se jetonin papët para Vatikanin

Romë – Zbulohen mbetjet e një pallati mesjetar, besohet se jetonin papët para Vatikanin

Mbetjet e një pallati mesjetar ku papët jetonin përpara se ta bënin Vatikanin, shtëpinë e tyre, janë gërmuar në Romë

“Nga filmat Harry Potter, James Bond dhe Mission Impossible”-Historia e Pallatit Blenheim që priti liderët e kontinentit

“Nga filmat Harry Potter, James Bond dhe Mission Impossible”-Historia e Pallatit Blenheim që priti liderët e kontinentit

Takimi i katërt i Komunitetit Politik Evropian mbledhi liderë nga i gjithë kontinenti në Pallatin Blenheim në Oxfordshire. Ndërsa liderët

Zbulohet ilaçi që rrit jetëgjatësinë e kafshëve laboratorike, studiuesit: Mund të ngadalësojë plakjen e njeriut

Zbulohet ilaçi që rrit jetëgjatësinë e kafshëve laboratorike, studiuesit: Mund të ngadalësojë plakjen e njeriut

Një ilaç ka rritur jetëgjatësinë e kafshëve laboratorike me gati 25%, në një zbulim që shkencëtarët shpresojnë

Studimi: Ndryshimet klimatike po ngatërrojnë kohën më shumë sesa mendohej më parë

Studimi: Ndryshimet klimatike po ngatërrojnë kohën më shumë sesa mendohej më parë

Sipas një studimi të ri, ndikimet e ndryshimeve klimatike të shkaktuara nga njeriu janë aq dërrmuese saqë në fakt po ngatërrojnë

Zbulohet një shpellë në Hënë, shkencëtarët: Mund të jetë shtëpia e njerëzve në të ardhmen

Zbulohet një shpellë në Hënë, shkencëtarët: Mund të jetë shtëpia e njerëzve në të ardhmen

Shkencëtarët kanë zbuluar për herë të parë një shpellë në Hënë. Të paktën 100 metra e thellë,

Breshka e detit 375 kilogramësh rikthehet në Oqeanin Atlantik pas 3 muajsh rehabilitimi në Florida

Breshka e detit 375 kilogramësh rikthehet në Oqeanin Atlantik pas 3 muajsh rehabilitimi në Florida

Një breshkë deti 375 kilogramësh (170 kilogramë) është lëshuar përsëri në Oqeanin Atlantik pas tre muajsh rehabilitimi

Duket e çmendur, por nuk është fotomontazh – kjo maskë ka ngjyrën më të zezë në botë

Duket e çmendur, por nuk është fotomontazh – kjo maskë ka ngjyrën më të zezë në botë

Përdoruesit e mediave sociale kanë mbetur të paaftë të mbështjellin kokën rreth një imazhi të 'ngjyrës më

2 pistoletat e Napoleonit u shitën në ankand për 1.69 milionë euro

2 pistoletat e Napoleonit u shitën në ankand për 1.69 milionë euro

Dy pistoleta të perandorit francez Napoleon Bonaparte janë shitur në ankand për 1.69 milionë euro. Armët, të cilat u krijuan nga

Shkencëtarët: Bërthama e Tokës është ngadalësuar shumë dhe po lëviz prapa

Shkencëtarët: Bërthama e Tokës është ngadalësuar shumë dhe po lëviz prapa

Thellë brenda Tokës është një “top” metalik i fortë që rrotullohet pavarësisht nga planeti ynë rrotullues,

Studimi: Kafeina mund të jetë një trajtim i ardhshëm për sëmundjen e Alzheimerit

Studimi: Kafeina mund të jetë një trajtim i ardhshëm për sëmundjen e Alzheimerit

Sipas një studimi të ri kafeina mund të jetë një trajtim i ardhshëm për sëmundjen e Alzheimerit pasi efektet e saj mund të

Gdhendjet e lashta tregojnë se gratë përdornin aksesorë 'modern' 12,000 vjet më parë

Gdhendjet e lashta tregojnë se gratë përdornin aksesorë 'modern' 12,000 vjet më parë

Studiuesit kanë zbuluar gdhendje të lashta në mur që përshkruajnë ato që dukej të ishin çanta dore të dizajnuara

51 mijë-vjeçare, gjendet në Indonezi piktura më e vjetër e shpellës

51 mijë-vjeçare, gjendet në Indonezi piktura më e vjetër e shpellës

Më shumë se 51 mijë vjet më parë, ndoshta piktura më e vjetër në botë u pikturua në murin e një shpelle në

Studimi: Ushqimet ultra të përpunuara mund të shkurtojnë jetëgjatësinë

Studimi: Ushqimet ultra të përpunuara mund të shkurtojnë jetëgjatësinë

Ngrënia e niveleve më të larta të ushqimit ultra të përpunuar mund të shkurtojë jetëgjatësinë me më shumë

Shtëpia ku humbi jetën Marilyn Monroe, u shpall si monument historik në Los Anxhelos

Shtëpia ku humbi jetën Marilyn Monroe, u shpall si monument historik në Los Anxhelos

Vendi i fundit i pushimit të Marilyn Monroe u caktua një monument historik të mërkurën nga Këshilli Bashkiak i Los Anxhelosit, një

Si Hëna po i bën ditët më të gjata në Tokë

Si Hëna po i bën ditët më të gjata në Tokë

Miliarda vite më parë, dita mesatare e Tokës zgjaste më pak se 13 orë dhe ajo po vazhdon të zgjatet. Arsyeja qëndron në marrëdhëniet

Historia e August Landmesser, i vetëm kundër valës naziste. Fuqia për të thënë "jo" dhe për të refuzuar konformizmin

Historia e August Landmesser, i vetëm kundër valës naziste. Fuqia për të thënë "jo" dhe për të refuzuar konformizmin

Në  këtë epokë ku konformizmi i verbër dhe entuziazmi nacionalist po rifitojnë forcë dhe vrull, historia e August Landmesser

Fytyrat e bëra nga lëkura e gjallë i bëjnë robotët të buzëqeshin, zbulimi i shkencëtarëve japonezë

Fytyrat e bëra nga lëkura e gjallë i bëjnë robotët të buzëqeshin, zbulimi i shkencëtarëve japonezë

Shkencëtarët japonezë kanë gjetur një mënyrë për të lidhur lëkurën e gjallë me fytyrat e robotëve,

Më në fund, shkencëtarët kanë një përgjigje për misterin që rrethon këto pemë 1000-vjeçare

Më në fund, shkencëtarët kanë një përgjigje për misterin që rrethon këto pemë 1000-vjeçare

Për miliona vjet, tre lloje të ndryshme të baobabëve të fuqishëm kanë qëndruar rojtarë në tokë, duke ngritur

Zbulimi i një anije e mbytur 3300-vjeçare tregon aftësitë mbresëlënëse të lundrimit në lashtësi

Zbulimi i një anije e mbytur 3300-vjeçare tregon aftësitë mbresëlënëse të lundrimit në lashtësi

Një anije 3300-vjeçare është zbuluar në fund të Detit Mesdhe, duke e bërë atë një nga mbytjet më të

Shimpanzetë “vetëmjekohen” me bimë kuruese, studiuesit: Mund të ndihmojnë në kërkimin e ilaçeve të reja

Shimpanzetë “vetëmjekohen” me bimë kuruese, studiuesit: Mund të ndihmojnë në kërkimin e ilaçeve të reja

Sipas shkencëtarëve, shimpanzetë e egra hanë bimë që kanë veti qetësuese dhe anti-bakteriale për të shëruar

Gjendet peshku diellor gjigant në plazhin e Oregon

Gjendet peshku diellor gjigant në plazhin e Oregon

Një peshk i rrallë gjigant kapuç që ka dalë në breg të plazhit Gearhart në Oregon, mund të jetë më i madhi