RTSH 24 Live

Kuzhinë

Drithërat më të shëndetshme dhe si t'i shijoni ato

19/03/2024

Drithërat më të shëndetshme dhe si t'i shijoni ato

Karbohidratet janë në të vërtetë thelbësore për të mbajtur një dietë të ekuilibruar dhe të qëndrueshme, thjesht duhet të zgjidhni ato të duhurat!

Drithërat janë një ushqim bimor që na sigurojnë vitamina, minerale, karbohidrate, fibra dhe proteina të rëndësishme, të cilat ushqejnë muskujt dhe trurin tonë dhe e mbajnë trupin tonë të funksionojë si makineri.

Kuinoa - Edhe pse teknikisht një farë, kjo proteinë me bazë bimore super ushqimore ka çdo aminoacid thelbësor, si dhe hekur, mangan, fosfor, magnez, folate, vitaminë B1 dhe fibra. Quinoa është gjithashtu një karbohidrat që tretet ngadalë, kështu që krijon energji të qëndrueshme. Kuinoa mund të konsumohet në sallata, supa, si zëvendësues orizi, i përzier me qumësht dhe shumë të tjera.

Tërshërë - Tërshëra përmban fibra shumë të tretshme që ndihmojnë në përmirësimin e tretjes, uljen e kolesterolit dhe mbajtjen e sheqerit në gjak në ekuilibër dhe zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. Plus, ato janë të pasura me hekur dhe kalcium dhe ju bëjnë të ndiheni të ngopur.

Elbi - Një nga drithërat më të vjetra të njerëzimit, që nga Egjipti i lashtë, elbi ka më shumë fibra nga të gjitha drithërat, duke përfshirë një fibër të tretshme të quajtur beta-glukane që mban kolesterolin të ulët dhe mbështet sistemin imunitar. Elbi me grurë të plotë përmban më shumë antioksidantë, vitamina dhe minerale sesa versioni me perla.

Bullgur - Bullguri përmban më shumë fibra se kuinoa, tërshëra dhe meli, gjë që ndihmon në mbajtjen e sistemit tuaj të tretjes të shëndetshëm. Është gjithashtu i ulët në yndyrë dhe i mbushur me minerale si magnezi, mangani dhe hekuri.

Thekra - Thekra është unike sepse ka fibra ashtu edhe në krunde, gjë që i jep asaj një indeks glicemik më të ulët se shumica e drithërave të tjera dhe ndihmon në mbajtjen e sheqerit në gjak të qëndrueshëm. Është gjithashtu zakonisht më ushqyes se gruri dhe përmban më shumë minerale për më pak karbohidrate.

/rtsh.al/