RTSH 24 Live

Kuzhinë

Fuqia shëruese e ushqimeve

03/04/2024

Fuqia shëruese e ushqimeve

Frutat dhe perimet e freskëta mund të ndihmojnë në parandalimin dhe lehtësimin e sëmundjeve gjithashtu ndikojnë në përmirësimin e shëndetit dhe mirëqenien tonë.

Zgjedhja për të ngrënë më shëndetshëm do të na ndihmojë të parandalojmë dhe shmangim shumë sëmundje të lidhura me moshën, të cilat mendojmë se janë të pashmangshme.

Spinaqi – Pa yndyrë dhe pa kolesterol, spinaqi rrit sistemin imunitar, ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të zemrës, përmirëson funksionin e trurit dhe kujtesën dhe gjithashtu ju ndihmon të humbni peshë.

Farat e lirit – Të pasura me fibra por edhe të ulëta në kolesterol, farat e lirit ndihmojnë në lehtësimin e artritit, mund të parandalojnë kancerin dhe rrisin antioksidantët.

Boronicat – Boronicat përmirësojnë funksionin e trurit dhe kujtesën, ndihmojnë në ngadalësimin e procesit të plakjes dhe mbajnë zemrën të shëndetshme.

Kërpudhat – Kanë pak kalori dhe janë burim i mirë i hekurit dhe antioksidantëve, të cilët ndihmojnë në ngadalësimin e plakjes dhe pengojnë sëmundjet e zemrës.

Portokallet – Siç e dinë të gjithë, portokalli është i pasur me vitaminë C dhe është një burim i shkëlqyer i fibrave. Ato ndihmojnë në zbukurimin e lëkurës dhe forcimin e sistemit imunitar të trupit.

Avokado – Avokado është një frenues i madh i kancerit dhe sëmundjeve të zemrës. Përmirëson shikimin dhe ndihmon tretjen.

Karotat – Karotat ndihmojnë në përmirësimin e shikimit tuaj. Ato janë të pasura me vitamina A, C, K dhe B8, dhe gjithashtu ndihmojnë në forcimin e sistemit imunitar.

Hudhra – Hudhra është e shkëlqyer në trajtimin e ftohjes dhe kollës, forcimin e sistemit imunitar si dhe është një aleat i dobishëm në parandalimin e kancerit.

Lakrat e Brukselit – Lakrat e Brukselit janë perime të pasura me shumë vitamina të çmuara. Ato ndihmojnë në humbjen e peshës dhe përmirësojnë shikimin.

Majdanozi – Majdanozi është një burim i pasur i antioksidantëve flavonoid dhe një aleat i madh në luftën kundër artritit të dhimbshëm.

Speci djegës - Ndihmon në parandalimin e kancerit, artritit dhe sëmundjeve të zemrës. Specat djegës përmbajnë deri në shtatë herë nivelet e vitaminës C sesa një portokall.

Farat e lulediellit – Të dobishme për një ngjyre të shëndetshme të lëkurës, farat e lulediellit rekomandohen gjithashtu për këdo që dëshiron të mbajë një zemër të shëndetshme. Ato ndihmojnë në balancimin e niveleve të sheqerit në gjak.

Perimet me gjethe jeshile – Sipas Choicemyplate.gov, sasia e perimeve që ju nevojiten çdo ditë varet nga mosha, gjinia dhe niveli i aktivitetit fizik. Përfshirja e perimeve me gjethe jeshile çdo ditë në dietën tuaj mund të ndihmojë të qëndroni të shëndetshëm.

/rtsh.al/