RTSH 24 Live

Kuzhinë

Përfitimet e shumta të uthullës dhe llojet e ndryshme të saj

22/05/2024

Përfitimet e shumta të uthullës dhe llojet e ndryshme të saj

Me emrin e saj që rrjedh nga frëngjishtja e vjetër “vin aigre” , ose "verë e thartë", përdorimi i uthullës në gatim është i kudondodhur, kjo përzierje e fermentuar gjen vend në salcat e sallatave, marinatat dhe turshitë. Por a e dini se uthulla mund të përdoret edhe si pastrues shtëpiak, apo se ka veti kundër pickimit të insekteve? Dhe sa lloje të ndryshme uthull mendoni se ka?

Çfarë është uthulla? - Uthulla është një lëng djegës, me shije të thartë, i përbërë nga rreth 5-20% acid acetik, ujë, në disa raste aromatizues.

Si prodhohet uthulla? - Uthulla mund të prodhohet nga një shumëllojshmëri materialesh: rrush ose mollë (vere ose uthull mushti); elb ose tërshërë (uthull malti) dhe alkool industrial (uthull e bardhë e distiluar). Llojet e shumta të uthullës në dispozicion përdorin gjithashtu birrën, sheqerin dhe orizin, ndër substanca të tjera, si përbërës bazë.

Përdorimi i uthullës në antikitet - Grekët dhe romakët përdorën shpesh uthull të bërë nga vera. Dhe gjurmë uthull janë gjetur në rrënojat e lashta egjiptiane që datojnë që nga viti 3000 pes. Historia tregon se babilonasit bënin uthull si pije nga hurmat, fiqtë dhe madje edhe birra. Ashtu si grekët, ata shpesh e përzienin uthullën e tyre me përbërës të tjerë për të maskuar shijen e saj të thartë përpara se ta pinin.

Uthull balsamike - Ndërkohë në Evropën Jugore, italianët po krijonin uthull balsamike, një uthull të errët, të koncentruar, me shije intensive me origjinë nga Modena. E bërë nga mushti i rrushit, uthulla balsamike është një erëz e çmuar e përdorur nga disa nga kuzhinierët e famshëm në botë.

Përparimet në procesin e fermentimit - Në vitin 1864, kimisti dhe mikrobiologu francez Louis Pasteur dha një kontribut të rëndësishëm në prodhimin e uthullës kur tregoi se është bakteri Acetobacter që shkakton shndërrimin e alkoolit në acid acetik. Përparimi i Pasteur në vërtetimin se uthulla fermentohej si rezultat i një procesi natyror dhe biologjik hapi rrugën për më shumë inovacione në prodhimin dhe prodhimin e uthullës në një shkallë industriale.

Përfitimet shëndetësore të uthullës - Uthulla e mollës është një ilaç popullor në shtëpi. Së bashku me uthullën e bardhë, mendohet se ka një sërë përfitimesh shëndetësore, duke përfshirë disa efekte antimikrobike dhe antioksidante. Studimet sugjerojnë se uthulla e mollës mund të ulë nivelet e kolesterolit, ajo gjithashtu rrit kolesterolin "e mirë" dhe ul nivelet e triglicerideve (yndyrnat në gjak). Hulumtime të ngjashme tregojnë se marrja e një ose dy lugë gjelle uthull molle mund të ulë sheqerin në gjak pas ngrënies. Megjithatë, nuk ka prova shkencore për të mbështetur këtë pretendim dhe nevojitet studim i mëtejshëm.

Uthulla e përdorur për turshinë e ushqimit - Uthulla mund të përdoret për turshinë e ushqimit. Kjo është një teknikë konservimi shekullore për të zgjatur jetëgjatësinë e produkteve ushqimore që prishen duke eliminuar bakteret e dëmshme.

Uthullat e frutave - Uthullat e frutave bëhen nga verërat e frutave. Përveç mollës, shijet e zakonshme përfshijnë rrush pa fara të zezë, luleshtrydhe, mjedër, ftua, rrush të kuq dhe të zi dhe domate.

/rtsh.al/