RTSH 24 Live

Aktualitet

Korçë, Krijohen hartat e rajonalizimit të kulturave bujqësore

Korçë, Krijohen hartat e rajonalizimit të kulturave bujqësore

Për herë të parë Bashkia Korçë, ka bërë rajonalizimin e kulturave bujqësore, përmes ndërtimit të hartave

Pustec, probleme me skemën mbështetëse për naftë

Pustec, probleme me skemën mbështetëse për naftë

Për shkak të terrenit  malor  në Bashinë Pustec ngastrat e fermëre janë në një sipërfaqe të vogël

29 janar, afati i fundit i plotësimit të formularit A1 e A1Z

29 janar, afati i fundit i plotësimit të formularit A1 e A1Z

25 deri në 29 janar janë afatet e fundit që maturantët duhet të plotësojnë formularët A1 dhe A1Z për të bërë

Dërsnik: Fermerët nuk përfitojnë naftën pa akcizë

Dërsnik: Fermerët nuk përfitojnë naftën pa akcizë

Prej  datës 15 janar kanë nisur regjistrimet e fermerëvë për të përfituar naftën pa akcizë. Fermerët e fshatit

2021, viti i akreditimit për Universitetin "Eqrem Çabej"

2021, viti i akreditimit për Universitetin "Eqrem Çabej"

Viti kalendarik 2021 është një vit i veçantë për Universitetin e Gjirokastrës, pasi përket me vitin e akreditimit institucional

Moti i keq vështirëson situatë në Durrës dhe Vlorë

Moti i keq vështirëson situatë në Durrës dhe Vlorë

  Rajoni i Durrësit është përfshirë nga reshje të dendura shiu gjatë natës dhe ditës së shtunë. Aktualisht

Saktësimi i adresës online nga emigrantët, Xhaçka: Shërbimi cilësor dhe në kohë ndaj qytetarëve përmes e-Albania

Saktësimi i adresës online nga emigrantët, Xhaçka: Shërbimi cilësor dhe në kohë ndaj qytetarëve përmes e-Albania

Ministrja për Europën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka bën të ditur se, për të gjithë shtetasit shqiptarë që

Si do të jetë moti sot, e Shtunë, 23 Janar 2021

Si do të jetë moti sot, e Shtunë, 23 Janar 2021

Gadishulli i ballkanit po ndikohet nga periferia e qëndrës ciklonike të pozicionuar në veri të gadishullit Apenin e cila do të kushtëzojë

Ambasada gjermane jep njoftimin e rëndësishëm për ata që duan të udhëtojnë në Gjermani

Ambasada gjermane jep njoftimin e rëndësishëm për ata që duan të udhëtojnë në Gjermani

Ambasada gjermane në Tiranë njofton se duke filluar nga dita e dielë shqiptarët do të jenë të detyruar të bëjnë

Kolegji Penal i Gjykatës së Lartë kalon për gjykim dosjen e ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri

Kolegji Penal i Gjykatës së Lartë kalon për gjykim dosjen e ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri

Kolegji Penal i Gjykatës së Lartë kaloi për gjykim dosjen e ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri. Vendimi është marrë

Ambasadorët Kim dhe Soreca takojnë kreun e KED: Koha për plotësimin e Gjykatës së Lartë dhe Kushtetuese

Ambasadorët Kim dhe Soreca takojnë kreun e KED: Koha për plotësimin e Gjykatës së Lartë dhe Kushtetuese

Një ditë pas takimit në Gjykatën Kushtetuese, dy ambasadorët Yuri Kim dhe Luigi Soreca kanë zhvilluar një takim me kryetarin e

Vrasje e mbetur në tentativë, arrestohet në Morinë i shpalluri në kërkim ndërkombëtar

Vrasje e mbetur në tentativë, arrestohet në Morinë i shpalluri në kërkim ndërkombëtar

Policia ka vënë në pranga një shtetas kosovar, i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Belgjika. Arrestimi provizor i tij u

Ndryshojnë kriteret e legalizimit

Ndryshojnë kriteret e legalizimit

Në datën 1 janar 2021 hyn në fuqi VKM 1040 mbi përcaktimin e rregullave të zbatimit të kritereve të legalizimit dhe miratimin

Fshati Panarit i bllokuar prej dy javësh

Fshati Panarit i bllokuar prej dy javësh

Rreth 40 familje në fshatin Panarit të Korçës prej dy javësh janë të izoluar nga dëbora dhe ngricat. Rruga deri në

Pusteci, e vetmja bashki që nuk i çon mbetjet në landfill

Pusteci, e vetmja bashki që nuk i çon mbetjet në landfill

Prej më shumë se dy vitesh të gjitha mbetjet e qarkut të Korçës depozitohen në landfillin e Maliqit. Administratorja e shoqërisë

KMCAP, 3 muaj afat nga data e komisionit

KMCAP, 3 muaj afat nga data e komisionit

Prej shtatorit të viti 2020 të gjitha komisionet për personat me aftësi të kufizuar zhvillohen në Tiranë me urdhër të

Pika kufitare e Kapshticës do jetë e mbyllur deri më 8 shkurt

Pika kufitare e Kapshticës do jetë e mbyllur deri më 8 shkurt

Pika Kufitare e Kapshticës do të jetë e mbyllur deri në datën 8 shkurt. Policia kufitare e Kapshticës ka njoftuar se deri në këtë

Kolefski: Ndriçim Led në gjithë Bashkinë

Kolefski: Ndriçim Led në gjithë Bashkinë

Viti 2021 për Bashkinë e Pustecit do të sjellë investime në infrastrukturë. Kjo  bëhet e ditur nga krybashkiaku Pali Kolefski

Njësia administrative Gorë, vështirësitë e stinës së dimrit

Njësia administrative Gorë, vështirësitë e stinës së dimrit

Njësia administrative Gorë është një nga zonat e thella malore të bashkisë së Maliqit. Si e tillë edhe vështirësitë

Bashkia Devoll investime në Gracë

Bashkia Devoll investime në Gracë

Ndërmarrja e Shërbimeve Publike Bashkia Devoll ka investuar në fshatin Gracë në ambientin e jashtëm të shkollës por edhe

Zgjedhjet e 25 prillit, Kim apel partive: Kontrolloni kandidatët tuaj, mos minoni demokracinë

Zgjedhjet e 25 prillit, Kim apel partive: Kontrolloni kandidatët tuaj, mos minoni demokracinë

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim është deklaruar sërish me thirrjen e saj drejtuar liderëve

Hapet zyra e ndihmës juridike falas në qytetin e Gjirokastrës. Veizi:Përfitues janë kategoritë në nevojë dhe ato vulnerabël

Hapet zyra e ndihmës juridike falas në qytetin e Gjirokastrës. Veizi:Përfitues janë kategoritë në nevojë dhe ato vulnerabël

Pranë zyrave të shërbimeve të integruara ADISA në qytetin e Gjirokastrës është hapur së fundmi qendra e ndihmës

Rinisin reshjet, Emergjencat Civile në Shkodër: Situata shqetësuese, por e menaxhueshme

Rinisin reshjet, Emergjencat Civile në Shkodër: Situata shqetësuese, por e menaxhueshme

Prej mesnatës në rajonin e Shkodrës kanë rinisur reshjet e paralajmëruara të shiut. Në raportin ditor Bashkia e Shkodrës

Greqia shtyn vendimin, Kapshtica e mbyllur deri më 8 shkurt

Greqia shtyn vendimin, Kapshtica e mbyllur deri më 8 shkurt

Greqia ka vendosur të shtyjë afatin e bllokimit të Pikës Kufitare të Kapshticë deri më 8 shkurt të këtij viti, për