RTSH 24 Live

Aktualitet

"Karaibet e Evropës". Media spanjolle: Shqipëria me plazhe të virgjëra, më të lira dhe më autentike

09/04/2024

"Karaibet e Evropës". Media spanjolle: Shqipëria me plazhe të virgjëra, më të lira dhe më autentike

Nuk është e nevojshme të shkoni larg për të shijuar ujrat e kristalta të Karaibeve sepse shumë më afër ka një mundësi tjetër që nuk ka asgjë për t'u pasur zili nga Republika Domenikane, Kuba apo Porto Riko . Kjo është Shqipëria, një nga vendet më të panjohura dhe në të njëjtën kohë më magjepsëse në kontinentin e vjetër. Jo më kot, tashmë shumë e njohin si “Karaibet e Europës” dhe nuk mungojnë arsyet për këtë pseudonim.

Kështu e nis shkrimin media e njohur spanjolle ‘Informacion’ teksa  përshkruar Shqipërinë si një destinacion që befason me bukurinë e saj natyrore, plazhet e saj spektakolare dhe historinë e saj të pasur.

Ky vend, i vendosur në Gadishullin Ballkanik, ofron gjithçka, nga plazhet e pacenuara dhe peizazhet malore deri te kështjellat dhe qytetet plot histori.

Udhëtim në Shqipëri: çfarë duhet të dini përpara se të shkoni

Koha më e mirë për të vizituar Shqipërinë është midis majit dhe shtatorit , kur moti është i ngrohtë dhe me diell, ideal për të shijuar plazhet dhe jashtë. Megjithatë, nëse preferoni të shmangni turmat, konsideroni të udhëtoni në maj ose shtator dhe shmangni muajt e verës.

Nga ana buxhetore, Shqipëria është një destinacionin relativisht i përballueshëm. Megjithatë, është e rëndësishme të përcaktohet një buxhet për të mbuluar akomodimin, ushqimin, transportin dhe aktivitetet.

Kostoja e jetesës është e ulët në krahasim me destinacionet e tjera evropiane, duke bërë që paratë tuaja të shkojnë më tej atje.

Ku të qëndroni në Shqipëri

Tirana , kryeqyteti i Shqipërisë është një pikënisje e mirë, me mundësi akomodimi për të gjitha buxhetet. Tirana ofron një përzierje të kulturës, historisë dhe jetës së natës. Ndalesa e radhës në udhëtimin tuaj mund të jetë Saranda, ideale për adhuruesit e plazhit. Saranda është në bregdetin jugor dhe është një bazë e mirë për të eksploruar plazhet e afërta dhe sitin arkeologjik të Butrintit të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s .

Më në fund, ju mund ta përfundoni udhëtimin tuaj duke fjetur një ditë në Gjirokastër. I njohur si "Qyteti i Gurit" , ky qytet është i famshëm për arkitekturën osmane të ruajtur mirë. Nëse jeni të interesuar për kulturën dhe historinë, nuk mund ta humbisni atë.

Si të kaloni nëpër Shqipëri

Marrja me qira e një makine është një nga mënyrat më të mira për të eksploruar Shqipërinë me ritmin tuaj, duke ju lejuar të aksesoni vende më pak turistike. Rrugët kryesore janë në gjendje të mirë, por përgatituni për rrugë më fshatare në zonat e thella.

Një tjetër mundësi është transporti publik , duke përfshirë autobusët dhe furgonat (minibusët), të cilët lidhin qytetet dhe qytezat e mëdha. Ky opsion është më i ngadalshëm , por do t'ju lejojë të ndërveproni me njerëzit vendas dhe të shijoni peizazhet nga një këndvështrim tjetër.

Çfarë duhet parë në Shqipëri

Udhëtimi nis në Tiranë, kryeqytetin e vendit. Aty, mos humbisni sheshin Skënderbej, zemrën e qytetit, Muzeun Historik Kombëtar dhe lagjen shumëngjyrëshe të Bllokut , i njohur për jetën e tij të natës. Më pas mund të shkoni në Berat, "qyteti i një mijë dritareve " për arkitekturën e tij unike të njohur nga UNESCO.

Shqipëria ka vende historike të pabesueshme.

Parku Kombëtar i Llogarasë është vendi ideal për adhuruesit e natyrës dhe ecjes . Parku ofron pamje mahnitëse të detit Jon dhe Rivierës Shqiptare nga lartësitë e tij. Së fundi, ia vlen të vizitohet edhe Butrinti, një vend arkeologjik me rrënoja që datojnë nga periudha të ndryshme, duke përfshirë ato greke, romake dhe bizantine, në një mjedis spektakolar natyror.

Riviera Shqiptare

Riviera shqiptare është një nga xhevahiret më të mëdha të vendit. Këtu, deti Jon laget brigje ëndërrimtare dhe ofron një peizazh të pashembullt. Një nga vendet më të shquara është Ksamili, i famshëm për ishujt e tij të vegjël të arritshëm me not ose me varkë, ku ujërat e bruztë dhe rëra e bardhë e butë ju ftojnë të pushoni dhe të shijoni.

Jo shumë larg, Plazhi i Dhërmiut shtrihet me mjedisin e tij të mrekullueshëm të maleve dhe ujërave blu, duke tërhequr si kërkuesit e qetësisë ashtu edhe dashamirët e aktiviteteve ujore.

Për ata që duan të përziejnë historinë me kënaqësinë, Himara ofron jo vetëm plazhe të bukura, por edhe një qytet të vjetër simpatik plot histori.

Shqipëria shqupët për mikpritjen

Udhëtimi në Shqipëri nuk konsiderohet i rrezikshëm . Në fakt, Shqipëria shquhet për mikpritjen dhe dashamirësinë e njerëzve të saj ndaj të huajve.

Vendi ka punuar shumë për të përmirësuar infrastrukturën e tij turistike dhe sigurinë vitet e fundit, dhe shumë udhëtarë e shohin Shqipërinë si një destinacion çuditërisht të sigurt dhe mikpritës . Shkalla e krimit është e ulët në krahasim me vendet e tjera evropiane.

Këshilla për ta bërë udhëtimin tuaj në Shqipëri të paharrueshëm

Për ta bërë të paharrueshëm udhëtimin tuaj në këtë cep të Ballkanit, ju rekomandojmë të mësoni disa fraza në shqip . Kjo do t'ju lejojë të lidheni më shumë me njerëzit vendas. Gjithashtu, njihuni me lekun, monedhën e tij vendase dhe respektoni zakonet dhe traditat e tij.

Së fundi, nëse keni kohë, eksploroni përtej destinacioneve turistike më të rekomanduara . Humbuni në një qytet të vogël jashtë rrugës turistike të rrahur dhe mësoni vërtet se si është të jetosh atje.

Do të jetë përvoja më autentike e udhëtimit.

/rtsh.al/