RTSH 24 Live

Kosova

Vendimi/ Kosova miraton marrëveshjen për lëvizjen me letërnjoftime në Ballkanin Perëndimor

Vendimi/ Kosova miraton marrëveshjen për lëvizjen me letërnjoftime në Ballkanin Perëndimor

Qeveria e Kosovës ka miratuar marrëveshjen e lëvizjes me letërnjoftime mes gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor, që pas

Sot ditë zie, Kosova solidarizohet me Turqinë e Sirinë pas tërmeteve. Osmani: Qëndrojmë pranë atyre që kanë nevojë

Sot ditë zie, Kosova solidarizohet me Turqinë e Sirinë pas tërmeteve. Osmani: Qëndrojmë pranë atyre që kanë nevojë

Kosova ka shpallur të mërkurën Ditë Zie Shtetërore pas tërmeteve të datës 6 shkurt 2023 me epiqendër në Turqi,

Tërmeti/ Kosova shpall të mërkurën ditë zie, Osmani: Dhimbja e popullit turk dhe sirian, edhe e jona

Tërmeti/ Kosova shpall të mërkurën ditë zie, Osmani: Dhimbja e popullit turk dhe sirian, edhe e jona

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka shpallur ditën e mërkurë (8 shkurt) Ditë Zie Kombëtare si shenjë solidarizimi me viktimat

Takimi me Vjosa Osmanin/ Gjukanoviç: Mbështesim rrugën evropiane të Kosovës

Takimi me Vjosa Osmanin/ Gjukanoviç: Mbështesim rrugën evropiane të Kosovës

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç ka deklaruar se vendi i tij i mbështet ambiciet e Kosovës për t’u bërë pjesë

Kosova pranoi planin franko-gjerman/ Bildt: Hap i rëndësishëm drejt normalizimit të mardhënieve me Serbinë

Kosova pranoi planin franko-gjerman/ Bildt: Hap i rëndësishëm drejt normalizimit të mardhënieve me Serbinë

Ish-ministri i Punëve të Jashtme të Suedisë, Carl Bildt e ka cilësuar pranimin e planit franko-gjerman qeveria e Kosovës. Përmes

Plani evropian për dialogun Prishtinë-Beograd, SHBA mirëpret vendimin e Kosovës

Plani evropian për dialogun Prishtinë-Beograd, SHBA mirëpret vendimin e Kosovës

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeffrey Hovenier ka deklaruar se SHBA-të mirëpresin vendimin e Kosovës

Dialogu Prishtinë-Beograd/Lajçak: Mirëpresim vendimin e Kosovës për pranimin e planit franko-gjerman

Dialogu Prishtinë-Beograd/Lajçak: Mirëpresim vendimin e Kosovës për pranimin e planit franko-gjerman

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit, Miroslav Lajçak ka mirëpritur vendimin e Kosovës për

Goditja nga tërmeti/ Kosova i vjen në ndihmë Turqisë, presidentja Osmani autorizon dërgimin e FSK-së

Goditja nga tërmeti/ Kosova i vjen në ndihmë Turqisë, presidentja Osmani autorizon dërgimin e FSK-së

Turqia dhe Siria janë goditur nga një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.8 të Rihterit, ku për pasojë deri më tani kanë

Dialogu Prishtinë-Beograd/ Albin Kurti: Kosova pranon propozimin e BE-së për normalizim e marrëdhënieve me Serbinë

Dialogu Prishtinë-Beograd/ Albin Kurti: Kosova pranon propozimin e BE-së për normalizim e marrëdhënieve me Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka theksuar se Kosova e pranon propozimin e BE-së për normalizimin e marrëdhënieve mes Prishtinës

Alarm për bombë në aeroportin e Prishtinës, “Adem Jashari”

Alarm për bombë në aeroportin e Prishtinës, “Adem Jashari”

Në aeroportin e Prishtinës “Adem Jashari” është ngritur alarmi për kërcënim me bombë teksa është vendosur

Dialogu Kosovë-Serbi/ Lajçak flet pas takimit me Kurtin: Marrëveshja për Asociacionin duhet të zbatohet

Dialogu Kosovë-Serbi/ Lajçak flet pas takimit me Kurtin: Marrëveshja për Asociacionin duhet të zbatohet

Pas përfundimit të takimit të tij me kryeministrin Albin Kurti dhe ambasadorin amerikan, Jeff Hovenier, përfaqësuesi Special i BE-së

Dialogu Prishtinë- Beograd/ I dërguari i BE-së, Miroslav Lajçak viziton të hënën Kosovën

Dialogu Prishtinë- Beograd/ I dërguari i BE-së, Miroslav Lajçak viziton të hënën Kosovën

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, pritet të vizitojë

Osmani: E rrezikshme të kesh një fqinj si Serbia, NATO dhe forcat e Kosovës do parandalojnë skenarët e Vuçiçit

Osmani: E rrezikshme të kesh një fqinj si Serbia, NATO dhe forcat e Kosovës do parandalojnë skenarët e Vuçiçit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka deklaruar se është mjaft e rrezikshme për Kosovën duke pasur një fqinj si Serbia. Ndërsa

Avdullah Hoti: Kushtet e kryeministrit Kurti, të parëndësishme për diskutimin për Asociacionin

Avdullah Hoti: Kushtet e kryeministrit Kurti, të parëndësishme për diskutimin për Asociacionin

Ish-kryeministri dhe deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti, thotë se kushtet që ka vendosur kryeministri Albin Kurti, nuk

Kurti vendosi 6 kushte, BE e vendosur: Kosova ta formojë Asociacionin e komunave me shumicë serbe

Kurti vendosi 6 kushte, BE e vendosur: Kosova ta formojë Asociacionin e komunave me shumicë serbe

Bashkimi Evropian ka përsëritur kërkesën e tij që Kosova ta formojë Asociacionin e komunave me shumicë serbe. I pyetur nga Radio

Ish-ministri serb i Mbrojtjes: Kosovën e kemi humbur me nënshkrimin e kapitullimit në vitin 1999

Ish-ministri serb i Mbrojtjes: Kosovën e kemi humbur me nënshkrimin e kapitullimit në vitin 1999

Ish-ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Dragan Shutanovac ka deklaruar se Serbia e ka humbur Kosovën që prej vitit 1999. “Në vitin 1999 në

U shpallën fajtorë për pengim të drejtësisë, Apeli i Hagës ul dënimin me 3 muaj për Gucatin dhe Haradinajn

U shpallën fajtorë për pengim të drejtësisë, Apeli i Hagës ul dënimin me 3 muaj për Gucatin dhe Haradinajn

Kolegji i Apelit në Dhomën e Specializuar të Kosovës në Hagë u uli dënimet me tre muaj ish-drejtuesit dhe nënkryetarit të

Asociacioni, Kurti vendos 6 kushte: Shteti normal demokratik nuk i diskriminon pakicat, por i mbron

Asociacioni, Kurti vendos 6 kushte: Shteti normal demokratik nuk i diskriminon pakicat, por i mbron

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka parashtruar 6 pika, si kushte për themelimin e Asociacionit në marrëveshjen me Serbinë. Nga Kuvendi

Kurti: Asociacion një etnik nuk është i mundur në një Kosovë shumëetnike

Kurti: Asociacion një etnik nuk është i mundur në një Kosovë shumëetnike

“Asociacion një etnik nuk është i mundur në një Kosovë shumëetnike”, kështu ka deklaruar kryeministri i Kosovës,

Haradinaj: Krijimi i Asociacionit, rruga e vetme për të arritur tek marrëveshja finale

Haradinaj: Krijimi i Asociacionit, rruga e vetme për të arritur tek marrëveshja finale

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Ramush Haradinaj thotë se Prishtina nuk duhet të mbetet peng i Asociacionit dhe se

Bernabiq: Asociacioni i komunave serbe të jetë në përputhje me marrëveshjen e Brukselit!

Bernabiq: Asociacioni i komunave serbe të jetë në përputhje me marrëveshjen e Brukselit!

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, deklaroi të martën se nuk e kupton pse organizata gjermane, Friedrich-Ebert-Stiftung po punon për

Dorëzohet në PE draft-raporti për Kosovën: Procesi i integrimit në BE do varet nga normalizimi i marrëdhënieve me Serbinë

Dorëzohet në PE draft-raporti për Kosovën: Procesi i integrimit në BE do varet nga normalizimi i marrëdhënieve me Serbinë

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon – Taubadel, ka dorëzuar draftin e raportit të saj vjetor për

Ambasadori britanik, Abbott: Kosova është shumetnike, s’bëhet fjalë për Asociacion njëetnik

Ambasadori britanik, Abbott: Kosova është shumetnike, s’bëhet fjalë për Asociacion njëetnik

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë Nicholas Abbott ka deklaruar se Kosova është një vend multietnik dhe nuk mund të

Asociacioni në Kosovë, SHBA: Jemi kundër krijimit të ndonjë entiteti të ngjashëm me “Republika Srpska”, si në Bosnje

Asociacioni në Kosovë, SHBA: Jemi kundër krijimit të ndonjë entiteti të ngjashëm me “Republika Srpska”, si në Bosnje

SHBA, lidhur me Asociacionin në Kosovë, kundërshton fuqishëm krijimin e ndonjë entiteti që ngjason me “Republika Srpskan”