RTSH 24 Live

Kulturë

Nata finale e Fest 62- Zgjidhet fituesi i Festivalit dhe përfaqësuesi në Eurovizion

22/12/2023

Nata finale e Fest 62- Zgjidhet fituesi i Festivalit dhe përfaqësuesi në Eurovizion

Sot është nata finale e Festivalit të Këngës në RTSH ku do të zgjidhet fituesi i edicionit të 62 nga juria me 11 anëtarë profesionistë.

Në skenë sot do të përformojnë 22 këngëtarë, 8 prej të cilëve janë artistë të rinj debutues. Por në garën për në Eurovizion do të jenë të 31 pjesëmarrësit e këtij edicioni dhe do të jetë vota e teleshikuesve që do të përcaktojë përfaqësuesin e Shqipërisë në kompeticionin europian.

Ndërkohë natën finale të Fest 62 do të kenë mundësi ta ndjekin gjithë shqiptarët e rajonit, pasi do të transmetohet drejpërsëdrejti në disa televizone publike, në vendet ku ata jetojnë.

Për teleshikuesit nga Kosova, nata e fundit e festivalit do të transmetohet në kanalin kryesor të Radio Televizionit të Kosovës ndërsa tre netët e kaluara janë transmetuar në kanalin muzikor të RTK-së.

Nata finale e Fest 62 do të transmetohet drejpërsëdrejti  edhe në Maqedoninë e Veriut përmes valëve të kanalit të dytë maqedonas, atij në gjuhën shqipe.

Për herë të parë në historinë e festivaleve, nata finale e Fest 62 do të transmetohet edhe në Malin e Zi në kanalin shqip të radios së Malit të Zi, i vetmi kanal atje që transmeton shqip 24 orë.

Lista e këngëtarëve që do të performojnë sonte në natën finale:

 1. Kastro Zizo - 2073
 2. Mal Retkoceri - Çmendur
 3. Erina & The Elementals - Jetën n'skaj
 4. Melodajn Mancaku - Nuk jemi më
 5. Tiri Gjoci - Në ëndërr  
 6. Kleansa Susaj - Pikturë
 7.  Irma Lepuri - Më prit
 8. Festina Mejzini - Melos
 9. Eldis Arrnjeti - Një kujtim
 10. Martina Serreqi - Vetëm ty
 11. Besa Krasniqi - Esenciale
 12. Sergio Hajdini - Uragan
 13. Olimpia Smajlaj - Saj
 14. Anduel Kovaçi - Nan'
 15. Michela Paluca - Për veten
 16. Peter Pan Quartet - Një herë
 17. Besa Kokëdhima - Zemrën n'dorë
 18. Arsi Bako - Zgjohu
 19. Elsa Lila - Mars
 20. Andi Tanko - Herë pas here
 21. Shpat Deda - S’mund t'fitoj pa ty
 22. Big Basta & Vesa Luma - Mbinatyrale

/RTSH/