RTSH 24 Live

Kulturë

Lamtumirë Tina Turner, jeta e ikonës së muzikës në foto

25/05/2023

Lamtumirë Tina Turner, jeta e ikonës së muzikës në foto

Tina Turner, ikona e muzikës me zë të fuqishëm dhe prani të jashtëzakonshme skenike, u nda nga jeta në moshën 83-vjeçare. Ajo pati një karrierë që zgjati më shumë se gjysmë shekulli, nga vitet 1960 deri në vitet 2000, duke shitur mbi 180 milionë albume dhe duke fituar 12 çmime Grammy. Hitet e tij përfshijnë "What's Love Got To Do With it" , "Private Dancer" dhe "The Best".

E njohur për performancat e saj energjike, ja disa nga momentet më ikonike të Turner në skenë.