RTSH 24 Live

Botë

Sulmi në Dagestan nxjerr në pah cenueshmërinë e Rusisë në vend mes luftës në Ukrainë

24/06/2024

Sulmi në Dagestan nxjerr në pah cenueshmërinë e Rusisë në vend mes luftës në Ukrainë

Sulmet terroriste të së dielës në Dagestan që lanë të paktën 19 persona të vdekur, kanë nxjerrë në pah vështirësitë në rritje të Rusisë në menaxhimin e një valë të terrorit islamik në vend, ndërsa forcat e saj të sigurisë janë të përfshira në luftën në Ukrainë.

Sulmet, të kryera nga katër persona të armatosur në kryeqytetin e Dagestanit, Makhachkala, dhe dy në qytetin bregdetar të Derbentit, u duk se kapën në befasi zyrtarët e Dagestanit. Të paktën 15 oficerë policie ishin në mesin e të vrarëve, dhe sulmuesit dogjën gjithashtu një sinagogë dhe i vunë zjarrin një kishe në akte për të cilat zyrtarët rusë janë të shqetësuar qartë se mund të çojnë në një valë dhune ndëretnike në shtëpi.

Rajoni me shumicë myslimane në Kaukazin e Veriut në Rusinë jugore është një nga më trazirat e vendit dhe trazirat sociale në rritje dhe dhuna atje mund të tregojnë se Kremlini po përpiqet të ruajë rendin në shtëpi mes fokusit të veçantë të Vladimir Putinit në konfliktin e tij brezash me perëndim.

Sulmet, të cilat përfshinin një të shtëna me makinë që synonte policinë e trafikut, të kujtonin sulmet e rregullta terroriste që rrënuan qytetin në vitet 2000. Asnjë grup nuk ka marrë përgjegjësinë, por analistët kanë sugjeruar se ata mund të jenë të lidhur me degën e Shtetit Islamik në Kaukazin e Veriut, Vilayat Kavkaz.

Duke ardhur vetëm disa muaj pas sulmit në sallën e koncerteve në Moskë , ku militantët e lidhur me IS vranë 145 njerëz, dhe trazirat antisemitike të vitit të kaluar në aeroportin e Dagestanit , sulmet e reja do të ngrenë shqetësime për një grup në rritje të të rinjve të radikalizuar në Rusi dhe veçanërisht në Kaukazi i Veriut, ku tensionet shoqërore në fronte të shumta duken afër një pike vlimi.

Brendësia e shkatërruar nga zjarri i sinagogës së Derbentit. Një kishë u dogj gjithashtu. Fotografia: Kreu i Rajonit të Dagestanit/Reuters

Valentina Matviyenko, kryetarja e Këshillit të Federatës së Rusisë, u bëri thirrje banorëve të Rusisë dhe Dagestanit që të “demonstrojnë pjekurinë e tyre dhe të shmangin një reagim emocional, pavarësisht nga shkalla e asaj që ndodhi. Të mos marrim rrugën më të lehtë, të gabuar të përshkallëzimit të tensioneve dhe armiqësisë ndëretnike dhe ndërfetare”.

Për të parandaluar që kjo të ndodhte, zyrtarët rusë u përpoqën me shpejtësi t'i portretizonin sulmet si një "provokim" nga forcat e jashtme, të tilla si SHBA dhe NATO, pavarësisht provave të shumta të terrorizmit vendas në Rusi që rrjedhin nga luftërat shkatërruese të viteve 1990 në Kaukazin e Veriut.

"Sigurisht, ne e kuptojmë se kush qëndron pas organizimit të këtyre sulmeve terroriste," tha Sergei Melikov, kreu i Dagestanit. “Ne e kuptojmë atë që organizatorët po përpiqeshin të arrinin,” shtoi ai, ndërsa pretendoi se qelitë e fjetur ishin “sigurisht të përgatitura, përfshirë edhe nga jashtë”.

Dy nga sulmuesit u raportua se ishin djemtë e kreut të distriktit Sergokalinsky të Dagestanit, Magomed Omarov, i cili u ndalua për t'u marrë në pyetje. Të dhënat e tij janë hequr nga faqja e Rusisë së Bashkuar, partisë në pushtet të vendit, anëtar i së cilës ai ishte. Raportet e mediave ruse të hënën thanë se ai u kishte thënë hetuesve se e dinte se disa anëtarë të familjes së tij ishin radikalizuar vite më parë dhe identitetet e një numri të sulmuesve ishin të njohur për policinë paraprakisht.

 

/rtsh.al/