RTSH 24 Live

Botë

Stoltenberg nga Praga: Ne po përballemi me një botë më të rrezikshme se kurrë më parë

30/05/2024

Stoltenberg nga Praga: Ne po përballemi me një botë më të rrezikshme se kurrë më parë

Sekretari i Përgjithshëm Jens Stoltenberg në një takim jozyrtar dy-ditor të ministrave të jashtëm të NATO-s në Pragë tha se,” Aleanca e Atlantikut të Veriut është e aftë të përshtatet me një botë që është më e rrezikshme se kurrë.

Sipas Sekretarit të Përgjithshëm Jens Stoltenberg, NATO është aleanca më e suksesshme në histori. Sipas tij, edhe në takimin jozyrtar të ministrave të jashtëm në Pragë, vendet anëtare treguan "aftësinë për të arritur konsensus dhe për të marrë vendime". Sipas tij, Aleanca është në gjendje të përshtatet me botën në ndryshim. "Sot ne përballemi me një botë më të rrezikshme se kurrë më parë," beson ai.

Stoltenberg tha se ka pasur "ndryshime të mëdha" në qasjen e NATO-s që nga aneksimi i paligjshëm i Krimesë së Ukrainës nga Rusia dhe Aleanca duhet të vazhdojë ta bëjë këtë. Sipas tij, të gjithë aleatët duhet të investojnë dy për qind të PBB-së në mbrojtje. Sipas tij, tani janë afërsisht tetëmbëdhjetë vende nga gjithsej 32 që përmbushin detyrimet e tyre, që është një rritje e konsiderueshme. Megjithatë, Sekretari i Përgjithshëm shpreson se numri i këtyre vendeve do të vazhdojë të rritet. Është thelbësore për parandalimin, thotë ai.

Aleatët e NATO-s mbështesin Ukrainën në "vëllime të paprecedentë", vlerësoi Stoltenberg mbështetjen e Kievit nga vendet e Aleancës. Ai tha se 99 për qind e mbështetjes vjen nga vendet e NATO-s. Ai theksoi gjithashtu rëndësinë e nismës çeke të municionit, e cila do të "ndikojë në situatën në fushën e betejës".

Ministri i Jashtëm Jan Lipavský (Piratët) tha me këtë rast se Republika Çeke nuk e ka problem që Ukraina të sulmojë territorin rus nëse është e nevojshme. 

Megjithatë, ndihma e deritanishme nuk është e mjaftueshme, mendon ai. Prandaj ai propozoi krijimin e një të ashtuquajturi fondi ukrainas, i cili do të lehtësojë blerjet dhe do të sigurojë mbështetje për Kievin. Sigurimi i më shumë ndihmës për vendin e sulmuar është "kritike" për të garantuar sigurinë e tij, tha ai. “Kjo do ta ndihmojë atë të mbrojë veten dhe në të njëjtën kohë do të jetë një sinjal për Moskën se ne nuk do të lodhemi duke ndihmuar”, tha ai.

Stoltenberg përsëriti gjithashtu deklaratat e tij të ditëve të fundit, në të cilat ai bëri thirrje për një rishqyrtim të kufizimeve për përdorimin e armëve perëndimore nga Ukraina.

Sipas tij, Kievi duhet të jetë në gjendje të mbrohet duke sulmuar objektiva në territorin rus. “Aty kanë magazinat e tyre të municionit, karburantit dhe armëve. Ata janë të sigurt atje sepse Ukraina nuk mund t'i sulmojë ata me armë që kanë një rreze më të gjatë", tha ai.

Sipas tij, NATO duhet të fokusohet edhe në rajonin Indo-Paqësor. Sipas tij, çështja e sigurisë është globale, gjë që e tregon konflikti ruso-ukrainas. Moska mbështetet në të nga, për shembull, Irani, Koreja e Veriut ose Kina. “Ajo që ndodh në Azi ka një ndikim në Evropë. Dhe anasjelltas”, shtoi ai. Stoltenberg shpreson se negociatat në kryeqytetin çek do t'i afrojnë aleatët më pranë konsensusit që duhet të arrijnë gjatë samitit të korrikut në Uashington.

/rtsh.al/