RTSH 24 Live

Kulturë

Revista franceze “EnVols”: Gjirokastra, qyteti historik që duhet vizituar

10/07/2024

Revista franceze “EnVols”: Gjirokastra, qyteti historik që duhet vizituar

Nga jashtë, ju do të shihni vetëm muret e tij prej guri gri të dominuara nga kalaja e saj imponuese. Megjithatë, mjafton të kalosh nga dyert e saj për të zbuluar se çfarë fshihet brenda kalasë së lashtë të Gjirokastrës.

Lagjet e saj shumëngjyrëshe dhe rrugët e mbushura me ngjyrë të bardhë do t'ju kthejnë disa shekuj prapa në të kaluarën.

Qendra historike e qytetit, një trashëgimi dyqindvjeçare

E rinovuar nga Perandoria Osmane në fillim të shekullit të 19-të, Gjirokastra është një qytet tradicional. Me atmosferën e saj folklorike, menjëherë do të mahniteni nga sharmi i dikurshëm. Një mjedis i ruajtur nga banorët e tij për gati 200 vjet.

I listuar si një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në vitin 2005, arkitektura e fshatit tregon elegancën e rezidencave të lashta turke. Ju do të mund të vizitoni ndërtesat e mbështetura nga frëngji, të lidhura me harqe të dekoruara hollë dhe duke mbështetur një kube, ndonjëherë të hapur drejt qiellit.

Së fundi, shijoni kështjellën e pamasë nga qyteti, një nga kështjellat më të vjetra dhe më të mëdha në Ballkan që nuk mund ta humbisni.

Pika më e lartë e Gjirokastrës, do të zbuloni një panoramë të mrekullueshme të luginës.

Një zhytje e fortë kulturore

Gjirokastra ju mundëson të zbuloni traditat dhe zakonet e Shqipërisë, fillimisht duke shëtitur nëpër rrugët e saj, por edhe duke ndjekur ngjarje folklorike që nxjerrin në pah kulturën e vendit.

Në vitin 2023, brenda kalasë së madhe, u zhvillua edicioni i njëmbëdhjetë i Festivalit Folklorik Kombëtar të Gjirokastrës, një aktivitet i hapur për të gjithë dhe në nderim të valleve dhe këngëve tipike.

Gastronomia lokale është gjithashtu në qendër të vëmendjes.

Në çdo restorant të fshatit mund të shijoni gatime të ndryshme tradicionale. Mish, peshk apo perime... Ka diçka për të gjithë.

Pesë vendet e paharrueshme në fshatin mesjetar të Gjirokastrës

Kalaja e Gjirokastrës

Kalaja e dytë më e madhe në rajonin e Ballkanit, Kalaja e Gjirokastrës dominon luginën e pamasë në këmbët e saj. E ndërtuar në shekullin e 12-të më pas e rinovuar gjatë pushtimit osman, kështjella strehonte garnizone të shumta gjatë konflikteve të ndryshme evropiane.Kalaja e Gjirokastrës në Shqipëri, kalaja më e madhe mesjetare në Ballkan.

Sot, ju mund të shihni ekspozitën e saj gjigante ushtarake e cila gjurmon evolucionin e armëve nga parahistoria deri në Luftën e Dytë Botërore. Ky përmban veçanërisht një aeroplan autentik të Forcave Ajrore të SHBA, pjesa qendrore e muzeut, të kapur nga sovjetikët gjatë Luftës së Ftohtë. Mjafton për të bërë përshtypje më të apasionuarit pas historisë.

Pazari i vjetër

Një thelbësore e vërtetë në industrinë e vjetër të tekstilit në Evropë, Gjirokastra është një strehë për artizanët shqiptarë. Në këtë pazar, në zemër të qytetit, më shumë se tridhjetë tregtarë ju ofrojnë copa pëlhurash, veshje tradicionale dhe qilima të ndryshme, të gjitha të punuara me dorë.

Siç do ta shihni, gjithçka është organizuar për të riprodhuar besnikërisht energjinë e tregjeve të vjetra në ajër të hapur dhe të gjitha krijimet përdorin metoda të përcjella për disa breza.

Shtëpia e Skëndulatëve, shtëpi tradicionale shqiptare

E ndërtuar tri shekuj më parë, banesa e tipit kullë, që përfaqëson një model tipik të jetës në një familjeje qytetare patriarkale të kohës, po luan aktualisht rolin e një Muzeu Etnografik në qytet. Një nga përfaqësimet më të mira të arkitekturës osmane të shekullit të 19-të dhe një ish-muze etnografik gjatë regjimit komunist, Shtëpia Skendoli tani ju tregon historitë e shumta të fshatit. Pasi brenda, nuk ka asnjë ekspozitë konvencionale, por një vend shkëmbimi me familjet më të vjetra të Gjirokastrës, i kthyer në guidë.

Në një atmosferë të qetë dhe të ngrohtë, banorët ju ofrojnë histori zhytëse mbi dizajnin e qytetit dhe traditat e tij, të cilat shoqërohen me objekte të shumta të periudhës dhe fotografi të vjetra. Së fundmi, për më aventurierët, mund të shijoni një gotë të vogël raki - me moderim - një raki popullore shqiptare.

Muzeu i Luftës së Ftohtë

I zhytur në zemër të qytetit, ky muze përbëhet nga një rrjet gjigant tunelesh dhe bunkerësh të ndërtuar në periferi të Luftës së Madhe dhe më pas të rinovuar gjatë Luftës së Ftohtë.

Klasë, ambiente banimi apo edhe zona prodhimi... Ju përparoni në këtë muze sikur brenda një qyteti të vërtetë nëntokësor, një qytet nën qytet. Në galeritë e gjata, në dritën e butë të llambave me gaz, do të dëgjoni shumë histori për ish-ushtarët sovjetikë që kujdeseshin për vendin. Do të ndiheni direkt të rikthyer pas 80 vitesh.

Syri i Kaltër i Shqipërisë

Më pak se një orë nga Gjirokastra, i strehuar në lartësi dhe i rrethuar nga gjelbërimi, Syri i Kaltër është një burim natyror i ujit të ëmbël . I njohur për mjedisin e tij qetësues, ai është mbi të gjitha pastërtia e ujit, siç dëshmohet nga ngjyra e tij e pastër kristal, e cila i ka falsifikuar reputacionin e saj.

Syri i Kaltër i Shqipërisë, një burim transparent me ujë të ëmbël pranë Gjirokastrës

Një panoramë madhështore për artistët dhe fotografët, dhe një vend mitesh dhe legjendash për më kuriozët - emri i tij Syri Blu vjen nga një dragua që lindi burimin. Edhe nëse noti është i ndaluar, ju mund të uleni buzë ujit dhe të shijoni atmosferën pothuajse të mbinatyrshme që buron nga ky vend i qetë në mes të pyllit.