RTSH 24 Live

Art

10 këngët më të mira të Tina Turner

24/05/2023

10 këngët më të mira të Tina Turner

Tina Turner, këngëtarja me origjinë amerikane ndërroi jetë ditën e sotme në moshën 83-vjeçare. Ajo vdiq në paqe pas një sëmundjeje të gjatë në shtëpinë e saj në Küsnacht afër Cyrihut, Zvicër, tha përfaqësuesi i saj.

Një interpretuese e shkëlqyer, Turner pati një varg hitesh R&B në vitet 1960 dhe në fillim të viteve '70 me bashkëshortin e saj të dhunshëm Ike Turner përpara se ajo ta linte atë duke ikur nga dhoma e tyre e hotelit në Dallas me 36 cent.

Karriera e saj solo dështoi për vite përpara se të rikthehej mahnitëse në 1984 me albumin e saj multiplatinum "Private Dancer" dhe hitin nr. 1, "What's Love Got To Do With It".

Shumë shpejt Turner ishte një superstar botëror, duke komanduar MTV-në me parukat e saj me gjemba, fundet e shkurtra dhe këmbët e famshme të gjata që ecte nëpër skenat e koncerteve.

Talenti i saj fitoi vlerësimin e saj si "Mbretëresha e Rock 'n' Roll", ndërsa qëndrueshmëria e saj e bëri atë një heroinë për gratë e dhunuara kudo.

River Deep, Mountain High (1966)

Proud Mary (1971)

Nutbush City Limits (1973)

Let's Stay Together (1983)

What's Love Got to Do With It (1984)

Private Dancer (1984)

We Don't Need Another Hero (1985)

The Best (1989)

Steamy Windows (1989)

GoldenEye (1995)

/rtsh.al/