RTSH 24 Live

Botë

Sulmi me raketa në Krime, ushtria ukrainase merr përgjegjësinë

22/09/2023

Sulmi me raketa në Krime, ushtria ukrainase merr përgjegjësinë

Ukraina ka marrë përgjegjësinë për sulmin e sotëm me raketa në selinë e flotës ruse në Detin e Zi në Krime. Ushtria ukrainase thotë se goditi "me sukses" bazën detare në Sevastopol, por nuk dha detaje të mëtejshme të sulmit.

Sulmi me raketa në selinë e flotës së Detit të Zi tregon një model tashmë të njohur të sulmit ndaj aseteve ushtarake ruse në Krimenë e pushtuar.

Një pretendim i mundshëm është se sulmi është bërë me raketa lundruese "Storm Shadow", prodhim i Britanisë së Madhe, lëshuar nga avioni ukrainas Su-24 "Fencer" me krahë sulmi tokësor.

Këto raketa kanë një rreze të deklaruar prej më shumë se 241 km dhe janë të pajisura me një shpërthim ose një kokë depërtuese, pasi ky model është më i përshtatshmi për këtë lloj goditjeje. Raportet për një vrimë të madhe të hapur në ndërtesë tregojnë për këtë.

Konkurenti tjetër është një R-360 Neptun i zhvilluar nga Ukraina. Projektuar fillimisht si një armë kundër anijeve, ajo është modifikuar dhe përmirësuar tërësisht për skenarët e sulmit tokësor, shkruan BBC.

Prillin e kaluar, gjatë javëve të para të luftës, raketa u përdor për të sulmuar dhe fundosur anijen kryesore të Flotës së Detit të Zi, Moskva. Rusia pretendoi se anija u mbyt në një stuhi pas një zjarri.

Kohët e fundit, Neptuni u vlerësua se ishte përdorur për të shkatërruar edhe një nga sistemet më të avancuara të raketave tokë-ajër të Rusisë - S-400 - në Krime, duke i dhënë një goditje aftësive të mbrojtjes ajrore të Moskës në rajon.

/rtsh.al/