RTSH 24 Live

Letërsi

Poeti laureat Rudolf Marku sjell “Antologjinë e poezisë moderne shqipe”

06/04/2023

Poeti laureat Rudolf Marku sjell “Antologjinë e poezisë moderne shqipe”

Dy vjet pasi u shpall si i pari poet laureat, Rudolf Marku sjell “Antologjinë e poezisë moderne shqipe”.

Si titull ka zgjedhur vargjet e Shën Franceskos, që frymëzuan edhe Pjetër Bogdanin: “Veshun me diell, mbathun me hanë”. 

Autori i parathënies së antologjisë, Gëzim Basha e ka cilësuar vepren si antologji e munguar.

Vetë autori Marku shkruan se antologjia përfshin poezitë më të mira të 59 autorëve më të mirë të letërsisë shqiptare.

Ajo nis nga shekulli i 16 - të me Pjetër Budin dhe Pjetër Bogdanin, Jeronim De Radën, Naim Frashërin, Ndre Mjedën, Fan Nolin e deri te Lasgush Poradeci, për të vazhduar më pas me Ismail Kadarenë, Dritëro Agollin, Fatos Arapin, Natasha Lakon, Bardhyl London,  Ndoc Gjetjan, Frederik Rreshpjen e Martin Camajn. 

Autori nuk ka harruar poetët e pushkatuar Vilson Blloshmi e Genc Leka, e deri te poetët e tranzicionit: Teodor Keko, Prec Zogaj, Flutura Açka, Petrit Ruka, Rudian Zekthi, Ervin Hatibi, Mimoza Ahmeti e duke përfshirë edhe poetë të rinj me poezi të marra edhe nga rrjetet sociale si Gentiana Kone, Majlinda Bashillari etj. 

/ rtsh.al /