RTSH 24 Live

Botë

Përfundon takimi i G7, liderët premtojnë mbështetje për Ukrainën! Qëndrime kundër Kinës

21/05/2023

Përfundon takimi i G7, liderët premtojnë mbështetje për Ukrainën! Qëndrime kundër Kinës

Udhëheqësit e demokracive më të pasura në botë kanë deklaruar se nuk do të tërhiqen nga mbështetja ndaj Ukrainës, në një paralajmërim për presidentin rus Vladimir Putin, ndërsa ai pretendon se kishte marrë qytetin lindor të Bakhmut, diçka që Kievi e ka mohuar.

Takimi i G7 që u mbajt në qytetin japonez të Hiroshimës mori një kthesë këtë fundjavë me mbërritjen e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, i cili kërkoi mbështetje më të madhe kundër pushtimit rus. Zelenskiy, i cili më parë vendosi lule për viktimat e bombardimit të parë atomik në botë të një qyteti, tha se fotografitë e shkatërrimit të Hiroshimës gjatë Luftës së Dytë Botërore i kujtuan atij Bakhmutin dhe qytetet e tjera të shkatërruara të Ukrainës.

Gjatë ditës së fundit të samitit treditor të G7, presidenti amerikan Joe Biden njoftoi një paketë ndihme ushtarake prej 375 milionë dollarësh, duke përfshirë artileri dhe automjete të blinduara, për Ukrainën.

Ai i tha Zelenskyt se Shtetet e Bashkuara po bënin gjithçka që mundeshin për të forcuar mbrojtjen e Ukrainës kundër Rusisë.

“Së bashku me të gjithë G7-ën ne do mbështesim Ukrainën dhe premtoj se nuk do të shkojmë askund”, tha Biden.

Udhëheqës të tjerë të G7, Japonia, Gjermania, Britania, Franca, Italia dhe Kanadaja, u bënë jehonë deklaratave të Bidenit.

Kryeministri kanadez Justin Trudeau premtoi se vendi i tij do të mbështesë Ukrainën për aq kohë sa të jetë e nevojshme. Biden u tha udhëheqësve të G7-ës se Uashingtoni mbështet programet e përbashkëta të trajnimit për pilotët ukrainas në aeroplanët luftarakë F-16. Potenciali për një trajnim të tillë në F-16 të prodhuar nga SHBA ishte një mesazh për Rusinë se nuk duhet të presë të ketë sukses në pushtimin e saj duke zgjatur konfliktin, tha kancelari gjerman Olaf Scholz.

Kryeministri britanik Rishi Sunak tha se trajnimi do të fillonte këtë verë dhe Ukraina do të merrte forcat ajrore që i nevojiteshin për të ardhmen.

Scholz tha se ndërsa prioriteti i menjëhershëm ishte mbështetja e mbrojtjes së Ukrainës, garancitë e sigurisë për Ukrainën duhej të vendoseshin sapo të përfundonte lufta.

Ndërsa vendosmëria për të ndihmuar Ukrainën për të zmbrapsur pushtimin e Rusisë ishte një mesazh kyç nga samiti i G7, tjetri ishte mosbesimi ndaj Kinës si një partner tregtar. Ata i bënë të qartë Pekinit qëndrimin e tyre për çështje përçarëse si Indo-Paqësori dhe Tajvani. Por pjesa më e rëndësishme e mesazhit të tyre u përqendrua në atë që ata e quajtën "shtrëngim ekonomik".

Në një deklaratë, G7 ripohoi gjithashtu rëndësinë e paqes dhe stabilitetit përgjatë ngushticës së Tajvanit, ku stërvitjet ushtarake kineze kanë ngritur shqetësime për sigurinë e Tajvanit, ishullit demokratik dhe vetëqeverisës që Kina e konsideron si pjesë të territorit të saj.

Ministria e Jashtme e Kinës lëshoi ​​një ankesë ndaj Japonisë duke shprehur kundërshtim të fortë ndaj deklaratës së G7, duke thënë se ajo shpërfillte shqetësimet e Kinës, e kishte sulmuar atë dhe kishte ndërhyrë në punët e saj të brendshme, duke përfshirë Tajvanin./ Reuters

/rtsh.al/