RTSH 24 Live

Politikë

Mazhoranca bashkon votat me PDIU, miraton Marrëveshjen për emigrantët, voton pro Zonave të Mbrojtura

22/02/2024

Mazhoranca bashkon votat me PDIU, miraton Marrëveshjen për emigrantët, voton pro Zonave të Mbrojtura

Është votuar brenda pak minutash Marrëveshja Shqipëri–Itali për emigrantët.

77 deputetë të Partisë Socialiste dhe të PDIU-së e kaluan Marrëveshjen mes protestës nga ana e opozitës dhe zhurmuesve në Kuvend.

Votimi në Kuvend i kësaj marrëveshjeje vjen pas dhënies së dritës jeshile nga Gjykata Kushtetuese disa ditë më parë.

Gjykata Kushtetuese çmoi në vendimin e dhënë se negocimi dhe firmosja e marrëveshjes mes kryeministrit shqiptar dhe homologes së tij italiane, ishte e rregullt.

Ndonëse opozita pretendonte se Rama nuk kishte kërkuar autorizimin për negocimin dhe për nënshkrimin nga Presidenti, Kushtetuesja theksoi se kjo marrëveshje nuk ndryshonte territorin e Shqipërisë. Sipas Gjykatës Kushtetuese, pavarësisht se kjo marrëveshje parashikon kalimin në përdorim të dy zonave, nga shteti shqiptar te autoritetet italiane, sërish këto zona janë pjesë integrale e territorit shqiptar.

Demokratët kanë protestuar seancën e sotme, duke e cilësuar si të turpshme votimin e ligjeve pa miratimin e tyre.

Sakaq, në seancën e kësaj të enjte (22 shkurt), mazhoranca miratuar me 74 vota pro projektligjin për Zonat e Mbrojtura, ndonëse ky ligj u kundështua nga opozita dhe organizatat kryesore mjedisore shqiptare të cilat protestuan para Parlamentit kundër miratimit të tij.

Po ashtu, Partia Socialiste është tërhequr nga vendimi për miratimin në seancën e sotme plenare të projektligjit për Amnistinë Penale. Ky pr.ligj u kundërshtua nga opozita, e cila pretendon se favorizon zyrtarët e korruptuar.

/rtsh.al/