RTSH 24 Live

Botë

Lufta në Ukrainë/ Japonia njofton sanksione të reja kundër Moskës

26/05/2023

Lufta në Ukrainë/ Japonia njofton sanksione të reja kundër Moskës

Japonia do të vendosë sanksione shtesë ndaj Rusisë pasi samiti i Grupit të Shtatë (G7) që vendi priti javën e kaluar ra dakord për të rritur masat për të ndëshkuar pushtimin e Ukrainës nga Moska. Deklarata është bërë nga  zëdhënësi i lartë i qeverisë, Hirokazu Matsuno, i cili dënoi gjithashtu lëvizjen e Rusisë më 25 maj për të vendosur armë taktike bërthamore në Bjellorusi, duke thënë se kjo do të intensifikonte më tej situatat rreth pushtimit të Ukrainës.

"Si i vetmi vend që ka pësuar bombardime atomike gjatë kohës së luftës, Japonia nuk e pranon kurrë kërcënimin bërthamor të Rusisë, e lëre më përdorimin e tij", tha Matsuno.

Në një veprim të koordinuar me G7, Japonia do të ngrijë asetet e 78 grupeve dhe 17 individëve, duke përfshirë oficerë të ushtrisë në Rusi dhe do të ndalojë eksportet në 80 entitete ruse, si laboratorët kërkimorë të lidhur me ushtrinë.

Japonia do të ndalojë gjithashtu ofrimin e shërbimeve të ndërtimit dhe inxhinierisë për Rusinë, megjithëse detajet e masës do të shpallen në një datë të mëvonshme”, tha një deklaratë e ministrisë së tregtisë.

/rtsh.al/