RTSH 24 Live

Rajoni

Erdogan hedh poshtë kryeministrin grek pas komenteve në SHBA

24/05/2022

Erdogan hedh poshtë kryeministrin grek pas komenteve në SHBA

 

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka thënë se nuk e njeh më liderin e Greqisë fqinje dhe se do të refuzojë ta takojë atë në një samit të planifikuar, shkruan BBC News.

Erdogan akuzoi kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis se kërkon të bllokojë shitjen e avionëve luftarakë F-16 të prodhimit amerikan në Turqi gjatë vizitës në SHBA.

"Nuk ka më njeri që quhet Mitsotakis në librin tim," u tha Erdogan gazetarëve pas një takimi të kabinetit.

Greqia tha se nuk do të hynte në një "konfrontim deklaratash".

Mosmarrëveshja vjen mes kërcënimeve të Turqisë për të bllokuar një zgjerim të propozuar të NATO-s.

Ankaraja ka akuzuar Finlandën dhe Suedinë se strehojnë anëtarë të milicive kurde që sipas saj përbëjnë rrezik për Turqinë.

Erdogan akuzoi gjithashtu Greqinë, një aleat i NATO-s, se strehon "terroristë" dhe tha se lejimi i ripranimit të Athinës në bllokun e sigurisë në vitin 1980 ishte një gabim.

Tensionet janë rritur mes fqinjëve mesdhetarë pasi Mitsotakis kërkoi nga një sesion i përbashkët i Kongresit të SHBA që të mos heqë ndalimin e anëtarësimit të Turqisë në një program blerjeje për avionin luftarak të gjeneratës së ardhshme F-35 javën e kaluar.

Administrata Biden thuhet se ka marrë në konsideratë heqjen e ndalimit, të vendosur pasi Ankaraja bleu një sistem të mbrojtjes ajrore S-400 nga Rusia në vitin 2019.

Erdogan tha se kjo përbënte lobim ndaj zyrtarëve amerikanë kundër Turqisë dhe shkelte një marrëveshje "për të mos përfshirë vendet e treta" në mosmarrëveshjet midis Ankarasë dhe Athinës.

Presidenti turk gjithashtu lajmëroi se një takim me zoti Mitsotakis më vonë këtë vit është anuluar, duke u zotuar se "të mos pranojë kurrë të ketë një takim" me udhëheqësin grek.

Ndërsa Greqia dhe Turqia janë nominalisht aleatë të NATO-s, të dy kanë një marrëdhënie të tensionuar që ka kërcënuar rregullisht të shpërthejë në konflikt të hapur.

Ata kanë qenë në mosmarrëveshje për statusin e Qipros që nga konflikti i vitit 1974 që ndau ishullin në dysh dhe në vitin 2020 Ankaraja vendosi anije luftarake për të eksploruar rezervat e gazit në ujërat e njohura ndërkombëtarisht si greke.  (Sipas BBC News )