RTSH 24 Live

Film

BAFTA Awards 2023/ Lista e plotë e fituesve

20/02/2023

BAFTA Awards 2023/ Lista e plotë e fituesve

Çmimet e filmit BAFTA u zhvilluan të dielën në Royal Festival Hall në Londër, Angli. Filmi gjerman "All Quiet on the Western Front" ishte fituesi, duke marrë shtatë çmime duke përfshirë filmin më të mirë dhe regjisorin më të mirë. "The Banshees of Inisherin" fitoi çmimet e aktorit dytësor dhe aktores dytësore, si dhe skenarit më të mirë origjinal.

"Gjithçka Kudo Gjithçka Përnjëherë", pretendent për çmimin Oscar, fitoi çmimin për montazhin më të mirë. Filmi gjerman "All Quiet on the Western Front" kryesoi me 14 nominime, i ndjekur nga dhjetë nominime secila për "The Banshees of Inisherin" dhe "Everything Everywhere All At Once". "Elvis" përmbylli listën e pretendentëve kryesorë me nëntë çmime BAFTA.

Filmi më i mirë

“All Quiet on the Western Front” *WINNER

“The Banshees of Inisherin”

“Everything Everywhere All At Once”

“Elvis”

“‘TÁR”

Regjisori më i mire

Edward Berger, “All Quiet on the Western Front”

Martin McDonagh, “The Banshees of Inisherin”

Park Chan-wook, “Decision To Leave”

Daniel Kwan and Daniel Scheinert, “Everything Everywhere All At Once”

Todd Field, “TÁR”

Gina Prince-Bythewood, “The Woman King”

Skenari më i mirë original

Martin McDonagh, “The Banshees of Inisherin” *WINNER

Daniel Kwan and Daniel Scheinert, “Everything Everywhere All At Once”

Tony Kushner and Steven Spielberg, “The Fabelmans”

Todd Field, “TÁR”

Ruben Östlund, “Triangle of Sadness”

Aktorja kryesore kryesore

Ana de Armas, “Blonde”

Cate Blanchett, “TÁR”

Viola Davis, “The Woman King”

Danielle Deadwyler, “Till”

Emma Thompson, “Good Luck to You, Leo Grande”

Michelle Yeoh, “Everything Everywhere All At Once”

Aktori më i mirë kryesor

Austin Butler, “Elvis”

Brendan Fraser, “The Whale”

Colin Farrell, “The Banshees of Inisherin”

Daryl McCormack, “Good Luck to You, Leo Grande”

Paul Mescal, “Aftersun”

Bill Nighy, “Living”

Aktori më i mirë dytësor

Brendan Gleeson, “The Banshees of Inisherin”

Barry Keoghan, “The Banshees of Inisherin”

Ke Huy Quan, “Everything Everywhere All At Once”

Eddie Redmayne, “The Good Nurse”

Albrecht Schuch, “All Quiet on the Western Front”

Michael Ward, “Empire of Light”

Aktorja më e mirë në rol dytësor

Angela Bassett, “Black Panther: Wakanda Forever”

Hong Chau, “The Whale”

Kerry Condon, “The Banshees of Inisherin”

Jamie Lee Curtis, “Everything Everywhere All At Once”

Dolly De Leon, “Triangle of Sadness”

Carey Mulligan, “She Said”

/rtsh.al/