RTSH 24 Live

Kuriozitete

2023 do të jetë viti rekord më i ngrohtë i regjistruar ndonjëherë

08/11/2023

2023 do të jetë viti rekord më i ngrohtë i regjistruar ndonjëherë

Viti 2023 është viti i valëve vdekjeprurëse të të nxehtit, përmbytjeve dhe zjarreve dhe do të jetë më i ngrohti i regjistruar, sugjerojnë të dhënat e reja. Parashikimi vjen pas temperaturave të larta “të jashtëzakonshme” të tetorit.

Temperaturat mesatare globale të ajrit ishin 0.4 gradë Celsius më të ngrohta se niveli i mëparshëm i tetorit 2019, sipas shërbimit të BE-së për ndryshimet klimatike.

I nxitur nga emetimet e karbonit dhe një ngjarje moti El Niño, ky ishte muaji i pestë me ngrohtësi rekord. Temperaturat ekstreme globale ka të ngjarë të vazhdojnë deri në vitin 2024, thonë studiuesit.

Që ky vit do të jetë më i ngrohti i regjistruar ndonjëherë, tani është pothuajse e pashmangshme dy muajt e fundit të vitit 2023 nuk kanë gjasa të ndryshojnë trendin dhe temperaturat e larta në mbarë botën kanë vazhduar deri në nëntor. Shenja e temperaturës së tetorit i shtohet listës së këtij viti të rekordeve globale të nxehtësisë në rënie./BBC/

/rtsh.al/