RTSH 24 Live

Bota

Zyrtari iranian thotë se 50 policë u vranë në protesta

24/11/2022

Zyrtari iranian thotë se 50 policë u vranë në protesta

 Rreth 50 policë janë vrarë në protestat që tronditin Iranin që nga shtatori, tha të enjten zëvendësministri i Jashtëm, duke dhënë numrin e parë zyrtar të vdekjeve mes një goditjeje të intensifikuar në zonat kurde ditët e fundit, njofton Reuters.

Forcat iraniane të sigurisë janë përleshur me protestuesit në të gjithë vendin, me komisionin e të drejtave të OKB-së duke thënë se më shumë se 300 demonstrues janë vrarë që nga vdekja në paraburgim e gruas kurde 22-vjeçare Mahsa Amini më 16 shtator.

Shefi i të drejtave të OKB-së Volker Turk tha të enjten se Irani u përball me një "krizë të plotë të të drejtave të njeriut" me 14,000 njerëz të arrestuar deri më tani, përfshirë fëmijë. Ai po fliste përpara një sesioni special në Gjenevë me një votim të mundshëm për ngritjen e një misioni faktmbledhës.

“Rreth 50 oficerë policie u vranë gjatë protestave dhe qindra u plagosën”, tha zëvendësministri i Jashtëm i Iranit, Ali Bagheri Kani, i cili është gjithashtu kryenegociatori bërthamor i Iranit, në një intervistë për televizionin indian.

Ai nuk dha asnjë shifër për numrin e protestuesve të vrarë, por tha se Ministria e Brendshme kishte formuar një panel për të hetuar vdekjet. Media shtetërore iraniane raportoi muajin e kaluar se 46 forca të sigurisë ishin vrarë, por pa përmendur zyrtarët.

Protestat e shkaktuara nga vdekja e Amini-t pasi ajo u arrestua nga policia e moralit për veshje që konsideroheshin të papërshtatshme sipas kodit të rreptë të veshjes islame të Iranit u përhapën shpejt në të gjithë Iranin. Zemërimi është përqendruar te të drejtat e grave, por protestuesit kanë kërkuar gjithashtu rrëzimin e liderit suprem Ayatollah Ali Khamenei.

Sunduesit klerikë të Iranit kanë ashpërsuar kohët e fundit goditjen në zonat kurde, me zëdhënësin e Komisionerit të OKB-së për të Drejtat e Njeriut, Jeremy Laurence, duke thënë të martën se kishte raporte për më shumë se 40 të vrarë atje gjatë javës së kaluar.

Një deputet i parlamentit nga qyteti kryesisht kurd i Mahabad tha se atij i ishte thirrur vazhdimisht nga gjyqësori për qëndrimin e tij në mbështetje të protestuesve.

“Gjyqësori ka ngritur një ankesë kundër meje si përfaqësues i popullit në zi në vend që të ruajë të drejtat ligjore të njerëzve protestues dhe familjeve të viktimave në Mahabad dhe qytetet kurde”, shkroi Jalal Mahmoudzadeh në Twitter të mërkurën.

Kleriku i shquar mysliman sunit Molavi Abdulhamid, i cili ka qenë i hapur duke kritikuar trajtimin e pakicave etnike kryesisht sunite të Iranit nga elita sunduese kryesisht shiite, postoi në Twitter të mërkurën kundër goditjes në zonat kurde.

"Kurdët e dashur të Iranit kanë duruar shumë vuajtje si diskriminimi i rëndë etnik, presioni i rëndë fetar, varfëria dhe vështirësitë ekonomike. A është vetëm për t'iu përgjigjur protestës së tyre me plumba lufte?" ka postuar në Twitter Molavi.

Shtetet e Bashkuara kanë sanksionuar tre zyrtarë iranianë të sigurisë lidhur me goditjen në zonat me shumicë kurde, tha të mërkurën Departamenti i Thesarit.

 

( Sipas Reuters )