RTSH 24 Live

Botë

Zgjedhjet në Pakistan-Aleatët e ish-kryeministrit të burgosur Khan fitojnë shumicën

12/02/2024

Zgjedhjet në Pakistan-Aleatët e ish-kryeministrit të burgosur Khan fitojnë shumicën

I dënuar me të paktën 14  vite burg, me fjalime të ndaluara nga televizioni, por siç tregojnë rezultatet e zgjedhjeve në Pakistan, Imran Khan nuk mund të shtypet.

Kandidatët e pavarur të lidhur me partinë e ish-kryeministrit të Pakistanit Tehereek-e-Insaf (PTI) siguruan shumicën e vendeve parlamentare në zgjedhjet mbarëkombëtare të javës së kaluar, njoftoi komisioni zgjedhor të dielën.

Është një fitore mahnitëse për një Khan të burgosur, i cili dy vjet më parë u përball me një përmbysje dramatike si kryeministër dhe së fundmi u përball me një goditje të udhëhequr nga ushtria", sipas analistëve.

Suksesi i vazhdueshëm i kandidatëve të rreshtuar nga Khan shënon një moment sizmik në historinë e fundit të vendit: Ata kanë kundërshtuar qëndrimet  ndaj ushtrisë së fuqishme, një forcë zakonisht e paprekshme që ka qëndruar prej kohësh në kulmin e pushtetit në Pakistan dhe sipas ndihmësve të Khan dhe shumë mbështetës, goditi partinë e tij.

"Ju e mbajtët besimin tim dhe pjesëmarrja juaj masive i ka mahnitur të gjithë", u tha miliona ndjekësve të tij menjëherë pas fitores, një video e Khan e krijuar nga AI, e shpërndarë nga PTI, e cila imitonte zërin e tij. "Tani tregoni forcën e mbrojtjes së votës suaj." Ekipi i Khan ka përdorur më parë AI për të mbajtur fjalimet e tij nga prapa hekurave.

Pavarësisht se të pavarurit e mbështetur nga PTI fitojnë shumicën e vendeve në parlament, lindin pyetje se si do të duket qeveria e ardhshme e Pakistanit.

Asnjë nga tre partitë kryesore nuk ka fituar vendet e nevojshme për të shpallur shumicën në parlament dhe, për rrjedhojë, nuk do të jetë në gjendje të formojë qeverinë e vetme, duke e lënë të paqartë se kush do të zgjidhet si kryeministri i ardhshëm i vendit.

Rezultatet u shpallën gjithashtu më shumë se tre ditë pas mbylljes së qendrave të votimit, duke nxitur akuza për mashtrime zgjedhore nga PTI.

Shayan Bashir Nawaz, sekretari i informacionit i PTI-së nga provinca e Punjabit, pretendoi se një analizë e kryer nga partia sugjeroi "mospërputhje të rëndësishme" në disa vende të asamblesë kombëtare dhe bëri thirrje për protestë paqësore kundër rezultateve të vonuara.

"Ne do të marrim të gjitha opsionet që kemi për të korrigjuar këtë gabim, ne do të ndjekim të gjitha opsionet ligjore dhe do të ndjekim të gjitha opsionet kushtetuese," tha Raoof Hassam, një udhëheqës i lartë i PTI.

Nëse kandidatët e mbështetur nga PTI arrijnë të formojnë një qeveri, kjo do ta çojë Pakistanin në një epokë të paprecedentë – një epokë në të cilën partia në pushtet është në dukje në kundërshtim me ushtrinë, ndërsa lideri i saj mbetet pas hekurave.

Por "shanset për një qeveri të udhëhequr nga PTI aktualisht duken të pakta", sipas Madiha Afzal, bashkëpunëtore në programin e Politikës së Jashtme në Institutin Brookings në Uashington. “Ata do të duhet të bashkohen me një parti parlamentare, dhe gjithashtu të kërkojnë një koalicion… Ata gjithashtu do të duhet të sigurojnë që kandidatët e tyre të mos ndryshojnë.”

Ngritja e Imran Khan

Pakistani, një komb i armatosur bërthamor prej 220 milionë banorësh, që nga fillimi i tij në 1947, ka luftuar me paqëndrueshmërinë politike dhe sociale pas një ndarjeje traumatike që ndau me nxitim Indinë Britanike përgjatë vijave fetare në dy vende të pavarura.

Është një vend ku sulmet militante janë të shpeshta, varfëria është e shfrenuar dhe dhuna ndaj grave është e përhapur. E sunduar për pjesën më të madhe të 76 viteve të saj nga dinastitë politike ose institucionet ushtarake, analistët thonë se dekada të korrupsionit dhe nepotizmit të perceptuar zhvlerësuan një pjesë të popullsisë së saj, të cilët kërkonin një shkëputje të pastër nga e kaluara e Pakistanit.

Të ballafaquar me një krizë të vazhdueshme ekonomike, shumë votues të rinj në Pakistan, ku mosha mesatare është vetëm 22.7 vjeç, e panë PTI-në e Khan si një ndryshim nga dinastitë elitare politike, të cilat ata i perceptojnë si pa kontakt me çështjet me të cilat përballet populli i vendit.

Kur ai erdhi në pushtet në vitin 2018, sipas analistëve, ishte me mbështetjen e ushtrisë. Por kur ai ra në favorin e gjeneralëve vetëm disa vjet më vonë, dhe u rrëzua në mënyrë dramatike nga pushteti në një votë mosbesimi parlamentar në 2022 për keqmenaxhimin ekonomik, në vend që të tërhiqej, Khan udhëhoqi një revoltë të paprecedentë.

Ai tërhoqi dhjetëra mijëra në mitingje mbarëkombëtare në rrugë, ku kritikoi ushtrinë dhe i akuzoi ata se orkestruan largimin e tij me ndihmën e Shteteve të Bashkuara – akuza që si ushtria ashtu edhe SHBA-ja i mohojnë. Miliona njerëz morën pjesë në fjalimet emocionuese të Khan në internet, ku ai foli për zhdukjen e korrupsionit dhe për të sjellë ndryshim në politikën e trazuar të Pakistanit.

Mesazhi i tij dhe përdorimi i tij i shkathët i mediave sociale, frymëzoi shumë pakistanezë të rinj.

Megjithatë, ndërsa popullariteti i Khan u rrit, po ashtu u rritën edhe armiqtë e tij, duke përfshirë, pretendojnë mbështetësit e tij, anëtarë të fuqishëm të establishmentit të mbështetur nga ushtria.

Ai u godit me dhjetëra akuza, u arrestua dhe u dënua me burg në tre raste të ndryshme, duke tronditur vendin. Simboli i shkopit të kriketit të partisë së tij u ndalua të shfaqej në fletëvotim, duke shkaktuar akuza për "mashtrime para votimit".

Shkalla e shtypjes bëri që shumë analistë të besonin se rivali prej kohësh i Khan, Nawaz Sharif, një ish-kryeministër tre herë dhe pasardhës i dinastisë së elitës Sharif, do të merrte sërish detyrën e lartë.

"Rezultati i zgjedhjeve tregon zhgënjimin e pakistanezëve të rinj me strukturën ushtarake dhe politikën si zakonisht," tha Husain Haqqani, një ish-ambasador dhe studiues pakistanez në Institutin Hudson në Uashington DC dhe Akademinë Diplomatike Anwar Gargash në Abu Dhabi.

Votuesi për herë të parë Manahil Ahmed tha se "të rinjtë e kanë bërë zërin e tyre të dëgjohet".

E ardhme e pasigurt

Pjesa më e madhe e asaj që pret përpara mbetet e pasigurt, me orën që shënon për të krijuar një qeveri koalicioni.

Sharif dhe Bilawal Bhutto Zardari, kandidati tjetër kryesor në garë dhe pasardhës i një dinastie tjetër politike, kanë thënë se partitë e tyre do të punojnë së bashku për të sjellë stabilitet në Pakistan.

Kryetari i partisë së Pakistanit Tehreek-e-Insaaf, Gohar Ali Khan (C) hedh votën e tij për të votuar në një qendër votimi gjatë zgjedhjeve kombëtare të Pakistanit në Buner më 8 shkurt 2024.

Kryetari i partisë së Pakistanit Tehreek-e-Insaaf, Gohar Ali Khan (C) hedh votën e tij për të votuar në një qendër votimi gjatë zgjedhjeve kombëtare të Pakistanit në Buner më 8 shkurt 2024

Haqqani, ish-ambasadori tha se do të ishte në interesin më të mirë të Pakistanit nëse "mandati i popullit do të respektohej".

Pavarësisht pasigurisë, analistët thonë se një gjë është e qartë.

"Vendosmëria me të cilën publiku pakistanez ka votuar për të pafuqishmin tregon diçka për shëndetin e demokracisë," sipas Fahd Humayun, asistent profesor i Shkencave Politike dhe Fakultetit Neubauer në Universitetin Tufts.

“Ndërsa besimi i publikut në institucionet e vendit ka luhatur qartë në vitet e fundit, këto zgjedhje, me gjithë të metat e tyre, kanë dëshmuar se ka pasur mobilizim të konsiderueshëm politik rreth çështjes së përfaqësimit dhe kjo duhet të frymëzojë shpresë për të ardhmen e Pakistanit.”

Partia e Lidhjes Myslimane të Pakistanit Nawaz (PMLN), e kryesuar nga ish-kryeministri Nawaz Sharif, e cila ishte favorizuar për të fshirë zgjedhjet, deri më tani ka fituar vendin e dytë më së shumti me 69. Partia Popullore e Pakistanit (PPP) ka vendin e tretë. shumica me 51 vende.

Asnjë nga tre partitë kryesore të vendit nuk do të fitojë 169 vendet e nevojshme për të pasur shumicën në parlament dhe, për rrjedhojë, nuk do të jetë në gjendje të formojë qeverinë e vetme, duke e lënë të paqartë se kush do të zgjidhet për të qenë kryeministri i ardhshëm i vendit.

Ish-kryeministri i Pakistanit Imran Khan u dënua me 14 vite burg për korrupsion. /CNN

/rtsh.al/