RTSH 24 Live

Kuzhinë

Ushqimet me yndyrë të shëndetshme që duhet të konsumoni

25/05/2023

Ushqimet me yndyrë të shëndetshme që duhet të konsumoni

Pse na duhen yndyrnat? Ne kemi nevojë për yndyrna për një sërë procesesh fiziologjike në trupin tonë, duke përfshirë thithjen e lëndëve ushqyese, funksionin e trurit dhe prodhimin e hormoneve. Shumica e yndyrnave të ngopura, kur konsumohen me tepricë, mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, përveç kushteve të tjera shëndetësore.

Yndyrnat e pashëndetshme - Yndyrnat e përpunuara konsiderohen si lloji më i keq i yndyrës që mund të konsumoni. Këto yndyrna të hidrogjenizuara mund të gjenden në shumë ushqime të përpunuara, duke përfshirë produktet e skuqura, të ngrira dhe të pjekura. Disa margarina, si dhe ushqimet e paketuara.

Yndyrna të shëndetshme? - Në përgjithësi, kur flasim për yndyrna të shëndetshme, i referohemi si yndyrave të pangopura (MUFA) ashtu edhe atyre të polisaturuara (PUFA).

Omega-3 kundrejt omega-6 -Shumica prej nesh marrin mjaftueshëm omega-3 dhe as omega-6. Ndërsa të dy acidet yndyrore janë të rëndësishme, ky raport është i rëndësishëm për të parandaluar një sërë gjendjesh dhe për të reduktuar inflamacionin në trup. Peshqit yndyrorë si salmoni, sardelet dhe skumbri janë të mbushur me acide yndyrore omega-3. Tuna, harenga dhe trofta janë gjithashtu opsione të shkëlqyera kur bëhet fjalë për të shtuar yndyrna të shëndetshme në dietën tuaj. Për të mos përmendur që të gjitha këto janë burime të shkëlqyera të proteinave.

Vaj ulliri -Një nga vajrat më të famshëm në botë është gjithashtu një nga më të shëndetshmit (veçanërisht vaji i ullirit ekstra i virgjër). I pasur me acide yndyrore të pangopura, vaji i ullirit mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare. Vaji i ullirit është gjithashtu i mbushur me vitaminë E, vitaminë K dhe antioksidantë, duke e bërë atë një shtesë të shëndetshme në dietën tuaj.

Avokado - Avokadot jo vetëm që janë të mbushura me yndyrna të pangopura, ato janë gjithashtu të pasura me kalium dhe fibra. Avokado është gjithashtu një burim i shkëlqyer i vitaminës E, vitaminës K dhe antioksidantëve luteinë dhe zeaksantinë.

Kos grek - Ky kos natyral me yndyrë të plotë është i ulët në sheqer dhe përmban yndyrna të ngopura, mono të pangopura dhe të pangopura.

/rtsh.al/