RTSH 24 Live

Botë

Trazirat në Kapitol, udhëheqësi i "Oath Keepers", Stewart Rhodes, dënohet me 18 vjet burg

25/05/2023

Trazirat në Kapitol, udhëheqësi i "Oath Keepers", Stewart Rhodes, dënohet me 18 vjet burg

Udhëheqësi i një milicie të ekstremit të djathtë është dënuar të enjten me 18 vjet burg, për rolin e tij në trazirat e Kapitolit. Stewart Rhodes, themeluesi i “Oath Keepers”, u dënua me akuzat për komplot, kryengritje dhe krime të tjera.

Rhodes qëndroi jashtë Kapitolit më 6 janar 2021, por u koordinua me anëtarët e milicisë që sulmuan ndërtesën. Prokurorët kishin kërkuar 25 vjet burg. BBC

/rtsh.al/