RTSH 24 Live

Politikë

Shkrimi në “La Repubblica” për marrëveshjen e emigrantëve, Rama: S’kam thënë kurrë që do jetë dështim

24/05/2024

Shkrimi në “La Repubblica” për marrëveshjen e emigrantëve, Rama: S’kam thënë kurrë që do jetë dështim

Kryeministri Edi Rama ka përgënjeshtruar artikullin e gazetës italiane “La Repubblica”, e cila shkroi në një artikull se kreu i qeverisë shqiptare "shiti Melonin" duke deklaruar se marrëveshja me emigrantët do të jetë një dështim.

Në një postim në Twitter, Rama sqaron se nuk ka dhënë një intervistë për gazetarët e “La Repubblica”, por i ka pritur ata si miq në Shqipëri. Sipas Ramës, në artikull shkruhen fjalë që ai nuk i ka thënë.

Jo, ndryshova mendje dhe dhashë një intervistë. Kam vepruar si një shqiptar që praktikon fenë tonë të lashtë të mikpritjes - shtëpinë e shqiptarit dhe të Zotit dhe të mysafirit - duke u ofruar kafe miqve të dashur që erdhën nga Italia në Tiranë. Biseduam për shumë gjëra në një atmosferë të bukur miqësie dhe sigurisht edhe për marrëveshjen dhe historinë e emigracionit të paligjshëm nga Shqipëria në Itali, të cilit qeveria D'Alema arriti t'i japë fund me shumë sens të shëndoshë dhe largpamësi strategjike. Por nuk e kisha imagjinuar kurrë se do të përfundoja edhe një herë në kënetën e betejës politike italiane në thonjëza me fjalë që nuk i thashë kurrë, si 'do të jetë një dështim' ose 'do të donim D'Alema' nën titullin ' Rama hedh Melonin' në të cilin nuk e njoh fare veten”, shkruan kryeministri.

Kreu i qeverisë shqiptare thekson se i qëndron marrëveshjes së nënshkruar me Italinë për emigrantët, por shton se kjo është një gjë e re që do të duhet të përballet me provën e realitetit. Sipas Ramës, emigracioni i paligjshëm është një sfidë, adresimi i së cilës kërkon një Europë të bashkuar.

Megjithatë, e përsëris: Nëse do të më duhej t'i ktheja hapat e mi njëqind herë, do të bëja marrëveshjen për emigrantët me Italinë dhe me asnjë vend tjetër. E kam thënë gjithmonë se për mendimin tim është një gjë e re që do të duhet të përballet me provën e realitetit. Por nëse në realitet publikon një foto të një kantieri në orët e para të punës, shoqëruar me titullin ‘800 milionë të hedhura në ajër’, atëherë ne jetojmë në botë paralele dhe asgjë nuk mund të na afronte me sfidën e vërtetë gjigante të emigracionit të paligjshëm, në një Evropë që duhet të bashkohet për të luftuar në të njëjtën kohë trafikun kriminal të të varfërve dhe dimrin demografik që kërcënon gjithnjë e më shumë të ardhmen e tij, ndërkohë që politikanët duken si priftërinjtë e Kostandinopojës që u zhytën aq shumë në debatin mes tyre për seksin e engjëjve dhe nuk e kuptuan se muret e qytetit ishin tashmë të shpuar nga të gjitha anët”, shprehet Rama.

/rtsh.al/