RTSH 24 Live

Rajon

Senati amerikan propozon projektligj të ri për Ballkanin: Rrit bashkëpunimin e SHBA me rajonin

19/05/2023

Senati amerikan propozon projektligj të ri për Ballkanin: Rrit bashkëpunimin e SHBA me rajonin

Senatorja amerikane Jeanne Shaheen ka propozuar një projekt ligj që promovon dhe nxit bashkëpunimin dhe përmirëson politikën e SHBA me Ballkanin Perëndimor. Senatorja risolli në senat projektligjin “Akti i Demokracisë dhe Prosperitetit të Ballkanit Perëndimor” që synon të mbështesë stabilitetin demokratik dhe zhvillimin ekonomik në rajon përmes iniciativave për infrastrukturën, tregtinë dhe anti-korrupsionin.

“Ruajtja e paqes dhe forcimi i demokracisë në Ballkan është kritike për sigurinë dhe stabilitetin evropian, veçanërisht ndërsa lufta e paprovokuar e Putinit në Ukrainë po vazhdon. Projektligji do të forcojë tregtinë dhe investimet midis SHBA-së dhe Ballkanit Perëndimor, do të çrrënjosë korrupsionin dhe do të dërgojë një sinjal të fortë se Shtetet e Bashkuara janë të përkushtuara ndaj partnerëve tanë në rajon”, tha senatori Shaheen.

Ky projektligj i Jeanne Shaheen, kryetare e Nënkomisionit për Evropën në Komisionin për Marrëdhëniet me Politikën e Jashtme të Senatit Amerikan, është mbështetur edhe nga senatori Ben Cardin, i cili tha se do të rrisë bashkëpunimin SHBA-Ballkan për sigurinë kibernetike pas përpjekjeve keqdashëse të Iranit dhe Rusisë për të synuar vendet në rajon. 

 “Ky projektligj i rëndësishëm dhe bën thirrje për një qasje strategjike ndaj politikës së SHBA-së ndaj rajonit ende të paqëndrueshëm të Ballkanit Perëndimor, do të na çojë në drejtimin e duhur. Projektligji ynë do të çojë përpara stabilitetin rajonal dhe përpjekjet kundër korrupsionit duke krijuar programe që inkurajojnë zhvillimin ekonomik gjithëpërfshirës, ​​strategjinë kombëtare kundër korrupsionit dhe do të mbajnë përgjegjës ata që kërcënojnë paqen në Ballkanin Perëndimor. Ne duhet të vazhdojmë të mbështesim partnerët dhe aleatët tanë demokratikë”, tha senatori Cardin.

/rtsh.al/