RTSH 24 Live

Botë

Samiti i NATO-s, Bajden fjalim të fuqishëm para liderëve: Ukraina do ndalojë Putinin

10/07/2024

Samiti i NATO-s, Bajden fjalim të fuqishëm para liderëve: Ukraina do ndalojë Putinin

Presidenti i SHBA, Xho Bajden (Joe Biden) ka mirëpritur liderët e NATO-s në Uashington DC me një fjalim të fuqishëm që dukej se synonte të siguronte aleatët jashtë shtetit dhe më afër vendit se ai mund të fitonte betejën zgjedhore me Donald Tramp (Trump).

Presidenti e shpalli aleancën ushtarake "më të fuqishme se kurrë" pasi u përball me një "moment kyç" me luftën midis Rusisë dhe Ukrainës.

Duke paralajmëruar se "autokratët" kishin përmbysur rendin global", Bajen njoftoi më shumë ndihmë ushtarake për Kievin.

Presidenti i SHBA dhe udhëheqësit e Gjermanisë, Italisë, Holandës dhe Rumanisë po dhurojnë bateri raketash Patriot dhe sisteme të tjera për të forcuar mbrojtjen ajrore të rrethuar të Ukrainës.

"Lufta do të përfundojë me Ukrainën që të mbetet një vend i lirë dhe i pavarur. Rusia nuk do të mbizotërojë. Ukraina do të mbizotërojë”, deklaroi më tej Bajden.

Demokrati i shtatë i Dhomës së Përfaqësuesve, Mikie Sherrill i Nju Xhersit, i bëri thirrje publikisht Bajden të mos kandidojë për rizgjedhje, duke thënë se aksionet ishin "shumë të larta".

Sipas raporteve, diplomatët vizitues shprehën gjithashtu skepticizëm për të ardhmen e Bajden. Ekipi i Bajden është përgjigjur duke u përpjekur të tregojë se 81-vjeçari mbetet mjaft energjik për të trajtuar kërkesat e presidencës.

Shtëpia e Bardhë ka vlerësuar lidershipin e Bajden për zgjerimin e NATO-s që kur Rusia pushtoi Ukrainën dy vjet më parë, me Finlandën dhe Suedinë që iu bashkuan aleancës.

/rtsh.al/