RTSH 24 Live

Kulturë

Nata magjike e ‘Eurovision Song’, ekskluzivisht sonte në RTSH 1, RTSH muzikë dhe ‘Radio Tirana 1’

07/05/2024

Nata magjike e ‘Eurovision Song’, ekskluzivisht sonte në RTSH 1, RTSH muzikë dhe ‘Radio Tirana 1’

Pas muajsh pritje, ngren siparin Eurovision Song që do të zhvillohet në Malmö, Suedi. Sonte (e martë) më 7 maj zhvillohet gjysmëfinalja e pare. Të enjten më 9 maj do të jetë gjysmëfinalja e dytë, ndërsa të shtunën më 11 maj do të zhvillohet finalja e madhe 2024.

Pas renditjes nga ana e organizatorëve të edicionit të 68-të të Eurovision 2024 Malmo, të gjithë shqiptarët, të cilët prej dekadash ndjekin këtë ngjarje të madhe të muzikës evropiane dhe botërore, do të kenë mundësinë të dëgjojnë përfaqësuesen e Shqipërisë në këtë edicion, Besa Kokëdhima më 9 maj, në gjysmë-finalen e dytë.

Kënga e saj “TITAN” do të jetë e dyta që do të këndohet në mbrëmjen e dytë të gjysëm finales.

Versioni i ri në anglisht i këngës vjen si një bashkëpunim me producentë të njohur botërorë si Gia Koka, Serban Casan dhe Alias LJ dhe producentin e njohur shqiptar Kledi Bahiti. Video-klipi është realizuar në Stamboll dhe vjen si një trinom që kombinon tekstin, mesazhin dhe muzikën.

Me këngën “Zemër n'dorë” (TITAN), Besa Kokëdhima fitoi besimin e publikut për të përfaqësuar Shqipërinë në edicionin e 68-të të Eurovizion, në Festivalin e 62-të Këngës në RTSH.  

Eurovision 2024 do të transmetohet drejtpërdrejt nga Radio Televizioni Shqiptar. Vetëm 20 shtete do të zgjidhen nga dy gjysmëfinalet për të vijuar më pas në finalen e madhe që do të zhvillohet më 11 maj, të cilat do t’u bashkohen 5 shtetet e përhershme finaliste dhe vendi mikëpritës që është Suedia.

Nga gjysmëfinalja, dhjetë finalistët vlerësohen nga vota e publikut. Votohen në dy forma: Shqiptarët që ndodhen në shtetet që janë në garë në natën e dytë gjysmëfinale mund të votojnë me kodin 02 në numrat e telefonit vendosur në dispozicion nga shteti ku ata jetojnë, nga vendet pjesëmarrëse.

Ndërsa, të gjithë shqiptarët që ndodhen kudo nëpër botë, në votimin “rest of the world”, ku mund të votohet online 24 orë përpara se të çelet votimi i online, mund të votojnë për Shqipërinë deri në 20 herë nga çdo vend i botës. 

Lako: Shqipëria do të votojë profesionalisht, jo me tifozllik

Anëtari shqiptar i jurisë, Bojken Lako, njëherësh drejtor i Programeve radiofonike në Radio Tirana, i ftuar në studion e RTSH- 24, shprehu besimin te këngëtarja Besa Kokëdhima se “Titani” do ta përfaqësojë sa më mirë Shqipërinë në skenën e Eurovision-it.

Lako u shpreh se Besa Kokëdhima, pas votëbesimit nga publiku në Festivalin e 62 të Këngës në RTSH,  ka bërë një rrugëtim të vështirë dhe të gjatë dhe se këngëtarja meriton të ketë një përfaqësim dinjitoz në Malmo të Suedisë.

Dëshira e çdo njeriu që ndjek një aktivitet ku Shqipëria përfaqësohet në çdo sferë, është të përfaqësohet sa më mirë. Gjatë kësaj periudhe Besa ka bërë një rrugëtim të vështirë dhe të gjatë.

Ajo ka ndjekur çdo aktivitet, në sensin e një përkushtimi, lodhje, shpenzimi energjish. Shpresojmë që në përfaqësimin e saj në skenë të jetë shumë mirë dhe të jetë siç e dëshiron ajo”, tha Lako.

Duke u ndalur te juria shqiptare, Lako shtoi se do të kenë votim modern e bashkëkohor, pa u ndikuar nga vendet apo simpatinë mbi këngëtarë e këngë të caktuara.

Ne si organizatorë dhe pjesë e strukturave të RTSH-së dhe drejtimit artistik, Festivalit të 62-të, nga i cili Besa është produkt, u munduam të krijonim një juri profesionale në konceptin më të freskët.

Ne edhe nga forma e organizimit të festivalit vjet, të futjes së muzikës profesionale, mendojmë se me këtë formë të zhvillimit të mekanizmit të votimit për shtetet e tjera që marrin pjesë në Eurosong, të krijojmë një strukturë më moderne. Me këtë lirshmëri që ne i kemi dhënë përzgjedhjes së jurisë, do të kemi një votim sa më modern, sa më bashkëkohor dhe pa u ndikuar nga tifozlliqe, për njerëz të cilët kemi simpati apo vende mike.

Ai është organizim me shumë hallka, përsa kohë votohet me dy sisteme, publik-juri. Por ka  një raport 40-60 për llogaritje votash”, theksoi Lako.

Eurovision 2024 do të transmetohet drejtpërdrejt në RTSH 1, RTSH muzike dhe Radio Tirana 1.

/rtsh.al/