RTSH 24 Live

Aktualitet

Moti - Vranësira me reshje shiu në verilindje, temperaturat në rritje

25/05/2024

Moti - Vranësira me reshje shiu në verilindje, temperaturat në rritje

Vorbulla ciklonike në ishujt britanik vijon të jetë aktive duke mbajtur mot me reshje shiu dhe stuhi lokale në pellgun e Mesdheut.

E Shtunë, 25 Maj 2024

Në vendin tonë moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira me reshje shiu lokale pasdite. Era do të fryjë me drejtim veriperëndim (NW) me shpejtësi 8- 15 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 3 -4 me lartësi vale 0,5-1,0 metër në det të hapur.

Temperaturat minimale dhe maksimale:

- Zonat malore      8/22°C

- Zonat e ulëta       12/27°C

- Zonat bregdetare 14/28°C

Kosova për dt. 25 Maj 2024 do të ketë kthjellime vranësira dhe reshje shiu lokale. Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga 11°C – 12°C në mëngjes deri në 22°C –24°C gradë Celsius në mesditë.

E Diel, 26 Maj 2024

Në vendin tonë moti do të jetë me vranësira dhe reshje shiu. Era do të fryjë me drejtim jugperëndim (SW) me shpejtësi 8 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 3 -4 me lartësi vale 0,5-1,0 metër në det të hapur.

Temperaturat minimale dhe maksimale:

- Zonat malore      11/19°C

- Zonat e ulëta       12/25°C

- Zonat bregdetare 14/26°C

Meteorologe: Rezarta Xhakollari