RTSH 24 Live

Aktualitet

Moti - Dita e sotme do të jetë me diell, temperaturat do të jenë deri në 40 °C!

10/07/2024

Moti - Dita e sotme do të jetë me diell, temperaturat do të jenë deri në 40 °C!

Anticikloni afrikan po ndikon gjerësitë gjeografike të Mesdheut ku presim temperatura ekstremisht të larta në territorin e Shqipërisë.

E Mërkurë 10 Korrik 2024

Në vendin tonë moti do të jetë me diell dhe vranësira të pakta. Era do të fryjë me drejtim veriperëndim (NW) me shpejtësi 7-15 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forces 3-4 me lartësi vale 0,4-1,0 metër në det të hapur.

Temperaturat minimale dhe maksimale:

- Zonat malore      19/37°C

- Zonat e ulëta       20/40°C

- Zonat bregdetare 22/38°C

Kosova për dt. 10 Korrik 2024 do të ketë kthjellime . Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga 19°C –22°C në mëngjes deri në 34°C –38°C gradë Celsius në mesditë.

E Enjte 11 Korrik 2024

Në vendin tonë moti do të jetë me diell dhe vranësira të pakta. Era do të fryjë me drejtim veriperëndim (NW) me shpejtësi 7 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forces 3 me lartësi vale 0,4-0,8 metër në det të hapur.

Temperaturat minimale dhe maksimale:

- Zonat malore      19/38°C

- Zonat e ulëta       20/41°C

- Zonat bregdetare 22/39°C

Meteorologe: Rezarta Xhakollari