RTSH 24 Live

Kosovë

Kam në plan të vazhdoj bisedimet në vijim/ Lajçak: Së shpejti pres zhvillime

17/11/2023

Kam në plan të vazhdoj bisedimet në vijim/ Lajçak: Së shpejti pres zhvillime

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë Serbi, Miroslav Lajçak, ka zbuluar së fundmi përmes një postimi në Facebook, se çfarë është diskutuar në takimet e kësaj jave në Prishtinë dhe Beograd në lidhje në lidhje me procesin e bisedimeve.

Lajçak shkruan se gjatë vizitës së tij në Beograd, ku takoi presidentin Vuçic dhe drejtorin e zyrës për Kosovën, Petkoviç, diskutimet ishin vazhdimësi e përpjekjeve për të avancuar zbatimin e Marrëveshjes për Rrugën drejt Normalizimit.

“Ngjashëm me diskutimet tona në Kosovë, ne trajtuam edhe çështje të tjera urgjente në Dialogun e lehtësuar nga BE, duke theksuar nevojën për zgjidhje urgjente në përgatitje për takimin e kësaj jave të Kryenegociatorëve”, vijon ai.

Në fund, ai sqaron se takimet ishin “të dobishme për të bërë përparim në një sërë çështjesh në axhendën tonë të Dialogut”

Si dhe thekson se pret “një vazhdim të shpejtë së shpejti.”

Postimi i Plotë i të dërguarit të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë Serbi, Miroslav Lajçak,:

Duke iu afruar fundjavës, së shpejti marr fluturimin tim për në Marok, ku po udhëtoj për të marrë pjesë në Forumin MEDays 2023.

Në fillim të kësaj jave, udhëtova për në Beograd, pas udhëtimit tim të fundit në Prishtinë. U takova me presidentin Vuçiç dhe drejtorin e Zyrës për Kosovën, z. Petkoviç. Diskutimet tona ishin vazhdimësi e përpjekjeve tona për të avancuar zbatimin e Marrëveshjes për Rrugën drejt Normalizimit.

Ngjashëm me diskutimet tona në Kosovë, ne trajtuam edhe çështje të tjera urgjente në Dialogun e lehtësuar nga BE, duke theksuar nevojën për zgjidhje urgjente në përgatitje për takimin e kësaj jave të Kryenegociatorëve.

Në bisedat tona, theksova se zbatimi i Marrëveshjes duhet të përparojë me të dyja Palët duke përmbushur detyrimet e tyre përkatëse hap pas hapi paralelisht dhe bazuar në parimin që të dyja palët duhet të bëjnë diçka për të marrë diçka.

Menjëherë pas zbarkimit në Bruksel, mirëprita ministrin e ri të Jashtëm Filip Ivanoviç. Isha i lumtur kur pashë se Mali i Zi kishte një qeveri të fortë me një axhendë pro-BE në një moment vendimtar për marrëdhëniet BE-Ballkani Perëndimor. Shpresoj që Mali i Zi do të shfrytëzojë këtë moment unik për të bërë një përparim thelbësor në rrugën e tij drejt BE-së.

Të mërkurën pata një takim të dobishëm me liderin e partisë opozitare të Kosovës, PDK-së, Memli Krasniqi. Folëm për situatën në Kosovë dhe rëndësinë e progresit në Dialog për rrugën e integrimit të Kosovës. E mbylla ditën me një fjalim kryesor në një darkë të Ballkanit Perëndimor të organizuar nga grupi Renew Europe i Parlamentit Evropian. Në fjalët e mia, fola për Ballkanin Perëndimor, rëndësinë e momentit aktual dhe nevojën për përparim të shpejtë në pranimin e tyre BE.

Të enjten prita dy kryenegociatorët në Bruksel. Diskutuam një sërë temash – Statuti, Plani Implementues, Energjia, Targat, Zgjedhjet dhe Personat e Pagjetur. Takimet ishin të dobishme për të bërë përparim në një sërë çështjesh në axhendën tonë të Dialogut dhe pres një vazhdim të shpejtë së shpejti. Prandaj, kam në plan të vazhdoj bisedimet në ditët dhe javët në vijim.

/rtsh.al/