RTSH 24 Live

Televizion

Dragi president i mundshëm i Komisionit të BE-së

08/12/2023

Dragi president i mundshëm i Komisionit të BE-së

Ish-shefi i Bankës Qendrore Evropiane Mario Dragi ( Mario Draghi ) po shfaqet si një kandidat i mundshëm për të zëvendësuar Ursula von Der lejen ( Ursula von der Leyen)  si president i Komisionit Evropian, njoftojnë mediat italiane.

Gazeta “La Repubblica” njoftoi të premten se presidenti francez Emanuel Makron ( Emmanuel Macron ) favorizon 76-vjeçarin italian për pozicionin e lartë në BE.

“Von der Leyen, e cila më parë ka shërbyer si ministre gjermane e Mbrojtjes, mund të transferohet në NATO si sekretare e përgjithshme”, shkruan gazeta.

Ajo ka drejtuar krahun ekzekutiv të Bashkimit Evropian që nga viti 2019.

Sipas “La Repubblica”, Macron tashmë ka biseduar me kancelarin gjerman Olafa Sholc ( Olaf Scholz ) për çështjet e personelit.

Nuk pati asnjë përgjigje të menjëhershme zyrtare për raportin nga Brukseli apo nga vetë Dragi, ndërsa zyra presidenciale franceze dhe një zëdhënës i Von der Leyen në mënyrë specifike nuk pranuan të komentojnë.

Posti i shefit të komisionit do të jetë i hapur pas zgjedhjeve të Parlamentit Evropian në qershor.

Von der Leyen pritet të njoftojë në fillim të vitit të ardhshëm nëse ajo po kërkon një mandat të dytë në detyrë.

Ndërkohë, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ( Jens Stoltenberg ), ka kërkuar të largohet prej disa kohësh.

Megjithatë, mandati i norvegjezes u zgjat kryesisht për shkak të luftës së vazhdueshme në Ukrainë.


/ rtsh.al /