RTSH 24 Live

Aktualitet

COVID-19, 58 raste të reja, asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

24/05/2022

COVID-19, 58 raste të reja, asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka raportuar se në 24 orët e fundit janë kryer 904 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 58 qytetarë, në këto bashki: 34 në Tiranë, 5 në Shkodër, Korçë, 3 në Shkodër, 2 në Vlorë, Gjirokastër, 1 në Durrës, Kamëz, Lushnje, Patos, Tepelenë, Memaliaj, Skrapar. Fatmirësisht nuk është raportuar asnjë humbje jete.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 4 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.
Janë shëruar 20 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 272,182 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (24 Maj 2022)
Raste të reja ditore          58
Të shëruar në 24 orë       20
Të shtruar në spitale         4

Humbje jete në 24 orë      0
Testime ditore                 904

Testime totale               1,824,414
Raste pozitive                  275,939
Raste të shëruara             272,182
Raste Aktive                         260
Humbje jete                        3,497

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            165
Korçë               18
Gjirokastër      15
Vlorë                 14
Shkodër           13
Fier                  13
Elbasan            9
Lezhë               6
Durrës              3
Dibër                2
Berat                2

/rtsh,al/