RTSH 24 Live

Muzikë

Çmimet e Grammy u fituan nga Olivia Rodrigo, Silk Sonic dhe Jon Batiste

04/04/2022

Çmimet e Grammy u fituan nga Olivia Rodrigo, Silk Sonic dhe Jon Batiste

Olivia Rodrigo, Silk Sonic dhe muzikanti i xhazit Jon Batiste kanë fituar çmimet kryesore në ndarjen e 64-të të çmimeve Grammy.

Regjistri shpirtëror i Batiste, We Are, fitoi albumin e vitit, ndërsa Rodrigo fitoi artistin e ri më të mirë dhe albumin më të mirë pop.

Himni i rikthimit shpirtëror i Silk Sonic, Leave The Door Open, mori çmimet si për albumin ashtu edhe për këngën e vitit.

Përveç çmimeve, ceremonia pati një homazh për yllin e Foo Fighters, Taylor Hawkins, dhe një lutje video nga presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky.

Në një mesazh të regjistruar paraprakisht, ai u kërkoi muzikantëve "të mbushin heshtjen" e lënë nga bombat ruse "me muzikën tuaj".

"Tregoni historinë tonë. Tregoni të vërtetën për luftën në rrjetet tuaja sociale dhe TV. Por jo heshtja."

Fjalimi i tij u pasua nga një performancë nga John Legend, i shoqëruar nga muzikantët ukrainas Siuzanna Iglidan dhe Mika Newton; dhe poetja Lyuba Yakimchuk.

Ceremonia, e mbajtur në MGM Grand në Las Vegas, pa gjithashtu shfaqje energjike nga Lil Nas X, Billie Eilish dhe BTS, ndërsa ikona e folkut Joni Mitchell bëri një paraqitje të rrallë në skenë për të prezantuar Brandi Carlile.

Grammy-t e këtij viti prezantoi një nga fushat më të hapura në vite, me kategoritë "katër të mëdha" të zgjeruara për të përfshirë 10 të nominuar secila.

Por Akademia e Regjistrimit priret të favorizojë artistët që pranojnë trashëgiminë e tyre muzikore - një faktor që padyshim ndihmoi Silk Sonic dhe Jon Batiste të fitonin kategoritë e tyre përkatëse

Albumi i Batiste, We Are, i ka rrënjët në traditën e muzikës zezake, nga xhazi i New Orleans me të cilin ai u rrit, deri te shpirti klasik i Al Green, nëpërmjet R&B moderne.

Kënga me titull u shkrua në mbështetje të lëvizjes Black Lives Matter në 2020 - dhe temat e pozitivitetit dhe mençurisë së albumit e bënë atë të preferuar nga votuesit, të cilët i dhanë Batiste 11 nominime për çmimin Grammy të këtij viti.

Jon BatisteJon Batiste gjithashtu mori çmime për punën e tij në kolonën zanore të filmit Pixar, Soul

Silk Sonic, një projekt i përbashkët midis Bruno Mars dhe reperit/baterierit Anderson .Paak, hap një brazdë të ngjashme. Balada e tyre luksoze Leave The Door Open është e zhytur në tingujt shpirtërorë të viteve '70 të akteve si The Chi-Lites dhe Earth, Wind & Fire, të transmetuara me një hapje syri ndaj ndjeshmërive moderne.

Dyshja u kënaqën qartë me fitoren e dyfishtë në këngën e vitit dhe rekordin e vitit.

"Ne me të vërtetë po përpiqemi të jemi të përulur në këtë pikë," tha Paak, "por në industri, ne e quajmë atë "një pastrim i pastër".

"Për të gjithë të nominuarit e tjerë... pijet janë në Silk Sonic sonte."

Kënga e të dy akteve është e patëmetë, por ata lënë Grammy me dhimbje koke.

Asnjëri nga këto akte nuk mund të konsiderohet si tingulli përcaktues i vitit 2021. Në fakt, albumi i Batiste dështoi të renditet në tabelën e Britanisë së Madhe dhe arriti vetëm numrin 86 në SHBA.

Më keq se kaq, fitoret e tyre nënkuptuan se aktet më të reja, të menduara përpara si Lil Nas X dhe Billie Eilish u anashkaluan - pa marrë asnjë trofe, pavarësisht nga nominimet e shumta.

Silk SonicSilk Sonic dha një performancë me temë Vegas për të hapur shfaqjen

Falë Zotit, pra, për Olivia Rodrigo - e cila u njoh për një vit debutues yjor që e pa atë të shënonte një hit global me baladën e ndarjes së shoferëve, pastaj në krye me pop-punk-un e Good 4 U.

Si dhe artistja më e mirë e re, ajo gjithashtu zgjodhi performancën më të mirë solo pop dhe albumin më të mirë pop.

Këtë të fundit 19-vjeçarja ua ka kushtuar prindërve të saj, duke thënë se çmimi ishte “për ju djema dhe për ju djema”.

“Kur isha nëntë vjeç, i thashë mamasë sime se do të bëhesha gjimnast olimpik, edhe pse mezi bëja një rrotë karroce”, kujton ajo. “Javën tjetër, kur i thashë se do të fitoja një Grammy, ajo më mbështeti shumë, edhe pse jam i sigurt se mendoi se ishte thjesht një ëndërr e vogël e fëmijës.

“Dua të falënderoj nënën time që më mbështeti të gjitha ëndrrat e mia, sado e çmendur qoftë; dhe dua të falënderoj mamin dhe babin tim që ishin po aq krenarë për mua për fitimin e një Grammy sa ishin kur mësova se si të bëj një shëtitje prapa."

Kishte gjithashtu tre çmime për Foo Fighters, pak më shumë se një javë pasi bateristi Taylor Hawkins u gjet i vdekur në dhomën e tij të hotelit në Kolumbi në moshën 50-vjeçare.

Prezantuesi Jimmy Jam pranoi çmimet në mungesë të grupit, "me lutje për të dashurit e tyre".

'Një koncert me çmime'

Ceremonia u mbajt në MGM Grand në Las Vegas, pas një vonese tre mujore për shkak të rritjes së Covid-19 në SHBA.

“As mos e mendoni si një shfaqje çmimesh”, tha prezantuesi Trevor Noah. “Mendojeni si një koncert ku po japim çmime”.

Ai e mbajti fjalën. Për 25 minutat e para, shfaqja shmangu çmimet për t'u përqendruar në muzikë, me tre performanca të njëpasnjëshme nga të nominuarit kryesorë të natës.

Silk Sonic e hapi shfaqjen me një stil të çuditshëm përmes këngës së tyre 777 me temë Vegas; e ndjekur nga Olivia Rodrigo, e cila dha një lexim të ndjeshëm të baladës së saj Drivers License nga brenda Mercedesit të bardhë të cilësisë së mirë që ajo voziti në videon e këngës.

I treti erdhi ylli i reggaeton-it J Balvin, i cili kaloi nga dueti sensual Qué Más Pues në një performancë të zhurmshme, me koreografi të ndërlikuar të In De Getto.

Nëse Grammy-t donin të shfaqnin gjerësinë e të nominuarve të këtij viti në tre këngë, ata ia dolën. Dhe pastaj ata vazhduan.

BTS hoqi çatinë e MGM Grand me një performancë me tematikë grabitje të muzikës së tyre pop Smash Butter; ndërsa interpretimi përvëlues i Billie Eilish i "Më i lumtur se kurrë" mund të shuhej vetëm nga një stuhi shiu në skenë.

BTS performojnë në Grammy
BTS performoi truket me letra, kërceu me lazer dhe ngacmoi një puthje mes këngëtares V (Kim Tae-hyung) dhe Olivia Rodrigo

Chris Stapleton, i cili dominonte kategoritë e muzikës country, dha një performancë të ashpër, por magjepsëse të fituesit të këngës më të mirë country, Cold; dhe Lady Gaga u hodh në standardet e xhazit Love For Sale dhe Do I Love You, teksa nderoi partnerin e saj të duetit Tony Bennett, i cili nuk ishte në gjendje të merrte pjesë në ceremoni për arsye shëndetësore.

Në fund të performancës, Gaga është përlotur. "Të dua, Toni," tha ajo në mikrofon. "Na mungoni."

Duke u fokusuar në muzikë mbi skeçet dhe skenat, Grammy-t u bënë më të qetë dhe më pak të kënaqshëm se vitet e kaluara. Ishte mësimi i duhur për të mësuar nga ceremonia e zvogëlimit të vitit të kaluar, ku kufizimet e Covid i detyruan artistët në inskenime më intime.

Ceremonia vazhdoi gjithashtu inovacionin e vitit të kaluar për të festuar talentin e prapaskenës, jetesa e të cilëve u ndërpre nga pandemia. Pasi theksoi ambientet e pavarura muzikore në vitin 2021, ceremonia e këtij viti ktheu në qendër të vëmendjes gratë që punonin në prapaskenë.

Midis tyre ishte menaxherja e turneut të Billie Eilish, Nicole Massey, e cila e quajti yllin si "bosin 20-vjeçar më të mirë në botë".

Shmangia e polemikave gjatë gjithë natës

Billi Eilish
Billie Eilish veshi një bluzë duke nderuar bateristin e Foo Fighters, Taylor Hawkins

Ceremonia u zhvillua një javë pas Oscars – dhe sherri mes Will Smith dhe Chris Rock nuk ishte larg mendjes së njerëzve.

Gjatë një pjese jo televizive të ceremonisë, një prezantues, Nate Bargatze, prezantoi të nominuarit klasikë ndërsa mbante një helmetë.

"Kjo është ajo që humoristët në shfaqjet e çmimeve duhet të veshin tani," tha ai me shaka.

Noah gjithashtu iu referua incidentit gjatë fjalimit të tij të hapjes.

"Ne do të kërcejmë, do të këndojmë, do të mbajmë emrat e njerëzve nga goja," tha ai.

Megjithatë, ndryshe nga gocat e Rock-ut, monologu i afrikano-jugorit ishte pozitivisht i këndshëm, plot me tallje të buta për gjatësinë e Lil Nas X (ai është më i gjatë se sa mund të prisni) dhe mjedisin e shfaqjes në Las Vegas.

"Shikoni këtë, njerëzit po bëjnë të shtëna," i bëri shenjë ai audiencës në shtëpi. "Dua të them, vitin e kaluar, njerëzit po bënin xhirime, por ishte më shumë Moderna dhe Pfizer. Këtë herë, ne jemi kthyer në përzierje."

Në atë që duhet të ketë qenë një lehtësim për organizatorët, përçarësi i zakonshëm i shfaqjes së çmimeve Kanye West vendosi të mos merrte pjesë, pasi iu hoq ftesa për të luajtur për "në lidhje me sjelljen në internet".

Megjithatë, ylli (i cili tani quhet Ye) mori dy çmime në kategoritë e repit: kënga më e mirë rap për Jail dhe performanca më e mirë melodike e repit për Hurricane.

Bennett, ndërkohë, u bë fituesi i dytë më i vjetër i Grammy në histori. Ylli, i cili është 95 vjeç, fitoi për herë të 14-të albumin më të mirë vokal tradicional pop për Love for Sale, albumin e tij bashkëpunues me këngët e Cole Porter me Lady Gaga.

Fituesi më i vjetër i Grammy-t mbetet artisti 97-vjeçar i blues nga Mississippi, Pinetop Perkins, i cili fitoi albumin më të mirë tradicional të blues në 2011 për albumin e tij Joined At The Hip.