RTSH 24 Live

Kuzhinë

Cilat janë ushqimet që ju ndihmojnë të flini

13/09/2023

Cilat janë ushqimet që ju ndihmojnë të flini

Gjumi i një nate të mirë është jashtëzakonisht i rëndësishëm për shëndetin tuaj të përgjithshëm, pasi mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të caktuara kronike duke forcuar gjithashtu sistemin tuaj imunitar.

Nëse keni ndonjë problem me gjumin ka disa ushqime dhe pije që përmbajnë komponime të cilat ndihmojnë në kontrollin e pjesëve të ciklit të gjumit. Kjo do të thotë se ata mund t'ju ndihmojnë të bini dhe të qëndroni në gjumë.

Fiqtë -Fiqtë përmbajnë një përzierje të koncentruar të kaliumit, magnezit, kalciumit dhe hekurit, të cilat mund të ndihmojnë në rrjedhën e gjakut dhe tkurrjen e muskujve. Këta janë faktorë të rëndësishëm kur bëhet fjalë për të fjetur, pasi kjo do të rrisë kohën dhe cilësinë e gjumit.

Bajame - Bajamet janë një burim i melatoninës, një hormon që ndihmon në rregullimin e ciklit tuaj gjumë-zgjim. Ngrënia e disa bajameve mund të sigurojë gjithashtu 19% të nevojave tuaja ditore për magnez. Kjo është treguar se redukton stresin dhe ndihmon me pagjumësinë.

Mjaltë - Mjalti përmban glukozë, e cila mund të ndihmojë në kthimin e niveleve të oreksinës, një neurotransmetues në tru që ju bën më vigjilent.

Kivi - Plot me vitamina C dhe K, kivit janë një nga ushqimet më të mira për t'u ngrënë para gjumit. Një studim zbuloi se të rriturit që konsumonin dy kivi një orë para se të flinin, ranë në gjumë 45% më shpejt dhe flinin 13% më shumë se ata që nuk e bënin.

Peshku i yndyrshëm - Peshqit yndyrorë si salmoni, toni, trofta dhe skumbri kanë një sasi të lartë të vitaminës D dhe acideve yndyrore omega-3. Ky kombinim i fuqishëm është treguar se rrit prodhimin e serotoninës, e cila është një kimikat që është përgjegjës për stimulimin e pjesëve të trurit që kontrollojnë gjumin dhe zgjimin.

Oriz i bardhë - Edhe pse përmban më pak lëndë ushqyese se orizi kafe, orizi i bardhë është i pasur me karbohidrate dhe ka një indeks të lartë glicemik, i cili ka treguar se rezulton në një kohëzgjatje më të gjatë të gjumit.

/rtsh.al/