RTSH 24 Live

Lifestyle

Çfarë ndodh me trupin tuaj kur pini verë çdo ditë?

08/11/2023

Çfarë ndodh me trupin tuaj kur pini verë çdo ditë?

Vera është një nga pijet alkoolike më të njohura në botë. Ajo eshte konsumuar prej shekujsh dhe nuk ka gjasa që pëlqimi për të shuhet. Shumë prej nesh pëlqejnë të pinë një (ose dy) gota verë në ditë, por sa e mirë apo e keqe është ajo për shëndetin tonë? Është e sigurt të thuhet se mbi të gjitha e dimë se alkooli i tepërt mund të jetë i dëmshëm për shëndetin tonë.

Presioni juaj i gjakut mund të përmirësohet - Vera e kuqe në veçanti përmban resveratrol, i cili jo vetëm që është një antioksidant, por është edhe një vazodilues. Kjo i bën enët tuaja të gjakut të zmadhohen, kështu që gjaku juaj do të ketë më shumë hapësirë ​​për të rrjedhur. Si rezultat, presioni i gjakut mund të ulet dhe përmirësohet, duke reduktuar rrezikun për të pasur një atak në zemër ose goditje në tru. Por presioni i gjakut mund të përkeqësohet nëse pini shumë, shumë shpesh. Kjo, në fakt, do të ketë efektin e kundërt dhe mund të rrisë presionin e gjakut për një kohë të gjatë.

Ju mund të zvogëloni rrezikun e sëmundjeve të zemrës - Sëmundjet e zemrës janë një vrasës i madh në mbarë botën, kështu që një gotë verë e kuqe mund të zvogëlojë rrezikun nga sëmundjet e zemrës. Kjo për shkak se vera e kuqe përmban polifenole antioksidante, resveratroli është i rëndësishmi për këtë efekt.

Ju mund të zvogëloni rrezikun e diabetit të tipit 2 -Një përfitim tjetër i madh i komponimeve të polifenolit në verën e kuqe është se ato mund të përmirësojnë ndjeshmërinë ndaj insulinës.

Mund të mbrojë shikimin tuaj - Duke qenë antioksidanti i fuqishëm dhe anti-inflamator vera gjithashtu luan një rol në mbrojtjen nga stresi oksidativ. Si rezultat, vera e kuqe mund të ndihmojë në parandalimin e problemeve të zakonshme të syve të lidhura me moshën, të tilla si glaukoma dhe katarakti.

Mund të zvogëlojë rrezikun e demencës -Një studim i vitit 2004 zbuloi se ata që pinin një gotë verë në ditë kishin një rrezik më të ulët të zhvillimit të demencës dhe demencës vaskulare, për të qenë më specifik. Megjithëse lloji i pijes nuk ishte specifikuar, që do të thotë se alkooli në përgjithësi ka të ngjarë të ketë të njëjtin përfitim.

Sistemi juaj imunitar mund të ndikohet -Alkooli mund të ndikojë negativisht në sistemin imunitar, sipas një studimi të vitit 2015 në Alcohol Research. Megjithëse fitokimikatet antioksidante të gjetura veçanërisht në verë u zbuluan se kundërveprojnë me efekte negative.

/rtsh.al/